Stačilo 537 hlasov a Spojené štáty by si v roku 2000 zvolili iného prezidenta. Toľko aspoň hovoria oficiálne výsledky z Floridy, ktoré v novembri 2000 určili, kto bude novým americkým prezidentom.
Aký bol však skutočný rozdiel a či naozaj najviac obyvateľov na Floride volilo George W. Busha, alebo by štát, a tým aj Biely dom získal vtedajší viceprezident Al Gore, sa už na sto percent nedozvie nikto. Americké prezidentské voľby v roku 2000 ukázali chaos a komplikovanosť volebného systému v krajine.
Boj vtedajšieho viceprezidenta Ala Gora a guvernéra z Texasu Georga W. Busha bol jeden z najtesnejších v amerických dejinách. O pol milióna viac Američanov hlasovalo za Gora, no v americkom systéme je dôležité zvíťaziť v jednotlivých štátoch. Situácia sa vyvinula tak, že prezidentom sa mal stať ten, kto vyhrá Floridu.
Televízie narušili voľby
Regulárnosť volieb ovplyvnili ešte počas hlasovania americké médiá. Celoštátne televízie zhodne oznámili o siedmej hodine východoamerického času, že volebné miestnosti sa na Floride zatvorili. Nebola to však pravda. Západná časť štátu sa nachádza v inom časovom pásme a voliči tam mohli stále voliť. Navyše televízie desať minút pred ôsmou (ešte stále sa na západe štátu dalo voliť) zverejnili, že na Floride vyhral Al Gore.
Keďže v tejto časti žijú väčšinou republikánski voliči, zavádzanie televízií bolo v neprospech Busha. Podľa odhadov dvoch štúdií to pripravilo republikána o 5000, prípadne 7500 hlasov navyše oproti súperovi.
O desiatej hodine večer televízie stiahli svoju predpoveď víťazstva Al Gora, o druhej v noci už začali tvrdiť, že vyhral George Bush.
Na základe týchto výsledkov viceprezident volal Bushovi, aby uznal prehru a chystal sa ju oficiálne oznámiť aj na verejnosti. Len krátko pred tým ho z jeho tímu zadržali - výsledky na Floride boli pritesné. Také tesné, že dovoľovali prepočítavanie hlasov.
Prepočítavanie
Celá Amerika aj svet zamerali svoju pozornosť na Floridu. Hlasy v štáte rátali takzvané voličské stroje. Občan prepichol štítok a stroj jeho hlas zarátal.
Niektorí voliči však neoznačili (neprepichli) lístok dostatočne silno, a ich hlas tak neplatil. Problém bol tiež, že v niektorých obvodov voliči zmätení volebným lístkom (na snímke) hlasovali za dvoch kandidátov.
Išlo o to, či rátať lístok, kde je jasne naznačený úmysel, za koho chcel volič hlasovať, aj keď nesplnil náležitosti hlasovania.
V obvode Palm Beach napríklad volili Američania v takzvanom motýľovom volebnom lístku. To spôsobilo, že mnohí voliči, ktorí chceli podporiť Al Gora, nechtiac zaznačili kandidáta Pata Buchanana. Takto prišiel kandidát demokratov podľa hrubých odhadov o 2500 až 3000 hlasov.
Demokrati presadili ručné prerátanie hlasov v troch silne demokratických obvodoch. Podľa miestneho zákona muselo byť prerátavanie ukončené do 14. novembra.
Chaotický proces, kde jedna strana druhej často vetovala vyhlásenie platnosti lístka, sa však naťahoval a obvody termín nestíhali. Tajomníčka štátu Katherine Harrisová, ktorá bola blízkou osobou guvernéra Floridy a brata Georgea W. Busha Jebba, odmietla termín predĺžiť.
Ukončil to súd
Nasledovala vojna právnikov, niekoľko žalôb a verdikty súdov. Najvyšší floridský súd rozhodol, že sa má manuálne prerátať veľká časť sporných hlasov.
Bushov tím sa však odvolal na Najvyšší súd Spojených štátov. Ten v rozhodnutí určil, že postup floridského súdu bol protiústavný. Rozhodol zastaviť prepočítavanie a za oficiálne uznal výsledky, podľa ktorých vyhral George Bush.
Neskôr všetkých 170tisíc neplatných hlasov prerátal Výskumný úrad pre národnú mienku. Zistil, že ak by prerátavali hlasy, ako to nariadil floridský súd, zvíťazil by Bush. Pokiaľ by sa však rátali všetky zle označené lístky, tesne by vyhral Gore.