SME

Ako vyzerali prvé pokusy o ukrajinskú štátnosť

Ukrajinská revolúcia v rokoch 1917 až 1921.

Zhromaždenie v centre Kyjeva po prijatí III. univerzálu 20. novembra 1917.Zhromaždenie v centre Kyjeva po prijatí III. univerzálu 20. novembra 1917. (Zdroj: Wikimedia.org)

Ukrajinská revolúcia sa začala v kontexte revolučných otrasov, ktoré vo februári (v marci) 1917 zachvátili ruské impérium. Jej hlavným hýbateľom bol ukrajinský národ a jeho politické elity, ktoré formulovali svoje požiadavky od myšlienky politickej autonómie a federácie k realizácii štátnej nezávislosti. Revolúcia bola celoukrajinským javom. Vo všetkých regiónoch sa rozvíjalo národné hnutie, vznikali a fungovali ukrajinské orgány, politické strany a verejné inštitúcie, obrodzovala sa kultúra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá etapa ukrajinskej revolúcie sa začala hneď po víťazstve ruskej februárovej revolúcie v Petrohrade. Povalenie samoderžavia a začiatky demokratických revolučných premien v bývalej Ruskej ríši aktivizovali aktivistov ukrajinských politických strán, kultúrnych a spoločenských organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

Tí 17. marca 1917 vytvorili v Kyjeve reprezentatívny orgán – Ukrajinskú centrálnu radu (UCR), ktorá mala hájiť ukrajinské záujmy pred ruskou tzv. dočasnou vládou. Do jej čela sa postavil renomovaný historik, profesor Mychajlo Hruševskyj.

Ukrajinská centrálna rada (marec 1917 – apríl 1918)

Dňa 19. marca 1917 sa v polmiliónovom Kyjeve konala 100-tisícová demonštrácia, ktorá dodala mohutný impulz k rozvíjaniu národnej revolúcie. Celoukrajinský národný kongres legitimizoval UCR a zmenil ju z kyjevskej na celoukrajinskú organizáciu. Stala sa tak hlavnou politickou silou a získala podporu iných politicko-spoločenských organizácií a (v prvopočiatkoch) aj sovietov na Ukrajine.

Od začiatku sa Ukrajinská centrálna rada (akýsi protoparlament) snažila o vyriešenie ukrajinskej otázky formou vybudovania autonómneho štátneho útvaru (liberálneho a demokratického) v rámci federalizovaného demokratického Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Uznala legitimitu dočasnej vlády v Petrohrade, ale na druhej strane odmietala plniť nariadenia ruských štátnych orgánov, pokiaľ s nimi nesúhlasila. Začiatočne obdobie revolúcie sa pritom nieslo v znamení všeobecnej eufórie a chaosu zároveň. Na vidieku roľníci živelne zaberali statkársku pôdu. V mestách vznikali nové politické strany a hnutia, soviety rozličného zamerania, konali sa zjazdy.

Otvárali sa predtým zakázané ukrajinské školy a inštitúcie, začali vychádzať najrôznejšie noviny a časopisy. Ruská armáda (ešte stále bojujúca na fronte) sa rozkladala a štiepila na národnostnom princípe. Skrátka, v lete roku 1917 sa Rusko čoraz viac prepadávalo do anarchie.

Všeobecné volanie širokých vrstiev po vystúpení z vojny majstrovsky zneužívali boľševici – marginalizovaná skupina revolučných populistov s ultraľavicového politického spektra. Ich vodca Vladimír I. Lenin sa s pomocou nemeckých tajných služieb v apríli 1917 vrátil z exilu do Petrohradu (s poriadnym balíkom nemeckých peňazí) a činnosť boľševikov sústredil na deštrukciu dočasnej vlády a posilňovanie svojich pozícií v sovietoch, v armáde a medzi priemyselnými robotníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto čase sa UCR dostávala pod rastúci tlak národných a sociálnych požiadaviek ukrajinského obyvateľstva. Zjazdy roľníckych a vojenských zástupcov sa v apríli 1917 domáhali radikálnej pozemkovej reformy, širokej autonómie Ukrajiny a vybudovania vlastného vojska.

Následné rokovania medzi UCR a petrohradskou dočasnou vládou nepriniesli želateľné výsledky. 23. júna 1917 takzvaným I. univerzálom (proklamáciou so silou zákona) vyhlásila Ukrajinská centrálna rada svoj politický cieľ - ukrajinskú autonómiu ako súčasť demokratickej federatívnej Ruskej republiky.

