SME

Gigantický spor o Vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros sa neskončil

Prípad zostáva konfliktnou kapitolou v slovensko-maďarských dejinách.

Protestná akcia ochranárov proti výstavbe Vodného diela Gabčíkovo 20. októbra 1992. Protestná akcia ochranárov proti výstavbe Vodného diela Gabčíkovo 20. októbra 1992. (Zdroj: ZDROJ: TASR/ PETER BRENKUS)

„Dnes prišlo varovanie v podobe záplavy / Architekti a hlupáci sa nikdy nestarali o krv chudákov / Riečny drak pláva proti prúdu / Postavili ďalší múr,“ spieva sa v piesni americkej metalovej kapely Nevermore. O riečnom drakovi hovorí v súvislosti s pretrhnutím 62 vodných priehrad v Číne, pri ktorých v roku 1975 zahynulo viac ako 26 000 ľudí a ďalšie státisíce prišli o život v dôsledku hladomorov a epidémií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Ochranár Mikuláš Huba: Vodné dielo Gabčíkovo je zhmotnením násilia proti prírode Čítajte 

Len nedávno bola na Ukrajine zničená Kachovská priehrada a obrovský príval vody vyvolal rozsiahle evakuácie a humanitárnu krízu. Ľudia krotili divoké rieky už v období staroveku, no až v 20. storočí nadobudla výstavba priehrad obrovské rozmery. S príchodom priemyselnej revolúcie boli inžinieri schopní naprojektovať priehrady, ktoré dokázali poháňať veľké stroje a generovať elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

Megalománia či triumf staviteľstva?

Keď sa hovorí o zásahoch človeka do prírody, tak je okrem jadrovej energetiky len málo tém, ktoré by rozpútali také polemiky a vášne ako vodné priehrady. Samotné vodné toky a najmä hraničné rieky boli stáročia konfliktným priestorom, kde sa viedli spory o vodnú dopravu a jej reguláciu, o rybolov, údržbu mostov či škody spôsobené záplavami. Najmä koncom 20. storočia boli snahy o posúvanie korýt riek čoraz kontroverznejšie a technologické megaprojekty sa stávali terčom kritiky odborníkov aj environmentálnych aktivistov.

O vodných priehradách sa na jednej strane hovorilo, že sú triumfom ľudského odhodlania a vynaliezavosti v boji s nemilosrdnou prírodou – konštrukciami, ktoré zásobujú ľudí pitnou vodou, chránia pred povodňami a vyrábajú „čistú“ elektrinu. Na druhej strane sú vnímané ako megalomanské vrtochy, víťazstvá ľudského ega a politického šoumenstva nehľadiace na ekologické dopady.

SkryťVypnúť reklamu

Priehrada je novodobý chrám

Ambiciózne projekty, ktoré sa snažili meniť prírodu v prospech ľudí, sprevádzali dejiny ľudstva od staroveku. Vodné priehrady sa ako generátory elektrickej energie stali jedným z významných symbolov technologického pokroku 20. storočia. „Teč si, Kolumbia, teč si k moru, no kým sa valíš, tak si niečo odpracuješ, “ spieva americký folkový spevák Woody Guthrie v piesni o rieke Kolumbia a priehrade Grand Coulee, ktorú Američania začali stavať v 30. rokoch.

V podobnom čase sa do výstavby vodných elektrární pustili aj Sovieti, majstri veľkých konštrukčných projektov. V Stalinových plánoch pretvárania prírody hralo presmerovanie tokov riek a zatápanie dedín, miest a lesov veľmi významnú úlohu. Na propagandistických plagátoch Stalin hrdo stojí nad vodnou elektrárňou, symbolom diktátorovej moci nad prírodou.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý indický premiér Džaváharlál Néhrú ich nazval chrámami modernej Indie. „Keď Néhrú spustil spínač elektrárne, vzlietli indické letky. Potom otvoril priepust priehrady. Len čo dedinčania uvideli, že sa k ním blíži voda, odpálili stovky podomácky vyrobených petárd,“ napísal indický historik Guha na margo inaugurácie priehrady Bhakra v Indii v roku 1954. Búrlivé oslavy sa šírili pozdĺž veľkého kanála ako reťazová reakcia. Podľa dobovej mienky boli vodné priehrady najväčšími pomníkmi modernej Indie – ženy a muži k nim mali chodiť ako na púte, aby na vlastné oči videli priehradu, kanál a elektráreň.

Aj v Číne mali byť priehrady národnou pýchou a symbolom nehrozeného pracovitého ducha Číňanov. Už v 20. rokoch 20. storočia čínski vodcovia snívali o prehradení neskrotnej rieky Jang-c’-ťiang. „Pripravujú sa veľké plány, most spojí sever s juhom, hlboká priepasť sa stane dopravnou tepnou, kamenné múry proti prúdu rieky... ak ešte jestvuje bohyňa hôr, tak bude žasnúť nad premeneným svetom,“ básnil čínsky diktátor Mao Ce-tung v roku 1956 pri plávaní v Jang-c’-ťiang.

