V novembrovom vydaní Historickej revue sa bližšie zoznámite s najznámejším britským politikom Winstonom Churchillom, od ktorého narodenia uplynie 150 rokov.
Nepodceňujte tých, čo všade chodia neskoro
Winston Churchill bol okrem iného známy svojou chronickou nedochvíľnosťou. Neskoro prišiel aj na stretnutie so svojou budúcou manželkou Clementine, na ktorom ju mal požiadať o ruku. Tá však urobila dobre a múdro, že mu jeho nedôslednosť prepáčila. Iné dámy, ktoré predtým mladého Churchilla z neznámych dôvodov odmietli, mohli naozaj ľutovať. Nestali sa manželkami neskoršieho azda najvýznamnejšieho britského premiéra. O Churchillových zásnubách i mladých rokoch spojených s Blenheimskym palácom pri Oxforde sa dočítate v aktuálnom vydaní HR.

Fiasko, ktoré takmer pochovalo Churchillovu kariéru
Mohlo by sa zdať, že Churchillova politická kariéra škrípala až príliš často. Kritici Winstonovi pripomínali hlavne jeho úlohu pri tzv. dardanelskej katastrofe z roku 1915, keď ako prvý lord admirality presadil vojenskú akciu v Dardanelskej úžine a výsadok na polostrove Gallipoli. Táto vojenská operácia napokon nedopadla dobre a veľká váha zodpovednosti za tisícky mŕtvych britských či austrálskych vojakov sa pripisovala práve Winstonovi Churchillovi. Ako to však bolo naozaj? A bol skutočný hlavný či jediný zodpovedný? A ako toto fiasko ovplyvnilo Churchillovu ďalšiu politickú kariéru? Pozrite sa na to, ako sa Churchill dokázal prehrýzť aj cez túto osobnú porážku.
Bol Churchill bezohľadný koloniálny politik?
V poslednom období sa čoraz viac kritiky na ikonu menom Churchill sústreďuje na jeho postoje voči britskému koloniálnemu dedičstvu. Legendárny britský premiér je často vykresľovaný ako bezohľadný stúpenec kolonializmu a európskeho expanzionizmu. Na príklade Indie a jej boja za nezávislosť sa pozriete bližšie na jeho názory a postoje, ale i na to či a ako bol nútený tieto stanoviská meniť.
Ponúknuť môžem iba krv, drinu, slzy a pot
Tento slávny Churchillov výrok sa bezpochyby zapísal do dejín ako postoj politika, ktorý sa nebál povedať ľuďom pravdu. Winston Churchill nám všetkým utkvel v pamäti predovšetkým ako vojnový britský premiér, ktorý sa odmietal vzdať v takmer beznádejnej situácii, keď nemecká Luftwaffe bombardovala britské mestá a Spojené kráľovstvo sa po porážke Francúzska ocitlo v boji proti Hitlerovi osamotené. Pomohla Britom práve Churchillova nezmieriteľná a buldočia povaha? A akú úlohu hral Churchill počas druhej svetovej vojny i po nej na svetovej veľmocenskej šachovnici? Zoznámte sa s Churchillom ako politikom svetového rangu.
Keď na Downing Street 10 sedel umelec
Azda menej známou skutočnosťou je, že Winston Churchill nebol len významným politikom, ale aj v celku nadaným maliarom a ešte lepším spisovateľom. V roku 1953 dokonca získal Nobelovu cenu za literatúru. V aktuálnom vydaní HR tak spoznáte tohto muža aj z trochu inej stránky, ako umelca a nadaného rozprávača s neodmysliteľnou cigarou v ruke.
Náš časopis nájdete po celý mesiac v každom dobrom stánku, ale môžete si ho i predplatiť a dostanete zaujímavú knihu:
https://www.petitpress.sk/predplatne/historicka-revue/historicka-revue-kniha-zadarmo/