SME

Marshallov plán

„Naša politika nie je namierená proti žiadnej krajine alebo ideológii, ale proti hladu, biede, skaze a chaosu.“ Na prvý pohľad šlo o bežnú vetu amerického ministra zahraničia Georgea Marshalla prednesenú na pôde Harvardovej univerzity. Lenže výber slov ..


George Marshall. FOTO – ARCHÍV


„Naša politika nie je namierená proti žiadnej krajine alebo ideológii, ale proti hladu, biede, skaze a chaosu.“ Na prvý pohľad šlo o bežnú vetu amerického ministra zahraničia Georgea Marshalla prednesenú na pôde Harvardovej univerzity. Lenže výber slov bol veľmi starostlivý a skupine popredných amerických politikov a vzápätí aj analytikov úplne jasný. Črtali sa základy budúceho a povestného Marshallovho plánu na záchranu Európy! Od významného prejavu, ktorý naštartoval nové pomery na starom kontinente, uplynulo práve päťdesiatpäť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poradcovia prezidenta Harryho Trumana to naozaj mysleli tak, ako to minister povedal. Nikomu z nich ani len nenapadlo, že by sa Stalinovi mohlo podariť rozdeliť Európu na dve časti: západnú a východnú.

Signály z Moskvy však taký charakter mali. V jednom zo Stalinových, na prvý pohľad nezaujímavých prejavov ich zachytil iný Američan. George Kennan, vtedajší radca amerického veľvyslanectva v Moskve.

Pochopil, že na recepciách, večierkoch či iných oficiálnych, alebo polooficiálnych stretnutiach sa nič nedozvie. Treba iba analyzovať Stalinove verejné prejavy! K iným sa totiž nik z cudzincov ani dostať nemohol. V jednom z nich Kennan zachytil výrok, ktorý ho šokoval. „Za súčasného vývoja kapitalizmu vo svetovej ekonomike je svetový mier nemožný.“ Kennan pochopil, že táto veta je novým programom Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Okamžite výrok zanalyzoval a odoslal do Washingtonu. K rozboru dodal aj varovné slová: „Domnievam sa, že Moskva fanaticky verí, že sovietska moc bude v bezpečí iba vtedy, ak podkope americký vnútorný spoločenský súlad, ak sa zničia americké tradície a ak sa zrúti medzinárodný vplyv Ameriky.“

Tento nadaný diplomat skutočne ako prvý jasne postrehol zárodky budúcej tragédie, ktorú Stalin pripravoval v kremeľskej pracovni. Neskôr analýzu rozšíril. Vyšla v prestížnom časopise Foreign Affairs a článok bez podpisu spôsobil zdesenie. V tom čase v Amerike ešte stále mnoho vplyvných ľudí verilo v priateľstvo a spoluprácu s Moskvou.

Článok sa stal jadrom známej Trumanovej doktríny, ktorá vstúpila do dejín ako téza zadržiavania komunizmu. George Kennan predpovedal, že Stalinovi nejde iba o zmocnenie sa strednej a východnej Európy, ale aj o prienik do oblasti Stredozemného mora, na Stredný východ, ale aj na samotný Západ. Cieľom bolo najmä Taliansko a Francúzsko, kde vznikli silné komunistické strany.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva napríklad žiadala od tureckej vlády postúpenie časti územia v Bospore, kde chcela vybudovať námornú základňu. Ešte predtým vypukla občianska vojna v Grécku, medzi probritsky orientovanou vládou a komunistickou frakciou ovládajúcou severnú časť krajiny.

Londýn už na pomoc nestačil, a preto sa obrátil na Washington. Truman žiadosť podporil a Kongres schválil injekciu vo výške štyristo miliónov dolárov pre Grécko a Turecko. Neskôr oba štáty dostali ešte dvesto miliónov. A doláre ukázali svoju silu: Turecko sa ekonomicky postavilo na nohy a v Grécku napokon komunisti prehrali.

Lenže napriek tomuto úspechu sa objavil oveľa väčší problém. Ohnisko studenej vojny sa začalo rodiť v strede a na západe Európy. Preto Kennan poradil Georgeovi Marshallovi, aby podnikol zásadnú akciu. Tá sa začala práve prejavom na Harvardovej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

Marshall postupoval veľmi opatrne. Navrhol jednotnú ekonomickú pomoc všetkým európskym štátom vrátane Sovietskeho zväzu. Američania totiž vycítili, že ak sa Európa čo najskôr z povojnových rán ekonomicky nepozviecha, nepríjemne sa to dotkne aj Ameriky. Práve týmto prejavom sa jasne upevnili myšlienky transatlantickej spolupráce.

Spočiatku Moskva reagovala kladne. Sovietskeho ministra zahraničia na londýnskej konferencii, ktorá rokovala o založení Marshallovho plánu, sprevádzalo až osemdesiat poradcov. Vyzeralo to nádejne. Lenže počas konferencie dostal zrazu na stôl lístok od Stalina. Sovietska delegácia sa zdvihla a bol koniec.

Stalin vybadal, že v pláne je niečo, čo ide proti jeho zámerom. O niečo neskôr odmietol plán aj Klement Gottwald a potom sa už tragédia nadlho presťahovala do strednej a východnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vo februári 1948 ovládli Československo s pomocou sovietskych poradcov komunisti, Európa sa rozdelila na dva svety.

Americký Kongres potom už neváhal. Okamžite vydelil na pomoc európskej obnove (ale už iba západnej) na tie časy astronomickú sumu: trinásť miliárd dolárov. Západ sa postavil na nohy, stred a východ Európy si vyskúšal experiment.

Analýza talentovaného diplomata Georgea Kennana, ktorý Marshallov plán v podstate vymyslel, sa napokon vyplnila do posledného riadku. V článku pre Foreign Affairs totiž napísal ešte tieto prorocké slová:“ Komunizmus raz padne tak či tak. Prečo? Pretože sovietska moc nesie v sebe zárodky vlastného rozpadu…“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 509
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 014
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 001
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 200
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 243
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 165
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 996
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 354
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 7
SkryťZatvoriť reklamu