
Ochrankári kryjú prezidenta Reagana pred streľbou šialeného Hinckleyho.
FOTO - ARCHÍV
Mladý pomätený atentátnik John Hinckley vystrelil dávku z revolvera na nič netušiaceho prezidenta a jeho sprievod. Ronald Reagan iba pár minút predtým skončil prejav pred odborármi a aj keď vedel, že medzi nimi bolo aj zopár tvrdých demokratov, na radu ochranky si pod nový prúžkovaný oblek nevzal nepriestrelnú vestu. Pritom odrazená guľka, ktorá najskôr trafila dvere, minula Reaganovo srdce iba o pár milimetrov.
„Počul som nejaké praskanie, ako keď vybuchujú guličky. Ale v tej chvíli ma už vtisol bodyguard Jerry Parr do limuzíny a prikázal vodičovi čo najrýchlejšie vyraziť do Bieleho domu. Vzäpatí som však počul iný príkaz. Čo najväčšou rýchlosťou upaľovať do Univerzitnej nemocnice Georgea Washingtona. Nevedel som hneď prečo, ale z úst mi vytekala peniaca krv a pod ľavými rebrami som cítil veľkú bolesť. Pomyslel som si, že mi Jerry svojou váhou niečo zlomil.“ Tak neskôr opisoval udalosť prezident Reagan. V najvyššom kresle úradoval iba necelé tri mesiace. Reagan atentát prežil. Hinckley však netrafil len jeho. Tlačový tajomník Jim Brady dostal guľku priamo do čela a ďalší bodyguard Tim McCarthy rovno do pŕs. Všetci našťastie prežili, aj keď Brady je doteraz paralyzovaný na invalidnom vozíku. Podľa neho pomenovali zákon, ktorým sa sprísňuje nákup zbraní do osobnej držby.
Atentátnik bol čudný chlapík. Revolver pri sebe nosil celý predchádzajúci rok. Chcel zastreliť prezidenta Jimmyho Cartera. Nenaskytla sa však vhodná príležitosť.
Prečo však strieľal na Reagana? Nenávidel vraj celý svet od chvíle, čo sa zamiloval do herečky Jodie Fosterovej hrajúcej vo filme Taxikár. Herečka urobila na neho veľký dojem. Hľadal ju po celej Amerike. Chcel sa s ňou stretnúť a vyznať jej lásku. Napokon sa odhodlal na zúfalý čin: vraždou prezidenta sa chcel stať „slávnym“. Chcel tak na na herečku urobiť dojem. Očakával, že mu lásku opätuje. John Hinckley mal šťastie, že ho dav, čakajúci na prezidenta, po výstreloch nezlynčoval. Časť prezidentovej ochranky a polícia museli strelca chrániť vlastnými telami, ako pred chvíľou Reagana. Bolo viac než isté, že dostane elektrické kreslo. Na súde sa ale potvrdila skutočnosť: išlo o psychopata, ktorý za svoj čin neniesol plnú zodpovednosť.
Na otázku žalobcu, prečo chcel zabiť prezidenta, však v jednej chvíli odpovedal: „Aby som sa dostal na stránky novín a dievča si všimlo moju odvahu.“ Porota tieto slová na odporúčanie psychiatrov prepočula a nehlasovala za trest smrti.
Hinckleyho držia vo federálnej väzenskej liečebni v štáte Indiana. Z času na čas sa objavujú správy o jeho prípadnom predčasnom prepustení na slobodu. Zakaždým, keď sa o tom diskutuje, vraj dnes už vyše štyridsaťročný muž ľutuje svoj čin a uvedomuje si, čo spôsobil. Lenže pred dvadsiatimi rokmi strieľal - aj keď zmyslov zbavený - a takmer poslal na druhý svet štyridsiateho prezidenta Spojených štátov.
Keď k Ronadovi Reaganovi, ležiacemu na operačnom lôžku, pristúpil v ten deň chirurg a oznámil mu, že operácia je nevyhnutná a že guľku musia vybrať, bývalý herec s povestným zmyslom pre humor sa spýtal: „Dúfam, že ste republikán?“ Chirurg ani na chvíľu nezaváhal a odpovedal. „Pán prezident, dnes sme tu všetci republikáni.“
MICHAL HAVRAN