SME

Tutanchamón

Tridsaťtri storočí ležal vo svojej hrobke. Egyptský panovník, ktorý v dejinách Novej ríše nebol ničím významný, sa stal slávny až v minulom storočí. Dnes Tutanchamóna a najmä jeho zlatú pohrebnú masku pozná takmer každý. V hrobe nerušene odpočíval do ...


FOTO - ARCHÍV


Tridsaťtri storočí ležal vo svojej hrobke. Egyptský panovník, ktorý v dejinách Novej ríše nebol ničím významný, sa stal slávny až v minulom storočí. Dnes Tutanchamóna a najmä jeho zlatú pohrebnú masku pozná takmer každý. V hrobe nerušene odpočíval do 4. novembra 1922. Hrdinu z tohto faraóna spravil archeológ Howard Carter pred osemdesiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak ste mali možnosť vidieť masku faraóna Tutanchamóna naživo, prekvapia vás na nej dve veci. Najskôr to, aká je maska malá - prikrývala tvár muža vysokého najviac 163 centimetrov. Potom si všimnete, aký dokonalý celok tvorí a ako presne je mužská hlava vymodelovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste masku videli pod dohľadom vojakov s prstom na spúšti samopalu, bol váš zážitok značne umocnený. Takéto bezpečnostné zariadenie pripravili pre výbavu z faraónovej hrobky Sovieti v Petrohrade, keď ju sem Egypt v roku 1974 zapožičal.

Tutanchamónovu hrobku nikdy nevykradli. Dlhodobo skrytý hrob objavil vďaka nekonečnej trpezlivosti archeológ Howard Carter. Nemenší podiel na objave má i vášnivý zberateľ starožitností lord Carnarvon, ktorý výpravu sponzoroval.

Carter, čestný a skromný muž, bez lorda do hrobky ani nevstúpil. 5. novembra 1922 mu poslal telegram: „Konečne ste v Údolí kráľov dosiahli skvelý úspech - stop - nájdený veľkolepý hrob s neporušenými pečaťami - stop - až do Vášho príchodu znovu zasypaný - stop - srdečne blahoželám - stop - Carter.“

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca oboch mužov trvala 16 rokov. Niekoľko rokov trvalo len preskúmanie ich najväčšieho objavu. Najdôležitejšie kroky podnikli až v zime 1925/26 - otvorili štyri pozlátené skrinky s pohrebnou výbavou, rozobrali rakvy, v ktorých panovník ležal, a preskúmali múmiu, ktorú zakrývala pohrebná maska. Kniha mŕtvych ju predpisovala na ochranu hlavy, aby sa dal mŕtvy identifikovať. „Pokojná a mierna tvár mladíka,“ opisoval Carter múmiu. „Bola ušľachtilá a vznešená, dobre modelovaná s ostro krojenými perami.“

Veľký obdĺžnikový sarkofág je umeleckým dielom vytesaným z jediného mohutného balvana vzácneho žltého kremenca. Na každom rohu boli vo vysokom reliéfe vytesané ochranné božstvá.

V sarkofágu boli tri rakvy v tvare ľudského tela. Faraóna zobrazujú v prepychovom odeve. Prvá drevená rakva je potiahnutá zlatou fóliou. Zobrazuje faraóna, ktorý drží klasické egyptské symboly vládcu podsvetia. Druhá rakva je tiež z pozláteného dreva, vykladaná sklom a drahokamami - v rukách drží bič.

SkryťVypnúť reklamu

Telo ležalo v rakve z masívneho zlata. Okrem tváre dokonale kopírovala aj ruky panovníka. Typicky prekrížene v nich držal berlu a vejár - symboly moci. Reliéf tváre zakrýval kus plátna a zdobil veniec z olivových kvetov a modrých kvetov lotosu.

Keď zomrel, mal Tutanchamón asi 18 rokov. Údajne bol zaťom a bratom „kacírskeho“ panovníka Achnatona, ktorý presadzoval kult jedného boha Atona a zrušenie ostatných božstiev.

Na trón nastúpil deväťročný, v roku 1350 pred Kristom. Zrušil Atonov kult a vrátil Egyptu mnohobožstvo, čo nasvedčuje, že za neho rozhodovali kňazi. Oženil sa s dcérou a ženou Achnatona (vzájomné príbuzenské vzťahy, ani incest v Egypte manželstvo nevylučovali). Počas jeho vlády pokračovala výstavba známeho chrámu boha Amona v Luxore.

SkryťVypnúť reklamu

Tutanchamón nezomrel prirodzenou smrťou. Dôkazom je otvor na temene lebky, ktorý objavili roku 1969 pri röntgenovom vyšetrení. Príčina vraždy však navždy zostala záhadou. Po faraónovej smrti vládol jeho spoluvládca (a pravdepodobne aj otec) Aje, ktorý sa oženil s jeho vdovou - ním sa končí 18. dynastia egyptských faraónov.

Po smrti lorda Carnarvona sa objavili reči o faraónovej kliatbe. Lord zomrel vo veku 57 rokov v Káhire, po uštipnutí moskytom na rovnakom mieste na hlave, kde bol zranený aj Tutanchamón. Hovorilo sa, že kliatba stíha tých, ktorí hanobia hrobky mŕtvych. Po lordovi nasledoval jeho nevlastný brat, ktorý zomrel pri páde do odkrývaného hrobu.

Z 22 osôb, ktoré pri otvorení Tutanchamónovej hrobky boli, však zomreli neprirodzenou smrťou len dve. Egyptológovia tvrdia, že egyptský záhrobný rituál neobsahuje žiadnu kliatbu pre živých, ale len výzvu, aby mŕtvemu posielali „dobré priania“.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníkov hrobky a Egyptského múzea však sprievodcovia varujú. Nechať svet uveriť kliatbe je možno jedna z poistiek proti vykrádačom hrobiek a múzeí, ktorých poklady lákajú od staroveku až dodnes. Možno lepšia, ako sovietsky kalašnikov.

Autor: DARINA SÝKOROVÁ pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

          Komerčné články

          1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
          2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
          3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
          4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
          5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
          6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
          7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
          8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
          1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
          2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
          3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
          4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
          5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
          6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
          7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
          8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
          1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 852
          2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 882
          3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 449
          4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 208
          5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 3 124
          6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 470
          7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 718
          8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 587
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Neprehliadnite tiež

          Bol deň pamiatky obetí režimu.


          a 1 ďalší 1

          Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


          a 1 ďalší

          Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


          a 2 ďalší

          Po celý život zostal konzekventným obhajcom československej jednoty.


          a 2 ďalší 1
          SkryťZatvoriť reklamu