Autonómna Ukrajina mala zahŕňať územia, kde Ukrajinci tvorili väčšinu obyvateľstva. II. univerzálom z 16. júla 1917 zriadila UCR svoj výkonný orgán – Generálny sekretariát (vládu), do čela ktorého sa postavil Volodymyr Vynnyčenko.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým však aj na Ukrajine došlo k posilneniu pozícií boľševikov. Tí šírili populistické heslá o vystúpení Ruska z vojny a rozdelení statkárskej pôdy medzi roľníkov. Ovládli kyjevský soviet, ktorý sa stal hlavným politickým konkurentom UCR.

Začiatkom novembra 1917 Leninovi boľševici uskutočnili v Petrohrade štátny prevrat a zosadili dočasnú vládu. Proletárska „revolúcia“ sa následne rozšírila na ďalšie mestá a hrozilo, že pohltí aj Kyjev. Ukrajinská centrálna rada zareagovala promptne. 8. novembra 1917 odsúdila boľševický puč a vyjadrila odhodlanie zabrániť podobnému vývoju na Ukrajine.

III. univerzálom z 20. novembra 1917 vyhlásila Ukrajinskú národnú republiku. Tento dokument po formálnej stránke ešte neproklamoval úplné odtrhnutie od Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Lenin v reakcii zaslal UCR ultimátum a rozpútal hybridnú vojnu proti Ukrajine. V Charkove 25. decembra 1917 boľševici vyhlásili bábkovú Ukrajinskú sovietsku republiku a po príchode posíl z Petrohradu zahájili i vojenské ťaženie na Kyjev.

Vo víre už prebiehajúcich bojových akcií vyhlásila UCR z 22. januára 1918 svojím IV. univerzálom úplnú nezávislosť Ukrajinskej národnej republiky.

Boľševické snahy o prevzatie moci v Kyjeve sa podarilo potlačiť. Napriek hrdinstvu v bitke pri Krutoch a v ďalších nerovných bojoch však ukrajinské jednotky ustupovali. Súčasne sa na Ukrajine zmobilizovali pravé (monarchistické) sily.

Brestlitovský mier (1918)

V tom čase (fakticky od novembra 1917) už prebiehali mierové rokovania v Brest-Litovsku medzi krajinami Štvorspolku (Ústredných mocností - Nemeckom, Rakúsko-Uhorskom, Tureckom a Bulharskom) a boľševickým Ruskom, ktoré sa snažilo vystúpiť z vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Od januára 1918 sa na rokovaniach zúčastnila aj ukrajinská delegácia, ktorá oficiálne vyhlásila, že neuznáva boľševickú vládu v Rusku. Rokovania tak prebiehali v atmosfére ostrej konfrontácie medzi delegáciami Ukrajinskej národnej republiky (UNR) a boľševického Ruska.

Jedným z výsledkov rokovaní v Brest-Litovsku bolo podpísanie mierovej zmluvy s UNR (9. februára 1918). Tá bola krajinami Štvorspolku de facto uznaná ako nezávislý subjekt medzinárodnej politiky. Krátko nato podpísalo mierovú zmluvu aj Sovietske Rusko. Mocnosti Dohody a ich spojenci však brestlitovské dohody odmietali a preto neuznávali ani Ukrajinskú centrálnu radu, ani nezávislosť Ukrajiny.

Dňa 12. februára 1918 sa ukrajinská vláda obrátila na Nemecko a Rakúsko-Uhorsko s výzvou na vyslanie vojsk a na revanš sa zaviazala k veľkým potravinovým dodávkam. Začiatkom marca 1918 nemecké a rakúsko-uhorské vojská vstúpili do Kyjeva a prinútili boľševikov ustúpiť aj z ďalších ukrajinských území.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše pod tlakom Nemecka bolo Sovietske Rusko nútené uznať suverenitu Ukrajiny. Na druhej strane to však znamenalo zavedenie rakúsko-nemeckej vojenskej kontroly nad mladou ukrajinskou republikou. UCR však nedokázala naplniť záväzky, ktoré jej vyplývali z Brestlitovskej zmluvy a týkali sa dodávok potravín a surovín, čo vyvolalo nespokojnosť a podráždenie nemeckého vojenského velenia.

Nemecké a rakúske jednotky začali preto zasahovať do vnútorných záležitostí Ukrajiny a pripravovať štátny prevrat. Stavili na ukrajinské pravicové (monarchistické) sily.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB8JC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Ukrajina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 599
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 949
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 323
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 659
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 324
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 730
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 423
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 1

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu