SME

Habsburgovci

„Nech iní vedú vojny, ty šťastné Rakúsko sa sobáš,“ znelo veľmi úspešné motto cisára Svätej ríše rímskej Maximiliána I. Nenápadní a nezaujímaví Habsburgovci získali touto politikou tróny polovice Európy a začali usmerňovať a ovplyvňovať politiku celého ..

„Nech iní vedú vojny, ty šťastné Rakúsko sa sobáš,“ znelo veľmi úspešné motto cisára Svätej ríše rímskej Maximiliána I. Nenápadní a nezaujímaví Habsburgovci získali touto politikou tróny polovice Európy a začali usmerňovať a ovplyvňovať politiku celého kontinentu. V strednej Európe ich kráľovskú dynastiu založil Ferdinand I. Narodil sa pred päťsto rokmi - 10. marca 1503.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ferdinand bol Maximiliánovým vnukom. Narodil sa pri Madride. Bol druhým synom španielskeho kráľa Filipa I. a nárok na cisársky ani kráľovský trón nemal. Osud však rozhodol inak. Predurčili ho dedovia - druhým bol španielsky kráľ Ferdinand Aragónsky. Dynastickými sobášmi spojili rod španielskych kráľov s Habsburgovcami a Jagelovcami.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluva o sobáši v roku 1514 neurčovala presne, ktorý Habsburg sa ožení s Annou Jagelovskou, dcérou českého a uhorského kráľa a sestrou Ľudovíta Jagelovského, dediča trónu. Nakoniec si ju zobral Ferdinand.

Keď Ľudovít Jagelovský zomrel bezdetný v roku 1526 v bitke proti Turkom pri Moháči, katastrofálna porážka nezabránila uhorským magnátom v špekuláciách o novom slabom a poslušnom panovníkovi. Podobne rozmýšľala aj česká šľachta.

Rakúsky veľkovojvoda Ferdinand, švagor mŕtveho Ľudovíta a manžel Anny Uhorskej, ako ju vo Viedni nazývali, sa stal jedným z horúcich kandidátov na uhorský a český trón. Vychovali ho v Španielsku, ničím zaujímavým sa zatiaľ neprezentoval a práve to uhorským a českým magnátom vyhovovalo. Napokon mu trón ponúkli.

Ferdinand prevzal územie, na ktorom ležala ťarcha svetodejinného významu - boj proti Turkom, v ktorom celá dynastia Habsburgovcov musela chtiac-nechtiac pokračovať. Cudzinec na českom a uhorskom tróne si predsavzal, že bude brániť habsburské územia a tým vlastne aj celú Európu.

SkryťVypnúť reklamu

Chlapec, vychovaný podľa dvornej etikety, však nevedel veľa o armádach, stratégii a najmä o peniazoch. Habsburgovci boli až po uši zadlžení bohatému finančnému rodu Fuggerovcov a ten tak určoval politiku v Čechách i Uhorsku. Aj na Slovensku mali Fuggerovci svoje strategické záujmy - strieborné bane v Banskej Štiavnici a zlato v Kremnici. Investovať do výzbroje armád sa im ale veľmi nechcelo.

Cisárom celej Svätej ríše rímskej sa stal Ferdinandov brat Karol (bol aj španielskym aj rímskym kráľom), po jeho smrti v roku 1556 Ferdinanda zvolili aj za cisára. Chod ríše ovplyvňoval minimálne - titul bol naozaj len formálny a v konglomeráte viacerých kráľovstiev sa vlastne ani nedalo vládnuť.

Ferdinand nevyriešil žiadnu z veľkých úloh, ktoré tlačil pred sebou. Výpravu proti Turkom, ktorí od Moháča de facto ovplyvňovali dejiny Uhorska a postupne vytlačili Habsburgovcov len na územie dnešného Slovenska, neusporiadal. Nevyriešil ani rozpory v Čechách, ktoré neskôr viedli k Bielej Hore a strate českej štátnosti. Dynastia, ktorú založil, ale vládla až do skončenia 1. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Ferdinanda Habsburského zaujímala najviac jeho rodina - manželka, ktorú miloval a traja synovia. Venoval sa ich výučbe - ovládali nemčinu, češtinu i latinčinu - ale vôbec sa nestaral o to, či budú dobrými stratégmi a veliteľmi armády.

Budúci cisár a kráľ Maximilián II. bol kópiou svojho otca. Turecké nebezpečenstvo, ktoré ovplyvnilo históriu celej strednej Európy, podceňoval. V Uhorsku ho podceňovala aj šľachta, ktorá egoisticky kupčila a vydierala s týmto fenoménom. Dostatočnú pozornosť Turkom nevenoval ani pápež a zvyšok Európy.

Za nové hlavné mesto Uhorska Habsburgovci po páde Budína určili Bratislavu, čo jej pomohlo v rozvoji, ale celé Slovensko trpelo tureckými nájazdami a snahou ovládnuť stredoslovenské banské mestá.

Stred kontinentu na krátkozrakosť a tuposť naozaj doplatil. Uhorsko bolo rozdrobené a drancované, ale aj Čechy stále ubíjané vnútornými spormi protestantov s katolíkmi začali postupne zaostávať. Ekonomický prepad za západnou Európou sa prejavoval až tak, že stredná Európa nezachytila rozvoj meštianskej spoločnosti, vznik manufaktúr a neskôr rozvoj industriálnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Trpelo aj obyvateľstvo - postupne vymieralo alebo utekalo. Do Innsbrucku a Linca, kde Ferdinand a jeho potomkovia žili, takéto správy nedochádzali. Habsburgovci mali hlavný záujem a zásadu - pomocou sobášov zostať na čele európskeho diania a to sa im darilo až do roku 1918. Pravdaže, česť výnimkám, ktoré chceli reformovať ríšu - Márii Terézii a Jozefovi II.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 484
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 942
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 394
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 091
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu