SME

Viedeň Mahlerovi neodpustila, že je Žid

Geniálnemu skladateľovi predhadzovali jeho pôvod. Prejavilo sa to aj v jeho pochmúrnych symfóniách.

Gustav Mahler skladal pre veľké orchestre.Gustav Mahler skladal pre veľké orchestre. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Geniálnemu skladateľovi Gustavovi Mahlerovi predhadzovali jeho pôvod. Prejavilo sa to aj v jeho pochmúrnych symfóniách. Narodil sa 7. júla 1860 - pred 150 rokmi.

Viac než jeho kompozície ľudí zaujímal jeho pôvod. A nie vždy sa mu notami podarilo prehlušiť antisemitizmus, ktorý sa tak ako uliciam nevyhýbal ani salónom. Napriek tomu si Gustav Mahler získal svetový obdiv, hoci nebol spontánny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A posmrtné osudy jeho skladieb boli ešte komplikovanejšie. Aj po holokauste bolo v Európe málo dirigentov a spevákov ochotných interpretovať Mahlerove diela. Kult jeho diela sa naplno prejavil až v 70. rokoch 20. storočia, o čo sa postarali svetoví dirigenti na čele s Leonardom Bernsteinom.

SkryťVypnúť reklamu

GUSTAV MAHLER

Rakúsky neskoromantický skladateľ.

Jeden z najznámejších dirigentov svojej doby.

Viedol orchestre vrátane viedenskej Cisárskej opery a newyorskej Metropolitnej opery.

Skladal rozsiahle monumentálne symfónie pre veľké orchestre, často so spevom.

Nadšenci, ktorých je stále veľa, na Gustavovi Mahlerovi obdivujú umenie inštrumentácie monumentálneho telesa. V laickej reči povedané, v rozpísaní hudobnej skladby na jednotlivé nástroje orchestra sa mu len ťažko hľadala konkurencia.

Jeho talent nespočíval iba v obsadení orchestra, ale aj v objavnom spôsobe výberu inštrumentálnych a vokálnych kombinácií. Z deviatich dokončených symfónií je päť čisto inštrumentálnych, do ďalších štyroch pridáva okrem nezvyčajných nástrojov aj vokály.

SkryťVypnúť reklamu

Na svet prišiel Mahler v Kališti pri Jihlave v rodine obchodníka a krčmára ako druhý z dvanástich detí. V detstve zažil smútok z úmrtia siedmich súrodencov, s čím sa nevedel vyrovnať do konca života. Keďže prejavoval hudobné nadanie, rodičia mu zabezpečili najlepších učiteľov v Jihlave a zároveň na konzervatóriu vo Viedni.

Prvá a hneď smutná Jeho prvou zrelou skladbou bola Smútočná pieseň. Žiaľ, priniesla mu nepochopenie, sklamanie a depresie, preto presedlal na dirigovanie. Putoval od divadla k divadlu. V roku 1880 začínal v Bad Halle, neskôr v Ľubľane, Olomouci, Kasseli či Prahe. Sľubná kariéra sa mu ponúkala v lipskom mestskom divadle.

Keď sa však zaplietol s manželkou baróna Carla von Weber (vnuka slávneho skladateľa), musel z Lipska aj pre osobné konflikty s kolegami odísť. O pár týždňov dostal príležitosť, na ktorú čakal - miesto riaditeľa Kráľovskej opery v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Po počiatočných úspechov u kritikov a publika, nadšenie aj tu vyprchalo. Po zavedení nových pravidiel v divadle sa s nepriateľskými náladami stretával už na každom kroku. Napokon prijal ponuku dirigenta opery v Hamburgu.

Za šesť rokov, ktoré tu strávil, si získal popredné miesto medzi dirigentmi i priateľstvo slávnych hudobníkov (Čajkovskij, R. Strauss). Skladateľsky sa však stále nevedel presadiť. Na jeho rozsiahle symfónie pre monumentálne orchestre s neobvyklými nástrojmi si poslucháči ťažko zvykali.

Nerozumel si ani s riaditeľom hamburskej opery Pollinim, ktorý ho pred členmi orchestra ponižoval. Našťastie mu v roku 1897 ponúkli miesto riaditeľa viedenskej Cisárskej opery. Neprekážala mu ani podmienka, aby prestúpil na katolícku vieru.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf viedenského orchestra Mahlerova prvá sezóna vo Viedni bola úspešná a čoskoro ho vymenovali aj za riaditeľa Viedenskej filharmónie. Po čase sa však doňho opäť pustili tlač a kritika. Noviny spustili proti nemu ohováračskú kampaň a nazvali ho krpatým Židom. Keď Viedenčania vypískali jeho 1. symfóniu a kritika napadla aj operné predstavenia, ktoré naštudoval, vážne ochorel.

Na mníchovskej premiére kritika označila jeho 4. symfóniu za hudobné šialenstvo. Smutný sa vybral na večierok, kde sa zoznámil s 23­-ročnou Almou Máriou Schindlerovou. Vzťah bol obojstranný.

Narodenie dcéry Márie Anny prežíval 42­-ročný skladateľ intenzívne. Všetky voľné chvíle trávil doma. Keď Alma čakala druhé dieťa, Mahler dokončil pochmúrnu 6. symfóniu a cyklus Piesne o mŕtvych deťoch. Alma mala pocit, že provokuje osud, no narodenie druhej dcérky prebehlo bez komplikácií.

SkryťVypnúť reklamu

Za veľkou mlákou V roku 1906 sa Mahler konečne presadil aj skladateľsky. Jeho hudba sa v Európe hrala čoraz častejšie, býval stále menej doma. Keď sa dopočul, že Viedeň hľadá zaňho náhradu, bol taký unavený vrtochmi publika, že dal výpoveď a podpísal zmluvu s newyorskou Metropolitnou operou.

V New Yorku ochorela na šarlach mladšia dcéra a nakazila staršiu, ktorá to neprežila. Vzápätí lekári u Mahlera a jeho manželky objavili ťažké srdcové ochorenie. Pokúšanie osudu spred dvoch rokov sa splnilo, čo znášal ťažko.

V roku 1910 napísal dve rozlúčkové symfónie: Pieseň o zemi a Deviatu, ku ktorej dopísal: Žiť pre teba! Zomrieť pre teba, Almschi! Vyjadril v nej neopísateľný smútok a „zbohom" životu. Začal písať aj 10. symfóniu, no už ju nedokončil.

SkryťVypnúť reklamu

Chorého skladateľa previezli na jar 1911 do Viedne, kde vo veku nedožitých 51. narodenín umrel. Viedenčania, akoby na nich padol pocit viny, mu vystrojili veľkolepý pohreb. Pochovaný je vedľa dcérky na malom cintoríne v Grinzingu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 770
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 718
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 408
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 298
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 145
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 815
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 542
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15
SkryťZatvoriť reklamu