SME

Orellana Francisco de

Slovné spojenie „Amaru Mayu“ zrejme žiadnemu našincovi nič nepovie. Toto spojenie, ktoré v preklade znamená „hadia matka sveta“, pritom predstavuje pôvodný názov najdlhšej rieky sveta - Amazonky. Pred 460 rokmi ju 12. februára objavil španielsky dobyvateľ


Francisco de Orellana na peruánskej poštovej známke z roku 1942. FOTO - ARCHÍV



Francisco de Orellana. Za riekou ho hnalo zlato, po rieke hlad.

Keď španielski conquistadores (dobyvatelia) začiatkom 16. storočia položili na lopatky legendárnu ríšu Inkov a obsadili východné pobrežie Južnej Ameriky, začali po nových kolóniách kolovať chýry o obrovskom bohatstve v kraji medzi východom a západom nových provincií španielskej koruny. Nejeden španielsky dobrodruh sníval o bohatstve a iba málokomu sa chcelo chovať kravy v zapadnutej Extremadure. Kto mal trochu peňazí a ešte viac odvahy, ten odišiel do nového sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Taký bol aj Francisco de Orellana, ktorý sa v ekvádorskom Guayaquile dopočul o bohatstve východného pobrežia Južnej Ameriky. Presvedčil kompetentných a zorganizoval výpravu, v ktorej nechýbalo 220 Španielov, 4-tisíc Indiánov, 4-tisíc lám a dvetisíc prasiat, ktoré mali slúžiť ako strava. Nechýbalo ani ďalších pár tisíc poľovníckych psov a mnoho koní, ktoré mu však na ceste poslúžili iba ako prasatá - na stravu.

Nezávisle od de Orellanu zorganizoval výpravu guvernér v ekvádorskom Quite Gonzalo Pizzaro. Obaja sa stretli v súčasnej ekvádorskej metropole, odkiaľ spoločne vyrazili na východ.

Už pri prvom prechode cez zasnežené končiare Ánd pomrelo niekoľko Indiánov. Ďalší zase nevydržali prechod cez vyprahnutý región medzi Andami a pralesom, kde ich okrem nie príliš prívetivých indiánskych kmeňov žiadne zlato ani rozprávková ríša nečakala. Postupne strácali sily a dochádzalo im jedlo. V decembri si už Gonzalo Pizarro uvedomil, že nedôjde na miesto, o ktorom sníval. Všade iba samá džungľa a peňažne nezaujímavé stromy. Vydýchli si, až keď narazili na rieku Napo. Tá bola taká široká, že sa nedala prebrodiť, na druhej strane pritom videli Indiánov, ktorí ich pozorovali. Práve tí oboch dobrodruhov rozdelili. Keď postavili lode, tak bol už Pizarro rozhodnutý, že sa vracia do Quita. De Orellana by možno urobil to isté, keby mu náčelník miestneho kmeňa nepovedal, že ďalej na východ sa nachádza bohatá ríša a mnoho zlata. Vystrelil si z neho. Keby to však neurobil, Amazonku by objavil niekto iný.

SkryťVypnúť reklamu

Po postupnom splavovaní Napo sa napokon presne 12. februára 1542 dostali k ústiu do obrovskej rieky, ktorú miestni Indiáni volali Amaru Mayu. To už výprave chýbala strava. Prasatá zjedli, podobný osud stihol aj kone. Veľa vojakov dezertovalo, Indiáni sa hádzali do rieky. Nezostávalo nič iné, ako hľadať miestne kmene a kradnúť im jedlo, či vymieňať si stravu za zrkadielka. Tie sa možno nepozdávali indiánskemu kmeňu, ktorý viedli ženy. Tie ich 24. júna 1542 napadli a výprava utrpela obrovské straty.

De Orellana si spomenul na starý grécky mýtus o bojovníčkach - amazonkách a podľa nich veľkú rieku pomenoval. Kronikár vraj napísal, že jedna žena sa bila ako desať chlapov.

Francisco de Orellana sa stal prvým Európanom, ktorý preplával viac ako 3-tisíc kilometrov dlhú Amazonku. Od východného pobrežia k Amazonke sa predieral 303 dní a ďalších 240 dní sa plavil až do ústia v Atlantickom oceána. Celkovo sa cez územie, kde na žiadne zlato nenarazil, ťahal 563 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Amazonské ženy v povodí obrovskej rieky sú iba jedným z mnohých kmeňov, ktoré de Orellana počas svojej cesty našiel. Mnoho z týchto kmeňov žilo pri rieke a mnoho ich členov podľahlo európskym chorobám, ďalší zase otroctvu. Ešte dnes v povodí Amazonky žijú kmene, o ktorých nikto nič nevie. Naposledy pred necelými desiatimi rokmi brazílski misionári narazili na kmeň, ktorý nepoznal oheň. Žili tak, ako v časoch zlatachtivého de Orellana.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 670
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 191
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 102
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 924
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 776
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu