V júlovom vydaní HR sa pozriete na slovenské hrady, prejdete sa po trnavských hradbách, ale budete tiež pri budovaní jednej z najväčších priehrad na svete.
Život s výhľadom na krajinu
Romantický obraz, ktorý v nás vyvoláva pohľad na ruiny stredovekých hradov na skalných bralách, nezodpovedal celkom realite. Život na hradoch nebol taký pohodlný ako si ho často predstavujeme. Najväčšími ťažkosťami boli nedostatok vody, nepriaznivé hygienické podmienky a napokon aj neustála hrozba útoku nepriateľa. V najnovšom vydaní HR sa preto priblížite k skutočnému životu obyvateľov hradov a oboznámite sa s ich každodennými radosťami i starosťami.

Ako sa menili centrá moci na ruiny
Kým v stredoveku boli hrady na našom území centrami hospodárskej i politickej moci, už v 18. storočí pustli, až napokon z nich zostal len tieň niekdajšej slávy. Ako tento proces vyzeral a prečo šľachta opúšťala svoje staré sídla? Čo sa zmenilo po vynájdení pušného prachu a ako sa menila funkcia a život týchto pevností? V článku od historika Tomáša Januru sa pozriete práve do obdobia, keď sa z našich hradov postupne stávali ruiny.
Už ste videli trnavskú tehlovú pevnosť?
Matej Korvín ju nazval „štítom a hradbou krajiny“. Trnava i dnes svojich návštevníkov privíta uceleným súborom mestských hradieb. Je až zázrak, že sa nám zachovali dodnes a historici i pamiatkari im preto venujú veľkú pozornosť. Ich stavebný vývoj pritom vo veľkej miere dokumentuje dejiny samotného mesta – od stredoveku až po novovek. Autor článku vás preto zavedie do niekoľkých storočí života tohto krásneho mesta. Dozviete sa ako sa trnavské hradby budovali, čo bolo dôležité pre ich odolnosť a kto všetko sa ich pokúšal zdolať.

S Google maps odhalíte nevšednú krásu histórie
V ďalšom texte dostanete niekoľko tipov pre vzrušujúce cestovanie s prstom na mape. Tento raz aj s pomocou služby Google maps. Stačí si „vyzoomovať“ niektoré miesta a objavia sa pred vami nádherné hviezdicové mestá. Ako a prečo vznikali? Odpoveď dostanete rovno z vtáčej perspektívy.
Spútali Colorado, aby slúžilo človeku
Keď sa povie Colorado, zrejme automaticky si spomeniete na Grand Canyon a divokú skalnatú krajinu amerického západu. S touto riekou je však spojené aj veľkolepé dielo inžinierskeho majstrovstva. Hooverova priehrada zásobuje vodou obrovské priestory juhozápadu USA a ani Los Angeles by bez nej nemohlo vyrásť na megapolis akou je dnes. Je tak príkladom amerického úspechu. Ako sa rodí betónový obor v púštnych podmienkach a kto boli muži, ktorí spútali rieku a krajinu a prinútili ich slúžiť človeku? Nová HR vám v júli ponúka zážitok z objavovania diela ľudských rúk a rozumu.
Keď Mohamed emigroval
Do vzdialenejšej minulosti vás zavedie článok, ktorý predstaví islam v bude nula. Za ten sa označuje nútený odchod proroka Mohameda do Mediny. Práve v júli uplynie od tejto udalosti presne 1400 rokov. Čo sa presne v roku 622 stalo a prečo moslimovia počítajú svoj letopočet inak ako my? Niektoré odpovede vás prekvapia.
Naši verní čitatelia zároveň môžu získať zaujímavú knihu. K ročnému predplatnému magazínu HISTORICKÁ REVUE získajú knihu veľkého poľského spisovateľa Henryka Sienkiewicza QUO VADIS.