SME

FBI - Federálny úrad pre vyšetrovanie

Agenti FBI Mulder a Scullyová brázdia americké púšte a hory Aljašky, aby vyšetrili ďalšie správy o mimozemšťanoch či ničivom víruse. Lepšiu publicitu si tvorcovia seriálu pre svoj nový film, ktorý sa práve dostáva do kín, nemohli želať. FBI 26. júla 2008

Pečať FBI. Na stužke sú tri heslá: Vernosť, Smelosť a Integrita.Pečať FBI. Na stužke sú tri heslá: Vernosť, Smelosť a Integrita. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Agenti FBI Mulder a Scullyová brázdia americké púšte a hory Aljašky, aby vyšetrili ďalšie správy o mimozemšťanoch či ničivom víruse. Lepšiu publicitu si tvorcovia seriálu pre svoj nový film, ktorý sa práve dostáva do kín, nemohli želať. FBI 26. júla 2008 oslávila okrúhlu stovku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Federálny úrad pre vyšetrovanie, známy pod skratkou FBI (používa sa od roku 1935) založili 26. júla 1908. Počas mnohých desaťročí síce Akty X nezaviedol, no vyšetrovacie spisy priviedli špeciálnych agentov k rasovým nepokojom v čase segregácie a do bojísk po celom svete, dýchali na krk Al Caponemu, ale aj teroristom z al-Kaídy. Ako vyšetrovacia odnož ministerstva spravodlivosti tiež slúži ako domáca spravodajská služba v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Nápad od napoleonovcov

Myšlienka bojovať s federálnym zločinom vznikla už koncom 19. storočia. Skrsla v hlave proku Charlesa Bonaparteho, mimochodom z rodiny cisára Napoleona. S budúcim prezidentom Theodorom Rooseveltom sa prvý raz stretol v roku 1892 a odvtedy boli ich cesty nadlho spoločné. V roku 1905 ho Roosevelt už ako prezident poveril vedením ministerstva spravodlivosti a o tri roky neskôr Bonaparte zrealizoval svoj sen o špeciálnych agentoch.

Oficiálne vzniklo oddelenie špeciálnych agentov ministerstva spravodlivosti 26. júla 1908, keď sa prihlásili u hlavného vyšetrovateľa (neskôr sa táto funk­cia stala postom riaditeľa FBI).

Oficiálny názov predchodcu FBI bol Úrad pre vyšetrovanie (BOI). Prvým tím tvorili štyri desiatky agentov (dnes agentúra zamestnáva takmer 31 000), časť z nich bola bývalými agentmi Secret Service – úradu, ktorý slúži na ochranu verejných činiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

V čase vzniku priveľa federálnych zločinov na riešenie nebolo, väčšinu problémov si štáty únie dokázali vyriešiť sami. Prvý veľký prípad prišiel v júni 1910, keď Kongres schválil tzv. zákon o bielych otrokoch. Zakazoval sa ním transport žien cez hranice štátov pre nemorálne účely.

Za niekoľko rokov sa úrad rozrástol na 300 agentov a 300 ďalších asistentov. So vstupom do prvej svetovej vojny v roku 1917 začala agentúra rozvíjať svoje aktivity aj v zámorí.

Hooverova éra

V roku 1924 sa riaditeľom úradu stal legendárny J. Edgar Hoover a na čele FBI stál takmer päť desaťročí. Od agentúry ho v roku 1972 odlúčila až smrť. Počas celého života čelil kritike, že ako jej riaditeľ akumuloval vo svojich rukách veľkú moc. FBI sa pritom niekedy neštítila použiť aj klebety a vraj sa ho báli aj prezidenti.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade Hoover urobil z FBI efektívny vyšetrovací úrad. Uvedomoval si, že bez podpory verejnosti vyšetrovanie nevedie nikam, a preto začala FBI spolupracovať s médiami. A rýchlo mala výsledky. Čoskoro zlapali superzločinca Johna Dillingera, zatkli obávaného šéfa chicagskej mafie Al Caponeho. Gangsterské vojny utíchali spolu s tým, ako Hoover rozkladal ich klany.

So vstupom do druhej svetovej sa úrad FBI ocitol uprostred veľkého medzinárodného konfliktu. Po útoku na Pearl Harbor v decembri 1941 musela FBI riešiť sabotážne aktivity na americkom území. V neslávnom rozhodnutí ministra spravodlivosti začali internovať japonských Američanov zo západného pobrežia. Po najväčšom ozbrojenom konflikte v dejinách prišiel ďalší, chladnejší.

Počas studenej vojny, najmä na jej začiatku FBI čelila hystérii, podľa ktorej sa komunisti infiltrovali na americké územie. Začala sa honba na čarodejnice.

SkryťVypnúť reklamu

Boj s teroristami

Po páde Berlínskeho múru sa FBI začala okrem riešenia domácich federálnych zločinov zaoberať aj bojom s medzinárodným terorizmom. V oboch oblastiach viac aj menej úspešne. Hoci sa im podarilo odhaliť atentátnikov z Oklahomy, pri ktorých útoku v roku 1995 zomrelo 168 ľudí, samotnému útoku zabrániť nedokázali. Dva roky predtým zas pri zásahu FBI proti sekte davidiánov zahynulo 80 ľudí. Nehovoriac o tom, že komisia vyšetrujúca udalosti z 11. septembra 2001 uzavrela, že úrad neodviedol dobrú prácu ani vtedy.

Ignoroval totiž mnohé varovné správy, málo spolupracoval so špionážnou službou CIA, čo umožnilo katastrofické teroristické útoky na New York a Washington. Neobjasnené stále zostávajú aj antraxové útoky z toho istého roku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 437
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 550
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 630
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 575
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 275
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu