
Lietadlová loď Yorktown.
FOTO - ARCHÍV
Namiesto toho nastúpilo do práce vyše 1 400 opravárov, aby za neuveriteľné tri dni loď vyplávala do ďalšieho stretnutia. Pred šesťdesiatimi rokmi Američania zvíťazili v bitke o Midway.
Nálet bombardérov z lode Hornet na Tokio, ako symbolická odveta za prepadnutie Pearl Harboru, bol pre ďalší vývoj vojny nečakane významný. Po úspechoch v prvej fáze sa Japonci museli rozhodnúť, čo ďalej. Jedna skupina dôstojníkov radila obsadiť Cejlón na západe, druhá izolovať Austráliu na juhu a tretia, na čele s veliteľom loďstva Jamamotom, obrátiť sa na východ a zničiť zvyšok amerického loďstva.
Nálet ukázal, že hlavné mesto a teda ani cisársky palác nie sú dostatočne chránené. Japonci sa rozhodli - treba obsadiť atol Midway a zničiť lietadlové lode, ktoré ho vyplávajú brániť. Malý atol by umožnil Japoncom útočiť na Pearl Harbor a potom už nič neležalo medzi Japonskom a pobrežím USA.
Američania mohli proti japonskému loďstvu postaviť len tri lietadlové lode - okrem Yorktownu ešte skupinu zloženú z Hornetu a Enterprise. Na palubách mohli niesť po 85 lietadiel. Chorého admirála Halseyho nahradil Raymond Spruance, ktorý nikdy lietadlovým lodiam nevelil, časť posádky doplnili neskúsení letci, letecká technika v mnohom zaostávala za japonskou. Sprievod robili len krížniky - bojové lode neboli k dispozícii.
Japonci mohli do útoku vrhnúť takmer celé svoje Spojené loďstvo. V snahe zmiasť súpera ho nešťastne rozdelili - časť obsadila tri bezvýznamné ostrovčeky na severe Pacifiku, hlavné sily zas zostali počas bitky príliš vzadu - Japonci predpokladali, že Američania vyrazia do protiútoku, až keď oni obsadia Midway. Bitku nakoniec vybojovala len skupina okolo štyroch lietadlových lodí starnúceho a čím ďalej váhavejšieho admirála Naguma. Ten dostal neľahkú úlohu - mal zaútočiť na Midway, ale i zničiť americké lode, ak sa objavia.
Japonci podcenili prieskum - na mori často rozhoduje, kto prvý protivníka objaví, a to sa podarilo Američanom. Vďaka dešifrantom svojrázneho kapitána Rocheforta, ktorý nosil zásadne červené tenisky, dokázali čiastočne čítať japonský námorný kód.
Tesne po šiestej ráno 4. júna 1942 napadla približne polovica japonských lietadiel dva ostrovčeky, ktoré tvorili pevnú zem na Midway. Stíhači zmasakrovali pár lietadiel, ktoré ho mali brániť, ale zúrivá americká obrana spôsobila, že škody na ostrovoch boli prekvapivo malé. Medzitým leteli dve skupiny bombardérov z Midway k japonskému loďstvu. Dopadli zle, ale Nagumovi bolo jasné, že musí na atol zaútočiť znovu. Nechal teda druhú polovicu svojich lietadiel prezbrojiť bombami proti pozemným cieľom.
Po chvíli dostali Japonci prvú správu prieskumných lietadiel o americkom loďstve. Začali teda naspäť prezbrojovať lietadlá torpédami a pumami proti obrneným lodiam. V tom čase odrazili i tretí útok bombardérov z Midway a po chvíli štvrtý. Vždy vyviazli bez škrabnutia.
Stále nebolo jasné, či prieskum objavil i americké lietadlové lode. Nagumo sa preto rozhodol čakať. Každú chvíľu sa mali vrátiť jeho lietadlá z náletu a stíhačky nad jeho loďami odrazili i piaty útok. Krátko po deviatej boli všetky lietadlá na palubách.
O dvadsať minút však dorazili prví útočníci z amerických lietadlových lodí. Spruance neváhal a aj s neúplnými informáciami sa rozhodol udrieť plnou silou.
Torpédové bombardéry z Hornetu však dopadli katastrofálne. Stíhačky sa od nich nešťastne oddelili a bez ochrany sa stali ľahkou korisťou. Prežil jediný muž, ktorý skončil vo vode uprostred japonského loďstva. Podobne skončili i torpédové lietadlá z Enterprise a Yorktownu.
Osem útokov Japonci odrazili, keď však dorazili strmhlavé bombardéry, ich stíhači už boli vo vzduchu pridlho, nemali strelivo, ani benzín. Letci z Yorktownu zasiahli loď Sórjú, kolegovia z Enterprise Akagi a Kagu. Čoskoro bolo jasné, že lode, na ktorých vybuchovali lietadlá plné benzínu a výzbroje nebude možné zachrániť.
Japoncom zostávala len Hijrú a jej piloti dokázali poškodiť Yorktown. Americká posádka však opäť dokázala nemožné a loď za dve hodiny opravila. Druhá útočná vlna Japoncov si myslela, že útočí na iné plavidlo - nebolo vidieť žiadne poškodenie. Ani po dvoch zásahoch torpédami sa nepotápal. Posádka ho síce musela opustiť, ale na druhý deň záchranné práce pokračovali a mínolovka Yorktown takmer odtiahla domov. Po ceste však hrdinu bitky potopila japonská ponorka.
Hirjú chcela bojovať ďalej, ale práve piloti z Yorktownu poslali aj štvrtého veterána z útoku na Pearl Harbor ku dnu. Ďalšie útoky neboli také úspešné, Japonci stratili už len jeden ťažký krížnik.
Pri Midway Američania zničili pýchu japonského loďstva. Nahradiť veľké lietadlové lode bolo pre japonský priemysel takmer nemožné, zahynula tu i špička námorníkov a letcov. Od tejto chvíle prešlo Japonsko do defenzívy a bránilo sa, aj keď často veľmi úspešne, až do konca vojny.