SME

Chaplin Charles

„Zvuk prišiel do filmu preto, aby zničil najstaršie umenie na svete - umenie pantomímy, veľkú krásu ticha,“ hovoril Charles Spencer Chaplin. Narodil sa roku 1889 a zomrel osemdesiatosemročný 25. decembra 1977, pred dvadsiatimi piatimi rokmi.

FOTO – ARCHÍV

„Je až neuveriteľné,“ píšu New York Times, „že po vojne vyrástla generácia, ktorá nikdy nevidela Chaplinove filmy.“ Väčšina jeho veľkých filmov sa znova objavila v kinách až roku 1972.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdá sa, že to bol ďalší z Chaplinových geniálnych gagov - pretože to on nedovolil, aby sa jeho filmy nejaký čas premietali. A tak mýtus, čo ho obklopoval, pomaly slabol, aby sa opäť naplnil filmovými dielami o človiečikovi Charliem, večnom tulákovi s fúzikmi, veľkými vyčaptanými topánkami, paličkou a čiernym klobúkom, večne bitom, hnanom osudom z miesta na miesto. Charlie bol čudný chlapec, sentimentálny aj ľahostajný, zlodej aj poctivec, zbabelec aj odvážlivec, veselý aj smutný, opilec aj triezvy.

SkryťVypnúť reklamu

„Prišiel som na svet 16. apríla 1889 o ôsmej večer v East Lane vo Waworth na predmestí Londýna. Mal som smutné detstvo, ale zdá sa mi ako sen. Petrolej do lampy sme kupovali za deravý groš v jednej drevenej búde, ktorá patrila dvom starým dámam. Otec takmer hneď opustil rodinu, matka skončila po šiestich rokoch psychicky vyčerpaná v nemocnici,“ píše v autobiografii Môj život v obrazoch.

Rodičia boli varietní herci. Charlie mal šesť a na školu nemal čas, musel prežiť, a tak sa ešte v trinástich trápil s čítaním aj pravopisom. Zato v mnohých profesiách bol suverén - postupne pracoval ako kamelot, poslíček, tlačiar, holič. Sem-tam sa vyskytla epizódna divadelná úloha.

Ako osemnásťročný dostáva prvý stály angažmán a zanedlho vyráža do sveta. Roku 1910 vycestoval do Ameriky. O dva roky neskôr pri ďalšom turné už prichádza prvá vážna ponuka z Broadway.

SkryťVypnúť reklamu

Je z neho pomerne obľúbený komik, ale aj nadaný scenárista a režisér, schopný pracovať úplne samostatne až do vyčerpania. Vznikajú filmy Chaplin v boxerskom ringu, Chaplin na vohľadoch, Chaplin bankovým sluhom, Chaplin námorníkom. A - Chaplin tulákom, Chaplin sa vracia z flámu, napríklad.

Roku 1917 Amerika vstúpila do vojny, Chaplin sa dobrovoľne hlási do armády, ale neprijmú ho. Vracia sa k filmu a nakrúca Psí život, Pútnik a svoj najslávnejší film Kid - príbeh dojemného tuláka, podomového sklenára, ktorý prichýli malého chlapca a niekoľko rokov ho vychováva. Získal prvý úžasný honorár - 1 200 000 dolárov.

Vznikajú ďalšie celovečerné filmy. Svetlá veľkomesta sa smejú z konvencií a dvojakej morálky, Moderná doba je satirou na pretechnizovaný život. Už nechce len baviť, jeho filmy žalujú. Chaplin tým Ameriku zaujal, ale bola to hra s ohňom: nezahráva sa s komunizmom? „Nedávam prednosť komunistickému režimu a neviem, či o tom, čo má byť naozaj demokraciou, majú v Moskve správnejšiu predstavu než vo Washingtone, Londýne či Paríži,“ bránil sa.

SkryťVypnúť reklamu

Európa, ktorá práve zažívala nástup fašizmu, však mala vo svojom vzťahu jasno: v Taliansku a Nemecku bola Moderná doba úplne zakázaná a chladne ju prijali aj vo Francúzsku. Keď potom roku 1938 ohlásil začiatok prác na novom, tentoraz už otvorene protifašistickom filme Diktátor, nemecká diplomacia mohutne protestovala. Musel sa vyrovnať s varovaniami aj vyhrážkami - Adolf Hitler mal vraj po súkromnej projekcii filmu niekoľkohodinový záchvat zúrivosti. V tom istom momente ho v Amerike obvinili z neamerickosti.

Útoky neprestávali aj po uvedení jeho ďalšieho filmu - Monsieur Verdoux. Koncom štyridsiatych rokov ho začala pozorovať takzvaná Komisia pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Charlie Chaplin ešte stačil v Spojených štátoch dokončiť film Svetlá rámp, ale jeho premiéra už bola v Londýne. Koniec koncov, týmto filmom sa vrátil do čias londýnskych predmestských kabaretov.

SkryťVypnúť reklamu

V Amerike na neho vydali zatykač, on sa usadil s rodinou vo švajčiarskom Vevey pri Ženevskom jazere a svoje bydlisko nezmenil ani po tom, čo roku 1953 dostal cenu Svetovej rady mieru.

V pokojnom a tichom prostredí vznikli scenáre k jeho dvom ostatným filmom - Kráľ v New Yorku a Grófka z Hongkongu. Neskôr popri ďalších projektoch komponoval hudbu k starším nemým filmom.

Roku 1973 dostáva Oscara za scenár k filmu Svetlá rámp a o dva roky ho kráľovná Alžbeta povýšila. Z tuláka Charlieho sa stala vážená osoba.

Najlepšie filmy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 749
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 667
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 837
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 056
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 241
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 831
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 767
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bol ideálom barokového aristokrata.


a 1 ďalší

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


1

Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu