
FOTO - Archív
Prekvapivé pohľady na americkú spoločnosť a kultúru už roky ponúka vo svojom diele newyorská spisovateľka, kritička a režisérka Susan Sontagová. „Kňažná avantgardy“ v 60. rokoch je dnes svetovo známou osobnosťou. Jej odvážne eseje na rozličné témy od kempovania a pornografickej literatúry cez fašizmus a fotografiu až k AIDS a revolúcii si získali mnoho čitateľov. Charizmatická žena so židovskými predkami z Nemecka sa narodila 28. 1. 1933, oslávila sedemdesiat rokov.
Už svojou prvou knihou esejí Proti interpretáciám (1968), v ktorej spochybňovala vžité pravdy o umení a živote, vyvolala v konvenčných kruhoch búrku nevôle a zároveň bezmedzne nadchla mladú generáciu. Neskôr písala i romány, krátke poviedky a scenáre k filmom, ktoré i točila.
Ale nezostalo len pri teórii. Vydala sa na miesta, kde išlo o život. Bola v Hanoji, keď sa severný Vietnam ocitol vo vojne so Spojenými štátmi, mnoho mesiacov strávila v obliehanom Sarajeve.
„Zaujímajú ma už len konkrétne akcie, nie abstraktné myšlienky,“ vyhlásila v roku 1995. „Chcem žiť v kontakte s ľudskou existenciou, nielen životom privilegovaných v New Yorku.“
Jej dve eseje Choroba ako metafora (1978) a AIDS a jeho metafory (1989) majú pôvod v ťažkej životnej skúške autorky. V 70. rokoch jej lekári diagnostikovali karcinóm prsníka a povedali, že už nemá veľa času.
„Prešla som niekoľko onkologických kliník a videla, ako ľudí, ktorí trpia na rakovinu, sprevádza pocit hanby za svoju chorobu. Nesú ju ako stigmu. Chcela som napísať, že na chorobe nie je nič prekliate, fatálne, že s ňou musia bojovať.“ V Amerike sa tieto jej knihy využívajú aj na lekárskych fakultách.
Začiatkom 90. rokov zaskočila svojich čitateľov románom Volcano Lover, klasickým príbehom z 18. storočia, ktorý „prepisuje“ slávnu históriu milostného vzťahu admirála Nelsona a lady Hamiltonovej.
Posledný román V Amerike (2000) rozpráva skutočný príbeh poľskej herečky Heleny Modjeskej, ktorá v 19. storočí vystupovala na americkom západe.
S New Yorkom je Sontagová bytostne spojená podobne ako trebárs Woody Allen. Jej otec Jack Rosenblatt obchodoval s kožuchmi v Číne a zomrel na tuberkulózu, keď mala päť rokov. Jej matka Mildred si neskôr vzala kapitána Nathana Sontaga. Susan vyrastala v arizonskom Tuscone a Los Angeles.
Na vysokej škole si vzala Philipa Rieffa, 28-ročného asistenta sociológie, rozviedli sa v päťdesiatych rokoch. Súkromný život si starostlivo stráži, ale v rozhovore pre The New York Times raz vyhlásila, že milovala mužov i ženy.
Z bohatých čiernych vlasov, ktoré nosila kedysi rozpustené a do polovice chrbta, jej dodnes zostala zaujímavá hriva a hrdé držanie tela.
Priateľka známej rockovej speváčky Patti Smithovej žije v dvojposchodpovom byte v honosnom dome z roku 1850 neďaleko Union Square. Steny lemujú tisícky kníh - zoradené podľa literárnych epoch, krajín románskych jazykov. Nie je tam ale televízia. „Rada čítam. To je moja televízia.“
Tiež má rada divadlo, film, fotografiu a hudbu. Nedávno sa začala učiť hrať na klavír, ktorý je podľa nej základným nástrojom: „Poznáte to: v sedemdesiatke zmeniť život, začať sa učiť po japonsky alebo maľovať. Rada si predstavujem, čo všetko ešte urobím, napíšem, rada by som točila filmy a písala i režírovala hry. Mám pred sebou veľa ďalších životov.“
Zajtra - Orville Wright
Autor: JITKA BOJANOVSKÁ, čtk