SME

Architekt dvojičiek sa bál výšok

Tvorca 110­poschodových mrakodrapov o titul najvyššej budovy sveta nestál.Autor dvojičiek Minoru Yamasaki zomrel 7. februára pred 25 rokmi.

Dve veže dvojičiek dominovali Manhattanu až do teroristického útoku v roku 2001. Architekt Yamasaki sa dočkal kritiky za ich údajne „nudný“ dizajn.Dve veže dvojičiek dominovali Manhattanu až do teroristického útoku v roku 2001. Architekt Yamasaki sa dočkal kritiky za ich údajne „nudný“ dizajn. (Zdroj: ARCHÍV ČTK)

Tvorca 110­poschodových mrakodrapov o titul najvyššej budovy sveta nestál.Autor dvojičiek Minoru Yamasaki zomrel 7. februára pred 25 rokmi.

M. Yamasaki Narodil sa v Seattli v roku 1912 v rodine japonských imigrantov.

Vyštudoval architektúru vo Washigtone a v New Yorku. Na štúdium si zarábal v konzervárňach.

Jeho najznámejším dielom je Svetové obchodné centrum v New Yorku, známe ako dvojičky (1970 a 1971).

Ak sa bojíte krvi, staňte sa lekárom. Taký odkaz by mohol zanechať muž, ktorý stvoril jeden z najväčších symbolov Spojených štátov – dvojičky.

SkryťVypnúť reklamu

Američan s japonskými koreňmi Minoru Yamasaki, ktorý navrhol jedny z najvyšších veží na svete, mal strach z výšok.

Táto fóbia sa prejavila aj na jeho štýle. Úzke okná inšpirované gotikou, ktoré používal, umožňovali prísun svetla bez toho, aby sa z výhľadu ľuďom zatočila hlava.

Drahý megaprojekt Yamasaki o titul najvyššej budovy na svete údajne nestál, keďže predpokladal, že ju rýchlo prekoná iná. Píše to Roger Cohen v eseji o pozadí vzniku Svetového obchodného centra (WTC) z roku 1990 Vrhanie obrovských tieňov – politika stavby Svetového obchodného centra.

A skutočne, newyorské dvojičky boli najvyššie iba dva roky, kým ich prekonal mrakodrap Sears Tower z Chicaga. Titul najvyššej budovy podľa historika Anthonyho Robinsa chcelo hlavne oddelenie PR verejného úradu pre výstavbu výškových budov v New Yorku, ktorý stavbu zadal.

SkryťVypnúť reklamu

Odporcovia stavby kritizovali astronomické náklady, vzhľad aj umiestnenie. Denník New York Times však deň potom, ako plán postaviť dvojičky v roku 1962 oznámili, napísal, že „ich vplyv na New York, či už v dobrom, alebo v zlom, ekonomicky a architektonicky bude obrovský".

Stodesaťposchodové Svetové obchodné centrum s vyše miliónom štvorcových metrov kancelárskej plochy slávnostne otvorili v rokoch 1970 a 1971. Stálo asi 900 miliónov dolárov.

Pracoval aj pre kráľa Dvojičky sa stali aj symbolom pre popkultúru. Nakrúcalo sa tam viacero filmov vrátane King Konga (1976), ktorý vyliezol s kráskou práve na južnú vežu dvojičiek.

Dvojičky boli Yamasakiho najväčším projektom. Dve veže – 412­ a 414­metrové dominovali Manhattanu do roku 2001, keď ich zničil teroristický útok. Autor projektu sa toho nedožil. Okrúhle výročia jeho smrti aj zničenia veží sú v tom istom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Yamasaki navrhol viacero výškových budov v Spojených štátoch a vo svete, letiská a viaceré projekty pre kráľovskú rodinu v Saudskej Arábii. Zďaleka však nie sú také slávne ako americké dvojičky. V rámci Európy ho uvidíte v Španielsku. Picassova veža v Madride z roku 1988 má 157 metrov.

Inšpirácia islamom Viacerí odborníci vidia v jeho práci aj inšpiráciu islamskou architektúrou. Opakované špicaté oblúky, osamotené nádvorie na Manhattane aj ornamentálny exteriér.

Architekt Nezar al­Sajád, ktorý pracoval s Yamasakim, hovorí, že je „ironické, že špicaté oblúky použil v Svetovom obchodom centre, ktoré únoscovia vyhodnotili ako symbol kapitalizmu Západu".

Sám Yamasaki svoje dielo videl ako obraz ľudskosti a mieru. „Svetové obchodné centrum je živým symbolom záväzku ľudí voči svetovému mieru," hovoril architekt. Náraz lietadiel pred desiatimi rokmi mu to však nepotvrdil.

SkryťVypnúť reklamu

Veža slobody na Ground Zero má už vyše 50 poschod

Na mieste spadnutých dvojičiek sa čulo pracuje. Postaviť päť nových mrakodrapov a pamätník však do desiateho výročia útokov nestihnú.

NEW YORK, BRATISLAVA. Mrakodrap, ktorý má vyrásť na mieste spadnutých dvojičiek, už Newyorčania môžu vidieť aj z diaľky. Podľa stránky projektu sa v decembri 2010 oceľová časť najvyššej veže týčila už do výšky päťdesiateho poschodia.

Päť nových mrakodrapov a pamätník útoku na Svetové obchodné centrum však nestihnú dokončiť do tohtoročného septembra. Vtedy si Amerika bude pripomínať desiate výročie útokov. Podľa predchádzajúcich správ sa má komplex dokončiť do roku 2013.

Najvyššou vežou projektu a zároveň najvyššou stavbou v New Yorku bude veža s názvom 1 World Trade Center. Mrakodrap pôvodne nazvali Veža slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Mal merať presne 1776 stôp (541 metrov) – v roku 1776 vyhlásili totiž Spojené štáty svoju nezávislosť. Nakoniec však podľa New York Times dosiahne túto výšku len vďaka stožiaru. Okrem najvyššej veže postavia ďalšie štyri menšie mrakodrapy, ako aj pamätník útoku na dvojičky.

Nové Svetové obchodné centrum chceli pôvodne stihnúť postaviť do desiateho výročia útokov. Projekt však spomalili viaceré prieťahy – medzi nimi aj bezpečnostné otázky, ktoré mala miestna polícia či naposledy ekonomická kríza.

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu