SME

Berlínsky múr

O hodinu skôr, ako to plánoval protokol, dnes pustili prvých východonemeckých dôchodcov do západného Berlína, aby si prvýkrát po tri a pol roku mohli vychutnať tamojší život. Tak znela reportáž rádia RIAS Berlín, ktoré malo v tých časoch povesť objektívn

O hodinu skôr, ako to plánoval protokol, dnes pustili prvých východonemeckých dôchodcov do západného Berlína, aby si prvýkrát po tri a pol roku mohli vychutnať tamojší život. Tak znela reportáž rádia RIAS Berlín, ktoré malo v tých časoch povesť objektívneho média. Reportáž bola z novembra 1964, ale nevznikla by, keby jej nepredchádzala významná dohoda medzi východným a západným Nemeckom. Obe znepriatelené strany sa 9. septembra 1964 dohodli, že prvýkrát od postavenia Berlínskeho múra dovolia východonemeckým dôchodcom, aby navštívili príbuzných na západe. Bolo to pred 40 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Železná opona medzi východnou a západnou časťou sveta sa začala v Berlíne spúšťať už rok po druhej svetovej vojne. Najprv potrebovali ľudia, ktorí chceli navštíviť západné okupačné zóny Berlína, vnútorný pas. Ten v sovietskej zóne a neskôr v Nemeckej demokratickej republike (NDR) vydávali v obmedzenom množstve. Okrem služobných ciest dostalo do roku 1953 povolenie navštíviť rodinu len niekoľko šťastlivcov. Cestovať sa vtedy ešte dalo do západného Berlína a mnohí východní Nemci to využili. Štatistiky z tých čias hovoria, že len v rokoch 1954 až 1957 navštívilo západnú časť mesta dva a pol milióna ľudí. A mnohí z nich zostali.

Nemeckí komunisti preto začali sťahovať slučku. A to najmä okolo mladých ľudí. Študenti a mládežníci z komunistického zväzu museli od leta 1957 na západ zabudnúť. Štát im zakázal cestovať ako prvým. Bál sa, že sa už nikdy nevrátia. Nasledujúce mesiace začal cestovanie komplikovať všetkým. Po zmene pasového zákona a prijatí ďalších administratívnych opatrení sa návšteva západného Berlína stala výnimočnou udalosťou. Čím viac komunisti zakazovali, tých viac vystrašených ľudí odchádzalo.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom roku 1961 už opúšťala "prvý socialistický štát na nemeckej pôde" tisícka ľudí denne. V auguste toho istého roku preto definitívne rozdelil mesto, štát a svet Berlínsky múr.

A zrazu tri a pol roka po nedobrovoľnom väzení sa začal múr otvárať. Dohoda znela nasledovne: ženy nad 60 a muži nad 65 rokov môžu vycestovať na západ a stretnúť sa s príbuznými. Výber starých ľudí nebol náhodný. Komunisti rátali s tým, že tieto vekové kategórie sa už na útek neodhodlajú a vrátia sa späť.

Ponuku využili masy. Hneď v prvom roku navštívili západný Berlín dva milióny starších mužov a žien. So sebou si brali východonemecký tovar a naspäť prinášali vzácne veci zo západu. Komunisti si to vyrátali dobre. Emigroval možno jeden z tisícky.

To, čo už pod kontrolou socialistický štát nemal, bolo, čo si dôchodcovia doniesli v hlavách. V tej dobe sa nechtiac stali jediným osobným kontaktom v meste rozdelenom múrom. A tak okrem západného tovaru v taškách si často v hlavách priniesli celkom iný názor na večný socializmus.

SkryťVypnúť reklamu

September 1964 sa stal pre starších Berlínčanov darom z neba. Niektorí dokonca tvrdia, že vtedajšieho šéfa NDR Waltera Ulbrichta obmäkčil významný cirkevný hodnostár. Pravdepodobnejšia je však druhá verzia - nemeckí komunisti sa zo svojej veľkorysosti snažili vytĺcť politický kapitál. V čase, keď vyšli svojim dôchodcom v ústrety, rodila sa v Berlíne dohoda o cestovných priepustkách pre ľudí, ktorí neboli v dôchodkovom veku. Komunisti chceli uznanie sveta, západné Nemecko zjednodušiť život svojim ľuďom.

Viedli sa ťažké slovné súboje o to, aby si obidve strany zachovali tvár. Príznačné boli hádky o hlavičku jedného z formulárov: komunisti žiadali v záhlaví vetu Berlín - hlavné mesto Nemeckej demokratickej republiky. Západní Nemci museli byť veľmi opatrní. Vtedajší kancelár Ludwig Erhard ubezpečoval, že nezájde príliš ďaleko: "Nikto si nesmie - hlavne vonku vo svete - myslieť, že sme sa touto dohodou uspokojili s múrom, že sme pripravení s ním žiť."

SkryťVypnúť reklamu

Povolenie pre dôchodcov sa stalo prvou dierou, ktorá začala pevný múr rozkladať. Od roku 1972 už mohli do západného Berlína odísť starší Nemci niekoľkokrát za rok a stráviť tam dohromady mesiac. Od roku 1984 dostali dva mesiace slobody. V tom čase začali úrady povoľovať cesty aj mladším ročníkom. Na žiadosti musel byť jeden z uvedených dôvodov: narodenie, krst, sväté prijímanie, cirkevný a úradný sobáš, narodeniny, ťažké ochorenia a smrť. Navštíviť nemohli hocikoho. Len - starých rodičov, rodičov, deti, vlastných i nevlastných súrodencov. Pomaly, ale iste sa blížil rok 1989.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 983
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 545
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 841
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 392
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 086
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 696
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 475
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 209
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1

Rok 1945 a prechod frontu v podjavorinsko-podbradlianskom regióne.


Juraj Krištofík a 1 ďalší 12
SkryťZatvoriť reklamu