Theodore Dreiser pochádzal z nábožensky založenej rodiny nemeckého pôvodu. V živote ho však priťahovalo skôr svetské, čo ho neskôr priviedlo k presvedčeniu o tom, že človek je len odrazom dedičných, biologických a individuálnych faktorov či vplyvu prostredia.
Dreiser pracoval ako robotník. Po tom, čo jeho otcovi vyhorela pletiarska dielňa, pokúsil sa aj o novinársku kariéru. Cez americký stredozápad sa dostal až do New Yorku, kde sa stal slobodným spisovateľom.
Obete nespokojných
Dreiser debutoval v roku 1900 románom Sestra Carrie. V tom čase šlo o jeden z prvých románov o robotníckom prostredí, štrajku či mimozákonných sexuálnych vzťahoch mladého dievčaťa na ceste za úspechom. Puristická kritika ho preto odsúdila.
Odvážny autor si však za svojím videním stál a pri druhom románe Jennie Gerhardtová nemravnosti zopakoval. Bolo o čom písať. S rozvojom amerického priemyslu narastala nespokojnosť širokých zástupov, nielen robotníkov.
Americká tragédia
Vrcholnou Dreiserovou prácou sa stal objemný román Americká tragédia, ktorý možno vyhlásiť za akúsi sociologicko-psychologickú sondu.
Silný dejový motív o chlapíkovi, ktorý zaviedol svoju snúbenicu k jazeru a tam ju v honbe za kariérou utopil, si autor našiel v reálnom príbehu na stránkach novín. Nešťastný vykonávateľ zla, zblúdilý Clyde Griffiths, sa následne zaradil medzi najväčšie postavy americkej literatúry vôbec.