SME

Eduard VIII.

V roku 1996 pripravil americký časopis People na valentínsky sviatok zamilovaných mimoriadne vydanie s tridsiatimi najslávnejšími príbehmi lásky. Na prvé miesto zaradil vzťah anglického kráľa Eduarda VIII. a rozvedenej Američanky Wallis Warfieldovej-Simps


FOTO – ARCHÍV



onovej. Ich láska bola taká silná, že Eduard uprednostnil život s Wallis pred trónom. Oznámenie, že sa vzdal kráľovskej koruny, zverejnil prostredníctvom rozhlasu pred 65 rokmi, 10. decembra 1936.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér Stanley Baldwin, ktorý musel ústavnú krízu riešiť, neskôr napísal: „Neprežíval žiaden vnútorný konflikt ani rozpoltenosť. Chýbal mu akýkoľvek zmysel pre obetovanie sa či plnenie povinností… Nikdy som nestretol nikoho, kto by bol taký ľahostajný k tomu, čo by sa dalo nazvať vyššími cieľmi.“

SkryťVypnúť reklamu

Eduard VIII. nastúpil na trón v roku 1936 ako 41-ročný. Počas I. svetovej vojny slúžil v armáde. Rád cestoval a zaujímal sa o život chudobných a nezamestnaných. „Prichádza s ním obdobie mieru a nádeje,“ sľubovala si dobová tlač. Namiesto želaného mieru sa však v Európe rozťahoval Hitler.

Všetko bolo napokon úplne inak. Eduardov otec Juraj V. sa údajne na smrteľnej posteli arcibiskupovi zveril s obavami o osud monarchie a syna. „Keď sa pominiem, tak sa ten chlapec do šiestich mesiacov zruinuje,“ povedal Juraj V. Zmýlil sa – trvalo to desať mesiacov. To, čo mnohí považovali za dočasné poblúznenie, sa ukázalo ako osudová láska.

Wallis Warfieldová-Simpsonová, silná a nezávislá Američanka, prišla do Londýna so svojím už druhým manželom, bankárom Ernestom Simpsonom. Dostala sa do okruhu princových známych a v roku 1934 už bola jeho najbližšou priateľkou. Aj predchádzajúca Eduardova láska, Freda Dudleyová-Wardová bola dominantným typom.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 1934 Wallis predstavil rodičom, ktorí synovi povedali, že jeho milenka u nich nie je vítaná. „Takáto žena v mojom dome,“ rozhorčoval sa kráľ. Eduard však odmietol tvrdenie, že Wallis je jeho milenkou. Podľa Simpsonovej priateliek je pravdepodobné, že druhýkrát vydatá žena udržiavala v tom čase s nástupníkom trónu len platonický vzťah. Neskôr ju však médiá vykresľovali aj ako sexuálneho predátora.

Eduard sa stal v januári 1936 kráľom, ale o správu vecí verejných sa vôbec nezaujímal. Jeho vzťah sa darilo udržať mimo médií do začiatku decembra. Wallis mu ešte predtým ponúkla, že sa potichu stiahne, ale kráľ to odmietol. V decembri oznámil, že si chce Američanku zobrať. Ale proti zväzku s Wallis stála anglikánska cirkev, vláda aj väčšina poddaných. Kráľ navrhol formu morganatického (nerovného) manželstva, ktoré však malo oporu len v nemeckej tradícii. S takýmto riešením nesúhlasila britská vláda ani britské domíniá. Britskej monarchii hrozil rozkol a situácia sa dostala na hranu – buď koruna, alebo Wallis. Pre Eduarda to bola ľahká voľba.

SkryťVypnúť reklamu

„Stalo sa pre mňa nemožným niesť ťažké bremeno zodpovednosti a vykonávať povinnosti kráľa tak, ako by som si želal, bez pomoci a podpory ženy, ktorú milujem,“ oznámil 11. decembra 1936 Eduard VIII. v abdikácii. Ubezpečil verejnosť o svojej oddanosti novému panovníkovi, bratovi Jurajovi VI., ktorý bol povestný svojou nesmelosťou. (Juraj VI. bol starým otcom princa Charlesa, ktorého manželstvo s Dianou fascinovalo svet na sklonku minulého storočia – „vďaka“ Eduardovmu zakopnutiu sa teda zrodil ďalší legendárny vzťah.)

Kríza monarchie pominula rýchlo. André Maurois v Dejinách Anglicka píše, že „tak ako uzdravený nemocný je často silnejší, než bol pred chorobou, aj britské impérium vychádza z tejto krízy s väčšou dôverou vo svoje zákony a v seba“.

SkryťVypnúť reklamu

Z Eduarda VIII. sa stal vojvoda z Windsoru a s Wallis sa v roku 1937 zobrali. Zvyšok života strávili spoločne, väčšinou v Paríži, južnom Francúzsku, na Floride a v New Yorku. Nad bývalým kráľom dodnes visí tieň podozrenia zo spolupráce a sympatií s Hitlerom. Fakt je, že počas návštevy Nemecka v roku 1937 vyjadril obdiv Hitlerovmu systému zamestnanosti.

Do Británie sa vrátil už len dvakrát, na pohreby. Zomrel v roku 1972 v Paríži, Wallis ho prežila o 14 rokov. Pochovaní sú spoločne vo Windsore.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 063
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 524
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 084
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 189
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 484
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 306
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 2

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu