SME

Stalinizácia Československa

Tretí prezident ČSR po Masarykovi a Benešovi sa zaslúžil o sovietizáciu, presnejšie stalinizáciu Československa a urobil všetko preto, aby republika pretrhala akékoľvek putá so svojou demokratickou minulosťou. Bol taký verný Stalinovi, že ho nasledoval ..


FOTO – ARCHÍV


Tretí prezident ČSR po Masarykovi a Benešovi sa zaslúžil o sovietizáciu, presnejšie stalinizáciu Československa a urobil všetko preto, aby republika pretrhala akékoľvek putá so svojou demokratickou minulosťou. Bol taký verný Stalinovi, že ho nasledoval aj do hrobu - vraj prechladol na Stalinovom pohrebe. Iní za príčinu jeho smrti považovali jed - robiť vysokú politiku bolo v tých časoch nebezpečné. Klement Gottwald zomrel 14. marca 1953 - pred päťdesiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyučený stolár vlastne nikdy veľmi fyzicky nepracoval. Viac mu vyhovovalo funkcionárčenie - najprv v mládežníckych a neskôr straníckych aparátoch. Od vzniku KSČ v roku 1921 pracoval na Slovensku, v Banskej Bystrici a vo Vrútkach.

SkryťVypnúť reklamu

KSČ prijala síce 21 podmienok Kominterny, ale keďže prejavovala určité náznaky vlastných programov a názorov, muselo na príkaz Moskvy dôjsť v strane k „boľševizácii“. Gottwald túto úlohu splnil do bodky na V. zjazde KSČ v roku 1929. Odvtedy strana pod jeho vedením už len vykonávala príkazy Sovietskeho zväzu.

Ako poslanec vo svojich prejavoch v Národnom zhromaždení netajil, že sa od súdruhov v Moskve komunisti učia, ako „zakrútiť krkom“ všetkým ideologickým nepriateľom po víťaznej revolúcii. KSČ síce strácala členov, ale moskovský tlak na satelitné strany neustával.

V čase smrteľného nebezpečenstva pre ČSR z Nemecka sa Klement Gottwald pokúšal o politiku „ľudového frontu“. Objatie Moskvy a Berlína v roku 1939 všetky komunistické strany a najmä radových komunistov zaskočilo, ale Gottwald nikdy veľmi neodporoval a neprotestoval proti zmene kurzu internacionály. Počas vojny žil v Moskve a odtiaľ riadil činnosť KSČ. Rokoval aj s Benešom a tam sa začala ich nútená spolupráca.

SkryťVypnúť reklamu

Do otvoreného konfliktu s londýnskou vládou ČSR sa Gottwald nikdy nedostal. Snažil sa ale znížiť vplyv Beneša na vojnové udalosti, prípravu armády a na priebeh povstania na Slovensku. Po vojne sa snažil zvýšiť zásluhy komunistov a najmä svoje, hoci do priamej prípravy povstania zasahovať nemohol, okrem iného aj preto, že spojenie so Slovenskom bolo zložité a nepravidelné.

V roku 1946 ako vodca najväčšej strany, ktorá v Čechách vyhrala voľby, sa Gottwald stáva predsedom vlády. Ešte spomína „československú cestu k socializmu“, metódy ovládania štátneho aparátu a najmä silových rezortov ako vnútro a obrana sú však v jeho réžii čisto boľševické.

Gottwald šikovne využil rozpory v demokratických stranách, ktoré chceli hrať vo februári 1948 proti komunistom vabank. Demisia ich ministrov umožní Gottwaldovi pritvrdiť tlak na chorého Beneša a vytvoriť vládu bez demokratických strán. Jeho prejav 25. februára, ktorý sa začína známou vetou „Práve som sa vrátil z Hradu…,“ znamená začiatok konca demokratického Československa.

SkryťVypnúť reklamu

V novej vláde boli len dvaja nekomunisti - generál Ludvík Svoboda a Ján Masaryk, ktorý onedlho zomiera. Československo završuje rozdelenie Európy na dva bloky a vytvorenie železnej opony, ktorá bola len dokončením Stalinových plánov už z konferencie v Jalte.

Po februári sa v ČSR nastolil stalinský model kasárenského komunizmu, ktorý likviduje akýkoľvek odpor, iný názor, samostatné myslenie. Vrcholom teroru je hľadanie nepriateľa vo vlastných radoch, aké Stalin robil v 30. rokoch. Zasahuje aj najvyšší stranícky aparát - Rudolf Slánsky či Vladimír Clementis sú popravení ako zradcovia.

Zlé jazyky hovoria, že Stalin si v 50. rokoch vybral na potrestanie za „občas“ samostatný názor aj Gottwalda. Preto bol vraj „robotnícky prezident“ v posledných rokoch veľmi neistý a postrkával obete sovietskym poradcom, ktorí u nás čistky riadili, aby sa obeťou nestal sám. Dôkazy o jeho činnosti v tom čase prinesie zrejme len dlhodobé historické skúmanie. Príkazy cez sovietskych poradcov išli často len telefonicky alebo ústne.

SkryťVypnúť reklamu

Alkoholizmus, ku ktorému mal Gottwald sklony od mladosti, vyvrcholil práve v období čistiek. Teroru v najmasovejšej forme zabránila iba smrť oboch diktátorov. Totálne znárodnenie, prenasledovanie cirkví a iné prvky kasárenského modelu komunizmu zostali v krajine ešte ďalších 40 rokov.

Po odhalení kultu osobnosti načas spolu so Stalinom upadol do nemilosti i Gottwald. Keď mala učiteľka v základnej škole v Lučenci v roku 1956 odstrániť ich portréty z prvých stránok učebníc, zavolala si k tomu pár žiačok. „Deti, títo už neplatia,“ povedala.

Neskôr sa však, aj zásluhou Gustáva Husáka, ktorého v päťdesiatych rokoch väznili, Gottwaldov kult čiastočne vrátil - aj v podobe nevzhľadnej sochy na Námestí Slobody v Bratislave, ktorú odstránili až po roku 1989. Monštrum zničila výbušnina.

Československo: Sto rokov

Dobová fotografia sporo odetej ženy

Prostitúcia sa v medzivojnovom období zdala byť neriešiteľným problémom


Dominika Bakoš Kleinová a 1 ďalší 2
Súvisiace témy: Encyklopédia - udalosti
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 003
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 125
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 509
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 6 167
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 281
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 838
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 147
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu