V aprílovom vydaní HR sa pozriete na tradičný nástroj sovietskej politiky, na vojenské invázie vo východnej a strednej Európe.
Pakt dvoch gangstrov
Málokto si uvedomuje, že pri začiatku druhej svetovej vojny stáli dve veľmoci – teda nielen nacistické Nemecko, ale aj Sovietsky zväz. Práve dohoda medzi Hitlerom a Stalinom známa ako pakt Ribbentrop-Molotov odštartovala udalosti, ktorých výsledkom bolo nielen rozdelenia Poľska, ale prakticky celej strednej Európy. Koncepcia sfér vplyvu sa tak stala dlhodobou súčasťou sovietskej politiky. Pozriete sa preto na chvíľu, keď sa začali písať jej prvé kapitoly.

Salámová metóda v Pobaltí
Jednou z prvých obetí Stalinovej expanzie boli tri pobaltské republiky – Litva, Lotyšsko a Estónsko. Ako Sovietsky zväz postupne nad nimi získal kontrolu a aké metódy zastrašovania a politického nátlaku pri tom použil? Obsadenie Pobaltia v roku 1940 často slúži ako modelový príklad toho, čo sa stane s krajinou bez garancií vlastnej nezávislosti a zároveň v dosahu sovietskeho vplyvu.
Výprask vo Fínsku
Hoci sa zdala vojenská sila ZSSR na sklonku roku 1939 takmer neporaziteľná, sovietska agresia proti Fínsku ukázala niečo iné. Aj malý národ sa pri súhre okolností a s dobre premyslenou strategickou obranou môže ubrániť. Dokázal to práve heroický odpor Fínov v tzv. zimnej vojne na prelome rokov 1939-1940. Vojenský parný valec Sovietov sa pred ním zadrhol až sa napokon úplne zastavil. Pozrite sa preto i na tento súboj Dávida s Goliášom.
Budapešť pod kolesami sovietskych tankov
Dobre si ešte pamätáme na „bratskú pomoc“ v roku 1968. Podobnú skúsenosť mali aj Maďari už v roku 1956, keď po 12 dňoch slobody a pokuse vydať sa vlastnou cestou do Budapešti vtrhla sovietska armáda. Maďarské povstanie bolo utopené v krvi a vládu Imreho Nagya nahradila nová bábková vláda, ktorej tvárou sa stal János Kádár.
Boj o pamäť Ruska je zápasom o jeho charakter
Aktuálna ruská invázia na Ukrajine pripomína mnohé z toho, čo sme už prežili v minulosti. Aj preto si musíme klásť otázku – obracia sa súčasné Putinovo Rusko späť k svojej sovietskej minulosti? A čo nám hovorí podrobnejší rozbor jeho súčasnej režimovej propagandy? V uplynulých rokoch sa viedol v Rusku zápas o jeho historickú pamäť na zločiny komunizmu. Prečo sa vývoj uberá týmto tragickým spôsobom? Čo sa deje v súčasnom Rusku? Rozprávame sa s riaditeľom českej pobočky združenia Memorial Štěpánkom Černouškom.