SME

Nefertiti

Pôvodným menom sa kráľovná Egypta volala Taduchepa a mala sa stať vedľajšou manželkou faraóna. Krása ale zmenila jej postavenie. Stala sa faraónovou hlavnou manželkou a dostala meno Nefertiti - „krásavica, ktorá prichádzaš“. Jej farebná vápencová busta, .


FOTO - ARCHÍV


Pôvodným menom sa kráľovná Egypta volala Taduchepa a mala sa stať vedľajšou manželkou faraóna. Krása ale zmenila jej postavenie. Stala sa faraónovou hlavnou manželkou a dostala meno Nefertiti - „krásavica, ktorá prichádzaš“. Jej farebná vápencová busta, ktorú vykopali nemeckí archeológovia pred deväťdesiatimi rokmi - 6. novembra 1912 - očarila a očarúva celý svet. Dnes je uložená v Egyptskom múzeu v Berlíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osud Nefertiti určila ďalšia silná žena v egyptských dejinách. Mocná Teje, manželka faraóna Amenhotepa III., ktorá v skutočnosti vládla namiesto chorého panovníka. Práve ona vybrala krásnu mitanskú princeznú (krajina zrejme ležala na území dnešného Sudánu), dcéru kráľa Tušratu a kráľovnej Juni za hlavnú manželku svojmu synovi. Nefertiti pravdepodobne nebola Egypťankou - svedčí o tom tmavšia farba pleti na jej najznámejšej buste.

SkryťVypnúť reklamu

Či Teje vytušila silu a krásu nevesty, alebo rozhodla náhodne, dnes už nikto nezistí. Nevieme ani, ako princezná dostala nové meno Nefertiti. Meno sa pri prepisoch z rôznych jazykov často komolí, ale busta odhaľuje vždy to isté - dokonalosť tváre i profilu a oduševnený výraz.

Teje správne vystihla, že staršia Nefertiti bude ovplyvňovať mladého Amenhotepa, ktorý pri korunovácii dostal meno Nefercheprure (nádherné sú podoby Reove) a od roku 1349 pred Kristom vládol spolu s otcom (či skôr matkou). Amenhotepa a Nefertiti spojili rovnaké názory a ideály do pevného a trvalého zväzku.

Spočiatku v krajine rozhodovali obe ženy spoločne. K slovu sa však hlásili aj kňazi boha Amona, ktorí sa obávali o stratu prestíže, najmä keď sa nový panovník, podporovaný matkou i manželkou, začal prikláňať skôr k bohovi Atonovi. Atonov kult mal zmeniť vládu kňazov v polyteistickom Egypte na monoteizmus a centralizovať moc do rúk faraóna. Faraón prijal meno Achnaton - „ten, čo slúži Atonovi“, podporu mal v paláci, ale i u prostého ľudu, ktorý nenávidel chamtivosť kňazov. Ich vzburu panovník potlačil.

SkryťVypnúť reklamu

Nefertiti vtedy prijala meno Neferneferuaton - „krásna je krásavica Atonova“ a panovnícky pár v zlatom koči opustil hriešne mesto Veset - dovtedajšie sídlo panovníkov a založil Achetaton - nové centrum ríše. Výstavba mesta šla obrovskou rýchlosťou.

Nefertiti a jej muž boli nesmierne šťastní a ukázali svetu svoju ľudskú tvár. Dovtedy nebolo v Egypte predstaviteľné, aby sa manželka faraóna dala zobrazovať ako bozkáva svojho muža, alebo sa hrá s deťmi. Faraón bol boh a podobné obrazy nepovoľovala prísna etiketa.

Život manželov nezmenili intrigy, ale zákerná choroba. Hormonálna zmena zapríčinila, že Achnaton ochorel na zvláštnu chorobu, podľa realistických sôch odborníci usudzujú, že išlo pravdepodobne o progresívnu lipodystrofiu. Spodná časť jeho tela nadobúdala ženské črty. Navyše trpel hydrocefáliou - vodnatením mozgu. Zmenil sa fyzicky i psychicky.

SkryťVypnúť reklamu

Spory s kňazmi, ale aj strata podpory od manželky viedli k tomu, že Achnatom úplne zmenil svoj život. Našiel si nového priateľa - pravdepodobne išlo aj o silný homosexuálny vzťah - a spravil ho spoluvladárom. Aj tento vzťah dokazujú zachované egyptské sochy.

Nefertiti v tom čase už v paláci s manželom nežila. Presťahovala sa do nového „severného“ paláca, vplyv na panovníka podľa všetkého stratila a už sa nikdy neobnovil. Panovník a jeho spoluvládca sa formálne oženili s Achnatonovými deťmi, ale meno Nefertiti sa už nikde nespomína. Niet po nej ani stopy. I jej smrť a hrob ostávajú záhadou.

Proti Achnatonovi sa opäť vzbúrili kňazi, čo spolu s jeho nechuťou riešiť problémy krajiny spôsobilo úpadok Egypta. Dôsledkom bolo, že faraóna zavraždili a jeho telo spálili. Pre Egypťana išlo o najväčšiu potupu - zničenie tela znamenalo večné zatratenie duše.

SkryťVypnúť reklamu

Dejiny Egypta dokazujú, že pokus o monoteizmus nevyšiel. Spôsobila to Achnatonova slabosť, jeho choroba, alebo Egypt nebol na monoteizmus pripravený? Na tieto otázky nemá história uspokojivú odpoveď.

V krajine sa všetko vrátilo do predmonoteistickej podoby. Kňazi obnovili svoju moc, z panovníkov boli naďalej bohovia a nie ľudia. Práve obdobie monoteizmu ale prinieslo ukážky ľudskej a najmä ženskej krásy, ktorá nemá obdobu. Nefertiti dodnes nemá konkurenciu. Jej sochy, známa nedokončená busta, ale najmä takmer dokonale zachovaná polychrómovaná vápencová busta s modrou korunou, dávajú jasný dôkaz, že krása je nesmrteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 730
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 817
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 643
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 722
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 367
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 732
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 472
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 232
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 2

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu