V augustovom vydaní HR sa pozriete do Benátok, preveziete sa na benátskych obchodných lodiach a zúčastníte sa veľkej námornej bitky pri Lepante.
Ako sa zrodilo mesto na vode?
Benátky dodnes udivujú návštevníkov svojou mimoriadnou polohou a charakterom. Ako sa však vôbec stalo, že sa zrodilo toto mesto na vode? Po odpoveď sa vyberieme až na koniec rímskej epochy a do obdobia sťahovania národov, keď aj Apeninský polostrov drancovali útoky germánskych kmeňov. Práve niekoľko ostrovov v lagúne a v dotyku s Jadranským morom poskytlo útočisko a nový domov obyvateľom z pevniny. Tu niekde sa začal písať jeden mimoriadny príbeh.
Ako sa zo špeditéra stala námorná veľmoc
Drahé koreniny či bavlna z východu na západ a opačne zasa flámske súkno, drevo či vzácne rudy. Benátky boli stredovekým špeditérom, ktorý sprostredkovávali obchodnú výmenu medzi Orientom a Európou a dokázal pritom dobre zarobiť. Toto mimoriadne postavenie si však vedeli zabezpečiť len vďaka systému námorných konvojov, ktorý v stredovekom svete nemal konkurenciu. Bohatstvo tohto mesta tak mohlo po stáročia nerušene rásť. Koľko zarobili benátsky kupec a kde všade ho priviedol jeho obchodný záujem? Aktuálna HR vás vezme na najdôležitejšie obchodné cesty, po ktorých sa do Európy dostával nielen luxusný tovar, ale aj nové vedomosti a chýry o podivuhodných ďalekých krajoch.

Keď bolo treba, z obchodníkov sa stali vojaci
Historikmi býva považovaná za najväčšiu námornú bitku 16. storočia a jednu z najdôležitejších udalostí v dejinách Európy. Porážka Turkov pri Lepante v r. 1571 zastavila ich expanziu vo východnom Stredomorí. V hre boli pritom aj benátske záujmy. Práve benátske vojnové galéry zohrali v bojoch s Turkami kľúčovú úlohu a priniesli tomuto mestu skvelé víťazstvo. Spoznáte preto najväčších hrdinov i mučeníkov, na ktorých Benátky nikdy nezabudli.
Nastúpte do gondoly, výlet sa začína!
S novou HR vás vezmeme na plavbu po najdôležitejších stavebných pamiatkach Benátok. Nazriete do Baziliky sv. Marka, do Dóžovského paláca a vystúpite i na takmer stometrovú kampanilu. Pozriete sa do benátskej knižnice Marciana, ale aj do slávnej opery La Fenice. V troch článkoch sa oboznámite s tým najlepším, čo toto mesto ponúka v architektúre, maliarstve, sochárstve, literatúre i hudbe. A nezabudli sme ani na najkrajšie umenie zo všetkých – umenie zvádzania v podaní jeho veľmajstra Casanovu.
Kde leží slovenské Marsovo pole?
Na vojnové pole sa vrátite ešte raz. Aj v tomto vojnovom stretnutí dostanú Turci poriadny výprask. Bitka pri Veľkých Vozokonoch presne pred 370 rokmi sa zároveň zapísala do dejín tým, že v nej padli štyria príslušníci rodiny Esterházyovcov, z ktorých sa okamžite stali hrdinovia protitureckých bojov.
„Javorinu Nemci nikdy nedostanú!“
Tento zľudovený výkrik partizánskeho veliteľa Miloša Uhera vás uvedie do dramatického záveru druhej svetovej vojny, keď sa aj podjavorinský kraj stal miestom bojov medzi partizánmi, nemeckými vojakmi a gardistami. Prestrelky ako na divokom západe neobišli ani Starú Turú, Cetunu či Bošácku dolinu.
Naši verní čitatelia zároveň môžu získať zaujímavú knihu. K ročnému predplatnému magazínu HISTORICKÁ REVUE získajú knihu Hanah Arendtovej Eichman v Jeruzaleme.