SME

Ľudia zo sovietskej Ukrajiny, Bieloruska a Ruska v pozornosti filantropov

Slovenské "nie" politike Kremľa.

Jedáleň v ruskom meste Alexejevka. Obedy mohla vydávať aj vďaka československej pomoci, do ktorej prispievali aj ľudia zo Slovenska.Jedáleň v ruskom meste Alexejevka. Obedy mohla vydávať aj vďaka československej pomoci, do ktorej prispievali aj ľudia zo Slovenska. (Zdroj: Profimedia/ČTK)

Solidarita s utláčanými ľuďmi a utečencami z boľševikmi ovládaného, kedysi mocného ruského impéria mala v aktivitách slovenskej inteligencie z 1. polovice 20. storočia aj filantropickú stopu. Bolo by však mylné označovať túto pomoc len za prejav sympatií k slovanskej vzájomnosti, jednote či dokonca lásky k Rusku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Panslavizmus, slavianofilstvo či rusofilstvo majú v slovenskom intelektuálnom prostredí svoje miesto. Ich korene treba hľadať v 19. storočí, menovite v úvahách Jána Kollára v diele O literárnej vzájemnosti mezi kmeny a nářečími slávskými. Práca prekročila pomyselný slovenský prah a stala sa dôležitým východiskom podobne zmýšľajúcich ľudí vo vtedajšej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Nový náboj tejto idey dal Ľudovít Štúr v diele Slovanstvo a svet budúcnosti, v ktorom písal o integračnej úlohe nadradeného Ruska voči slovanským národom. Koncepčne naňho nadviazal spisovateľ, politik a ideológ Slovenskej národnej strany Svetozár Hurban-Vajanský, ktorý nekriticky vzhliadal k Rusku a videl v ňom štát schopný „oslobodiť bratské slovanské národy“ v Rakúsko-Uhorsku.

Avšak od konca 19. storočia čoraz častejšie narážali romantizujúce predstavy o spoločnej slovanskej rodine národov na kritické ohlasy prevažne liberálnych, ľavicových a kresťanských intelektuálov. Silnou skúškou prešli tieto predstavy po udalostiach v niekdajšej Ruskej ríši: v novembri 1917 boľševici prevzali moc nad krajinou, ale odpor voči nim rozpútal krvavú občiansku vojnu.

SkryťVypnúť reklamu

Realitou bola politická nestabilita boľševického režimu, neustále vojenské zrážky znepriatelených strán a represívne akcie voči obyvateľstvu. Začiatkom 30. rokov, po stabilizácii sovietskeho režimu, však prišlo k inej vážnej tragédii: k riadenému hladomoru a to prevažne v oblastiach sovietskej Ukrajiny.

Keď do strednej a západnej Európy začali presakovať správy o utrpení hladujúcich, viacerí politici, právnici, kňazi, učitelia, lekári, podnikatelia, umelci mužského i ženského pohlavia, no napokon aj širšia spoločnosť na Slovensku sa rozhodli im hmotne, organizačne a finančne pomôcť.

Motívy ich pomoci boli rôzne: u jednotlivcov zohrávali rolu osobné, príbuzenské, profesijné kontakty, u funkcionárov organizácií hospodárske väzby. Mohli mať aj prejav humanitárnej a kresťanskej solidarity, od ktorej sa logicky odvíjala kritika despotizmu/diktatúry a antikomunizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, na niektorých mohlo pôsobiť vedomie príslušnosti k slovanským národom, t. j. ako k rodine hodnej pomoci. Nemožno však opomenúť ani pohnútky tkvejúce v túžbe po slobodnejšom a demokratickejšom ruskom svete, Ukrajinu nevynímajúc. Ako budeme vidieť, názory o ukrajinskej identite a štátnosti neboli cudzie ani v slovenskom intelektuálnom priestore medzivojnového obdobia.

Nápomocní politici

Už v roku 1911 mal politik a lekár Vavro Šrobár obavy, „že dnešná škola vychová bezcharakterných a nemravných ľudí. Tlupa lačných renegátov mátoží už po celej krajine. Dnes držia s mocou, ktorá ich platí; zajtra, ako sami nehanebne hovoria, budú slúžiť aj Rusovi, len nech ich poriadne platí!“

Šrobár už pred týmto vyhlásením pochopil základný omyl panslavizmu a rusofilstva: nemožno očakávať oslobodenie od ruského cára-despotu.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzniku Československa sa stal ministrom s plnou mocou pre správu Slovenska a nástrahy ruskej politiky mali už červený kremeľský náter. Keď na jar 1919 maďarská červená armáda prepadla južné Slovensko, prišlo k ďalšiemu zbedačovaniu obyvateľstva.

Avšak Šrobár už od svojich čias lekárskej praxe pomáhal. Ak bolo treba – od svojich pacientov nevyberal peniaze. Časopis Hlas, v ktorom kritizoval naivný panslavizmus, istý čas financoval z vlastných zdrojov.

Filantropický cit sa v ňom zobudil i v náročnom období okupácie Slovenska maďarskými boľševikmi: „Našich boháčov musíme prinútiť k obetiam, aby odpomohli biede na Slovensku“, emotívne uviedol v apríli 1919 na poradách slovenských županov.

Dostával však informácie aj o katastrofálnej situácii ľudí v revolučne ladenom Rusku. Napríklad 27. augusta 1921 dostal pozvanie na poradu o organizovaní zdravotníckej pomoci pre týchto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Nemožno prehliadnuť ani ďalšiu vplyvnú osobu vo verejnom živote na Slovensku – Martina Mičuru. Povolaním právnik, no predovšetkým v r. 1920 – 1922 minister s plnou mocou pre správu Slovenska, mal niekoľko dôvodov na poskytnutie vlastného organizačného a finančného kapitálu.

Ako stúpenec politického katolicizmu, pravicovo-konzervatívnych tendencií odmietal boľševických vládcov v Kremli a ich spojencom – maďarským boľševikom, sa v pozícii tekovského župana postavil na odpor.

Počas slovenského štátu zastával vysoké úradné a súdne pozície, no zároveň v utajení spolupracoval s nekomunistickým protifašistickým odbojom. To všetko sa zrejme podpísalo na jeho deportácii do Sovietskeho zväzu, ktorú v lete 1945 uskutočnili agenti sovietskej tajnej služby.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB8DN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 513
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 334
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 912
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 802
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 565
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 437
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 125
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu