SME

Gabčík Jozef

Ak študentom na strednej škole vysvetľujete osud ľudí, ktorí spáchali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, spontánne si priložia prst na čelo a symbolicky i vystrelia. Najmä mladí muži si neuvedomujú hlbokú tragiku osudov ...


FOTO – ARCHÍV



Ak študentom na strednej škole vysvetľujete osud ľudí, ktorí spáchali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, spontánne si priložia prst na čelo a symbolicky i vystrelia. Najmä mladí muži si neuvedomujú hlbokú tragiku osudov Jozefa Gabčíka, Jana Kubiša a ich druhov. Slovák Jozef Gabčík by oslávil včera deväťdesiate narodeniny. Ako tridsaťročný si však v katakombách pravoslávneho Chrámu Cyrila a Metoda v Prahe, obkľúčený jednotkami SS a gestapom, vzal život. Heydrich, „kat českého národa“, vtedy už nežil - misia československých parašutistov bola úspešná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gabčíkov slávny čin je všeobecne známy, opísaný, sfilmovaný. O ňom samotnom sa však píše málo. Jednoduchý chlapec z Poluvsia pri Žiline, ktorý sa vyučil za kováča, sa stal profesionálnym vojakom a poddôstojníkom československej armády. Neskôr pracoval ako robotník vo vojenskej chemickej továrni.

V roku 1939 odišiel do Francúzska a vstúpil do cudzineckej légie. Čoskoro sa znovu vrátil do československej armády. Prešiel náročným špeciálnym parašutistickým výcvikom a zrejme pre jeho kvality ho vybrali na uskutočnenie atentátu.

Dvojčlenná skupina Antropoid mala najťažšiu úlohu - zabiť Heydricha, pravú ruku Adolfa Hitlera, hlavného ideológa nacistického plánu na vyhladzovanie židovskej populácie. Človeka bezohľadného, ale aj mimoriadne schopného, nebezpečného pre nepriateľov fašizmu, ale aj pre fašistické špičky, ak sa s ním dostali do konfliktu.

SkryťVypnúť reklamu

Heydrich prišiel do protektorátu „robiť poriadok“, ponemčiť územie a mal aj spravodajské úlohy. Od začiatku bol jednou z jeho metód teror a exilová vláda v Londýne pokladala jeho odstránenie za uskutočniteľné a žiaduce.

Napriek tomu sa pri príprave a vykonaní atentátu stalo niekoľko osudových chýb, ktoré akciu takmer zablokovali. Zabezpečenie bolo nepresné. Zlyhávala spolupráca podporných skupín a objavili sa i pokusy atentát odvolať. Gabčík si navyše pri zoskoku z lietadla zranil nohu.

Londýn sa nakoniec rozhodol akciu uskutočniť - aj keď tesne pred ňou vyzýval národ, aby Nemcov zbytočne neprovokoval. Heydrichova smrť vyvolala síce nevídaný teror (okrem iného vyvraždenie obcí Lidice a Ležáky), od tejto chvíle už však nikto nemohol Čechov podozrievať, že ako národ ticho kolaborujú s Nemcami.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnú zásluhu na úspechu mala šialená odvaha Gabčíka a Kubiša. V spolupráci s ďalšími skupinami, ktoré v Čechách vysadzovala špeciálna letka RAF, a domácimi odbojármi zistili Heydrichov denný program a počkali si naňho na pražskej Kirchmayerovej ulici. Strieľať mal Gabčík, keď však vbehol pred Heydrichov Mercedes kabriolet, jeho samopal sa, napriek tomu, že ho predtým veľmi starostlivo vyčistil a poskladal, zasekol.

Heydrich muža so samopalom videl, kým však stihol vytiahnuť pištoľ, postaviť sa a brániť (cestoval bez ochranky!), zasiahla ho Kubišova bomba. Ťažko ranený protektor vykríkol na šoféra: „Zabi toho hajzla,“ to už parašutisti utekali hore ulicou a prenasledujúceho šoféra ešte stačil Gabčík postreliť opraveným samopalom.

SkryťVypnúť reklamu

Heydrich zomrel napriek snahe lekárov za sedem dní na zápal, nie je vylúčené, že sa o to postaral jeho konkurent v SS Himmler. „Konečne je tá sviňa mŕtva,“ hovorili si vraj i členovia SS.

Dejiny nikdy presne neodpovedia na otázku, akú šancu mali atentátnici na prežitie a návrat do Anglicka. Všetci zúčastnení vedeli, že poslednú guľku si musia nechať pre seba. S týmto vedomím do akcie išli.

Ich úkryt v podzemí kostola bol pomerne bezpečný, gestapo ani pri raziách po Prahe po nich nenašlo stopy. Až zrada Karola Čurdu, tiež parašutistu z Anglicka, ho priviedla na správnu stopu. Čurda za odhalenie svojich kamarátov dostal päť miliónov korún.

18. 6. 1942 obkľúčili jednotky strážneho oddielu SS Prag a gestapa kostol. Medzi tromi vojakmi, ktorí s nimi zviedli zúrivý boj priamo v chráme, bol i Kubiš. Gabčík sa so zvyškom skupiny bránil v podzemí. Keď bola situácia bezvýchodisková, parašutisti urobili svoj posledný hrdinský čin - samovraždu. Znamenalo to aj neprezradiť iných a podrobnosti o príprave atentátu.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je dnes malé mestečko, ktoré sa volá Gabčíkovo. Spor o vodné dielo, ktoré sa pri ňom začína, je v Európe známy. Omnoho menej je známe, po kom meno dostalo. Jozef Gabčík bol len vojak, ktorý splnil svoju úlohu do dôsledkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 853
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 510
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 566
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 201
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 058
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 993
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 939
  8. Čo bude toto leto in? 2 840
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

„Národ si dekadentnou plutokraciou rozložiť nedáme!“ - hlásala ľudácka propaganda


a 1 ďalší 4

O preklad má záujem Oxfordská univerzita.


Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu