SME

Dior Christian

Kráľovná zo Sáby, Kleopatra, Maria Callas a Sarah Bernhardt boli ženy, ktoré považoval Christian Dior za svoje ...


FOTO - ARCHÍV


Kráľovná zo Sáby, Kleopatra, Maria Callas a Sarah Bernhardt boli ženy, ktoré považoval Christian Dior (na snímke) za svoje. Boli totiž také, aké chcel mať svoje kreácie: mali eleganciu, štýl, na prvý pohľad rozoznateľný vzhľad. Fascinujúce, spontánne, zmyselné, nezabudnuteľné, inšpirujúce. Meno Christian Dior patrí medzi najznámejšie na svete. Narodil sa v roku 1905, zomrel 24. októbra 1957 - pred štyridsiatimi piatimi rokmi. Keď zomrel, mal jeho módny dom vyše tisíc zamestnancov a zaobstarával vyše polovice exportu francúzskej módy do Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Christian Dior sa narodil v Normandii. Bol synom priemyselníka, majiteľa chemickej fabriky.

Ako dieťa navrhoval kostýmy a masky, ale na naliehanie rodičov, ktorí z neho chceli mať diplomata, študoval politológiu. Po niekoľkých nerozhodných rokoch sa začal pohrávať s módnym dizajnom.

Pôvodne mal väčší úspech s dizajnom klobúkov než s návrhmi šiat. Ale už roku 1931 si otvoril s priateľom Jacquom Benjeanom módny dom. Roku 1938 urobil ďalší dôležitý krok smerom k módnemu nebu a začal pracovať ako návrhár Roberta Piqueta, o dva roky pokračuje v kariére u Luciena Lelonga.

Po vojne sa zoznámil s návrhárom Marcelom Boussacom, ktorý mu ponúkol, aby si vytvoril vlastnú obchodnú značku. Christian Dior sa zabýval na slávnej parížskej avenue Montaigne v abolútnej blízkosti Champs Elysées.

SkryťVypnúť reklamu

Diorov úspech prišiel hneď roku 1946, keď predstavil svoju kolekciu New Look. O rok neskôr založil parfumérsku filiálku, ktorá ďalší rok prišla na trh s parfumami Miss Dior a Diorissimo.

Prezentácia jeho prvej a nesmierne úspešnej kolekcie New Look bola 12. februára 1946. Znamenala prevrat. Skončila s módou štyridsiatych rokov. Navrhol do nej obnažené plecia a veľmi široké zvonové sukne. Tento veľkolepý štýl bol presným opakom strohých a skromných životných podmienok v povojnovom Francúzsku. Jeho modely vymanili dámsku módu z vplyvu vojny a začali velebiť krásu - prispôsobovali sa ženským tvarom, hrali sa s dĺžkou a šírkou sukní a zdôrazňovali prsia. Módu hravo ovládla moderná logika a opila ju novosťou.

Aj a možno najmä jeho zásluhou sa Paríž po vojne stal hlavným mestom módy. V päťdesiatych rokoch bol Dior absolútnym diktátorom módneho štýlu. So svojím partnerom Jacquom Rouetom bol v módnej brandži priekopníkom licenčných dohôd.

SkryťVypnúť reklamu

Nové poslanie návrhára sprevádzal spoločenský vzostup. Návrhári získali mimoriadne postavenie, začali ich považovať skôr za básnikov, ich mená sa oslavovali v módnych časopisoch a objavovali v románoch ako estéti a arbitri elegancie. Návrhári žijú v oslnivej a rafinovanej nádhere, obklopujú sa básnikmi a maliarmi, osobne vyrábajú divadelné, baletné a filmové kostýmy a finančne podporujú umeleckú tvorbu. Návrhárov už charakterizujú menami umelcov: Dior je Watteau krajčírov, Yves Saint Laurent Picassom módy.

Podľa francúzskeho sociológa a filozofa Gilla Lipovetského dala vysoká spoločnosť a neskôr aj odborná tlač Diorovi imidž umelca a nesmierne medzinárodné renomé: roku 1949 vyhlásil Gallupov inštitút Christiana Diora za jednu z piatich najznámejších svetových osobností.

SkryťVypnúť reklamu

Roku 1957, na vrchole slávy, zomrel. Umeleckým riaditeľom módneho domu sa stáva jeho asistent Yves Saint Laurent, ktorý si o tri roky neskôr otvoril vlastný módny dom. Dnes je ním štyridsiatnik John Galliano.

Gallianov prístup k móde sa znovu vracia k Diorovmu pôvodnému zámeru, keď roku 1947 začínal: na rozdiel, napríklad, od značky Chanel zavádzal Dior romantický a veľmi ženský štýl, ktorý podčiarkoval luxus, nie pohodlie. Galliano ako Diorov nástupca tvorí v podobnom duchu, a spája dnešnú výrazovú slobodu s pripomínaním bývalej nádhery. „Je to jedno z najznámejších mien na svete. Ako keby ste povedali britská kráľovná. Medzi našich klientov patria štátnici, celebrity, právnici,“ hovorí John Galliano.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 18 698
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 868
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 4 418
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 444
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 819
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 791
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 1 904
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 870
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu