j kantáty a po nej však nemecký skladateľ napísal toho ešte dosť. V nedeľu uplynulo 115 rokov od jeho narodenia.
Carl Orff Narodil sa 10. júla 1895.
V roku 1924 založil školu, kde sa hudba spájala s gymnastikou.
Carmina Burana mala premiéru v roku 1937.
Zomrel 29. marca 1982.
„Mal iba svoj život, to bolo všetko,“ povedala dcéra Carla Orffa. Bola jeho jediným dieťaťom zo štyroch manželstiev. Mala pravdu, aj keď skôr než za egoistu by sa dal označiť za muža žijúceho svojimi záujmami – najmä hudbou.
Život v štyroch režimoch Jeho príbeh je príkladom toho, ako výrazne niekoho poznačí rodinné zázemie a detstvo. Matka bola vzdelaná a citlivá žena so zmyslom pre umenie, otec dôstojníkom z bavorskej rodiny. Preto mladý Orff musel bojovať v prvej svetovej vojne, kde bol viackrát zranený.
Prežil štyri rôzne režimy. Narodil sa za cisára, mladosť prežil vo Weimarskej republike, najlepšie roky za nacistov a ešte stihol sledovať aj zrod demokratického Nemecka. Orffovu slabosť pre nemeckú históriu a schopnosť napísať burácajúcu klasickú hudbu neskôr využili mnohí filmári (napríklad Oliver Stone alebo Pasolini), no najskôr ju objavili nacisti. Carmina Burana sa stala jednou z príkladných ukážok ich predstáv o „novom“ umení. Údajne nebol nadšený, ale zároveň mu nebolo ľahostajné, že dielo bolo také populárne. A keď nacisti zakázali hrávať hudbu Mendelssohna– Bartholdyho k hre Sen noci svätojánskej, napísal novú.
Vrcholom schizofrénie jeho postojov a doby bolo, keď mu zatkli priateľa, ktorý sa angažoval v odboji proti Hitlerovi. Svoj vplyv nevyužil, keď ho jeho rodina prosila, aby niečo urobil a priateľ bol popravený. Po vojne však denacifikačná komisia uznala, že pre režim nerobil viac, než musel.
Aj klasika má svoje hity Scénická kantáta Carmina Burana sa zrodila v roku 1934 v antikvariáte, kde skladateľ našiel stredoveký rukopis, zbierku svetských básní a piesní o láske či pijatike v rôznych jazykoch.
„Všetko, čo som doteraz urobil, a čo ste vy, bohužiaľ, vytlačili, môžete zahodiť. Carmina Burana začína moje súborné dielo,“ napísal po premiére 8. júla 1937 svojmu vydavateľovi.
Muselo to byť zjavenie, keď sa na pódium posadil symfonický orchester, dva zbory, traja spevácki sólisti a nadštandardne veľká sekcia bicích nástrojov.
Prvá časť patrí medzi najznámejšie melódie na svete, je to ten typ strhujúcej hudby, ktorú stačí počuť raz a už ju z hlavy nedostanete. Carmina Burana sa často hráva s tanečníkmi a jej efektnosť vynikne v otvorených priestoroch.
Samouk a učiteľ Čo vlastne robil Orff do napísania svojho prelomového diela a po ňom? Základy hry na klavír získal od matky, no vlastné nápady ho vždy viac bavili než cvičenie.
Diela iných skladateľov študoval ako samouk, no s typickou nemeckou precíznosťou, vďaka čomu získal veľkú zručnosť. Písal scénické kompozície, najmä na texty nemeckých klasikov, pri ktorých zhudobnení sa snažil úzko prepojiť melódie a rytmus. Veľkú stopu zanechal aj v hudobnej pedagogike. Vymyslel metódu spojenia hudby s pohybovou výchovou, spoluzakladal školu gymnastiky, hudby a tanca v Mníchove.