SkryťVypnúť reklamu

Dva roky predtým zasiahli provinciu Chu-pej katastrofálne záplavy, pri ktorých zahynulo viac než 30 000 ľudí. Práce na výstavbe sa však začali až v 90. rokoch. Opozičné názory a kritické hlasy odborníkov boli bežne potlačované a viacero aktivistov kritika priehrady priviedla až za mreže. Pod vodou nakoniec skončilo viac než 100 miest a 1000 dedín, obeťami priehrady boli milióny vysídlených ľudí.

V 90. rokoch dokonca finálne štádiá výstavby dočasnej bariéry vysielali v televízii. Keď sa rieku podarilo prehradiť, rozozvučali sa lodné sirény a zaznela čínska patriotická pieseň Óda na vlasť.

Na krásnom modrom Dunaji

Rieka Dunaj bola po celé stáročia dôležitou dopravnou cestou. Už v 16. storočí boli na záplavových územiach stredného a dolného Dunaja vybudované prvé hrádzové systémy na ochranu pred povodňami. V druhej polovici 19. storočia sa s príchodom parníkov začali robiť opatrenia na zúženie toku Dunaja a jeho prehĺbenie, išlo najmä o bavorský, rakúsky a neskôr aj slovenský a maďarský úsek. Vznik mŕtvych ramien a stojatých vôd výrazne zmenil hydromorfológiu rieky a podľa odborníkov v priebehu 150 rokov zanikla až polovica vodných plôch v záplavových úsekoch horného Dunaja. Zmeny hĺbky a šírky už v tom čase narúšali prirodzený prenos sedimentov a migračné trasy živočíchov.

SkryťVypnúť reklamu

Do terajšej podoby Dunaja výrazne zasiahli veľké vodné diela. V roku 1964 sa na srbsko-rumunskom úseku rieky začala výstavba najväčšieho vodného diela na Dunaji – vodnej priehrady a hydroelektrárne Železné vráta. Išlo o spoločný projekt dvoch štátov – Rumunska a Juhoslávie. V máji 1972 k nej za zvukov ovácií ľudí s mávadlami a vlajočkami dorazili rumunský prezident Nicolae Ceaușescu a prezident Juhoslávie Josip Broz Tito. Po obligátnych zvítaniach a bozkoch slávnostne inaugurovali nové vodné dielo. Svojho času boli Železné vráta desiatou najväčšou hydroelektrárňou na svete.

Gigant, ktorý neublíži

Priehrady a vodné elektrárne sa postupne objavovali na hornom i dolnom úseku Dunaja. Debaty o prehradení stredného úseku Dunaja sa medzi maďarskými a československými štátnymi predstaviteľmi viedli už v 50. rokoch 20. storočia a tento plán v roku 1961 schválila Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP).

SkryťVypnúť reklamu

Ropná kríza v 70. rokoch zasiahla väčšinu priemyselných krajín, zvýšila infláciu a podnietila hľadanie alternatívnych zdrojov energie. Primárnymi cieľmi výstavby vodných diel bola produkcia elektrickej energie a zlepšená splavnosť rieky, no tiež sa myslelo na protipovodňovú ochranu. Oblasť Podunajskej nížiny často zaplavoval rozvodnený Dunaj a v roku 1965 spôsobil rozsiahle povodne. Došlo k zaplaveniu Komárna, Dunajskej Stredy, Kolárova a takmer 50 ďalších dedín. Evakuovať museli 60 000 obyvateľov a povodniam padlo za obeť takmer 4000 domov. Vodné dielo malo takýmto živelným pohromám predísť.

„Čoskoro zaniknú romantické mŕtve ramená, upraví sa tok Dunaja a tak sa zmení biologický charakter Žitného ostrova,“ hovorí veselo slovenský redaktor v televíznej reportáži z roku 1964. V inom dokumente vodné dielo nazvali „gigantom, ktorý neublíži“.

SkryťVypnúť reklamu

Bilaterálnu dohodu o postavení Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros (SVD G-N) podpísali socialistickí vodcovia oboch zúčastnených krajín János Kádár a Gustáv Husák. Podľa plánu mali sústavu tvoriť tri priehrady a dve vodné elektrárne. Štáty sa mali na nákladoch spojených s výstavbou podieľať rovným dielom a deliť sa mali aj o vyprodukovanú elektrinu. Zatiaľ čo československá strana začala hneď stavať, na druhom brehu Dunaja viacero odborníkov a politických funkcionárov váhalo nielen pre ekologické dosahy sústavy,

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAGGR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu