SME

Remek Vladimír

„Zem dostala pri pohľade z vesmíru konečný rozmer… Uvedomil som si, že my všetci sme kozmonautmi, čo sa pohybujú na vesmírnom korábe menom Zem,“ opísal svoje pocity pri pohľade na našu planétu z vesmíru prvý česko-slovenský kozmonaut Vladimír Remek. ...


FOTO – ČTK


„Zem dostala pri pohľade z vesmíru konečný rozmer… Uvedomil som si, že my všetci sme kozmonautmi, čo sa pohybujú na vesmírnom korábe menom Zem,“ opísal svoje pocity pri pohľade na našu planétu z vesmíru prvý česko-slovenský kozmonaut Vladimír Remek. Bol prvým človekom vo vesmíre, ktorý nepochádzal zo Sovietskeho zväzu alebo zo Spojených štátov. Do kozmu vyletel vo vesmírnej lodi SOJUZ 28 spolu s Alexejom Gubarevom 2. marca 1978 - pred 25 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kozmický let Vladimíra Remeka sa vo svojom období stal prestížnou záležitosťou. Až do jeho štartu sa do vesmíru dostalo iba 43 občanov Sovietskeho zväzu a rovnaký počet Američanov. V krajinách sovietskeho bloku sa v 70. rokoch rozbehol program Interkozmos. Jeho súčasťou bol aj výcvik budúcich kozmonautov zo sovietskych satelitov.

SkryťVypnúť reklamu

Otázne bolo, ktorý zo spojencov ZSSR dostane prednosť a poletí do vesmíru ako prvý. Voľba nakoniec padla na bývalé Československo. Remekov náhradník Oldřich Pelčák to pre časopis Týden okomentoval svojsky: „Bol by to pekný bordel, keby skôr leteli Nemci, ktorí prehrali vojnu.“ Mnohí to chápali ako formu úplatku za okupáciu Československa v auguste 1968.

Diskusie sa viedli aj o tom, prečo bol tým šťastlivcom práve Remek a nie Pelčák. O vyvolenom sa rozhodlo iba pár dní pred samotným štartom. Remek tvrdí, že nevedel o všetkých kritériách, ktoré rozhodli.

Medzi obyčajnými ľuďmi bol jedným z najčastejšie spomínaných dôvodov pôvod nášho prvého kozmonauta. Jeho otcom bol Slovák, matka bola Češka. Žiadny z dvoch štátotvorných národov sa tak nemal cítiť ukrátený.

SkryťVypnúť reklamu

Neprajníci vyťahovali aj skutočnosť, že Remekov otec bol generálom vojenského letectva a naznačovali, že mu pomohla protekcia. Iní hľadali príčinu v ideológii. Remek sa narodil v roku 1948. V tom istom, keď sa u nás dostal k slovu komunizmus.

Na prípravu na samotný let nemá Remek najlepšie spomienky. „Pred letom mi celé telo vydezinfikovali alkoholom,“ spomínal. Za najhoršiu časť výcviku vo Hviezdnom mestečku pri Moskve považoval tréning v centrifúge. „Musím priznať, že som sa povracal,“ povedal Remek.

Vynahradili mu to však spomienky na samotný let. Dodnes spomína na pohľady na našu planétu. Zapôsobilo na neho to, o čom už hovorili aj jeho predchodcovia. Z vesmíru na Zemi nevidel žiadne hranice.

Remek vytvoril posádku so skúseným Alexejom Gubarevom, ktorý už za sebou jeden let mal. Ten predtým, ako sa stal kozmonautom, musel prejsť aj pohovorom s legendárnym Jurijom Gagarinom. Spomenul si, že sa ho iba spýtal, prečo chce byť kozmonautom. „Odpovedal som mu na rovinu, že nechcem byť kozmonautom pre majetok a že som pripravený obetovať svoje zdravie a život výskumu vesmíru,“ vyhlásil Gubarev. Tvrdí, že to vôbec neboli prázdne slová.

SkryťVypnúť reklamu

Štart bol pôvodne symbolicky naplánovaný na 25. februára - výročie Februárovej revolúcie. Technické problémy ho však presunuli až na 2. marec. Let prebiehal bez problémov, loď sa podľa plánu pripojila k orbitálnemu komplexu Saljut.

Náš letec mal vo vesmíre funkciu kozmonauta-výskumníka. Pracoval na 6 experimentoch pripravených československými vedcami. Cieľom pokusu Chlorella bolo napríklad sledovanie rozmnožovania morských rias v stave beztiaže.

Všetko však bolo poplatné obdobiu a nevyhol sa tomu ani Remek. 8. marca musel v priamom prenose preniesť vinš 40 ženám na palube lode Jurij Gagarin, dôvodom bol Medzinárodný deň žien. O dva dni neskôr kozmonauti bezpečne pristáli v Kazachstane. Čakala na nich veľká sláva a vyznamenania. Obaja získali Zlatú hviezdu Hrdina Sovietskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie roky už také ružové neboli. Remek dúfal, že sa jeho skúsenosti z kozmu ešte využijú. Nestalo sa, zriedka sa dostával aj k lietaniu na bojových lietadlách. Armáda mu až na výnimky hľadala uplatnenie v kancelárii. Niekoľkokrát sa neúspešne pokúsil dostať na Vojenskú leteckú akadémiu v Košiciach. Od roku 1990 pôsobil Remek v leteckom múzeu v Prahe Kbeloch. Nespokojný odtiaľ odišiel o 5 rokov.

Aj napriek tomu, že ako vojenský pilot nalietal takmer tisíc hodín a necelých dvesto pridal vo vesmíre, musel absolvovať po odchode z armády letecký kurz, keď si chcel nájsť prácu aspoň ako obchodný pilot. Kurz absolvoval na vlastné náklady spolu s hudobnou legendou Michaelom Kocábom.

Remek potom začal pracovať ako zástupca jednej z českých strojárenských spoločností v Moskve, Gubarev žije z dôchodku vo Hviezdnom mestečku. Ich let nehodnotia všetci pozitívne. „Všetko bolo do značnej miery premárnené tým, že po návrate z letu sa Remek - v žiadnom prípade nie vlastnou vinou - stal súčasťou propagandistického cirkusu a i skromné odborné výsledky sa doslova rozplynuli,“ povedal známy český astronóm Jiří Grygar.

Vesmír

Francúzsky premiér stojí s portrétom Sophie Adenotovej.

Väčšina jedál vo vesmíre je konzervovaná, vákuovo balená alebo sušená mrazom.


TASR 1
Ilustračné foto.

Asteroid bude opäť pozorovateľný až v roku 2028.


SITA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 13 080
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 243
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 016
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 482
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 245
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 632
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 582
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 249
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší

Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu