rný scenárista a režisér Stan Laurel sa narodil pred 120 rokmi.
Stan Laurel
Vlastným menom Arthur Stanley Jefferson
Narodil sa 16. júna 1890 v severoanglickom Ulverstone.
Nakrútil asi 190 nemých a zvukových filmov.
Za svoje komediálne dedičstvo prevzal v roku 1961 Oscara.
Zomrel 23. februára 1965 v Santa Monike.
Laurel a Hardy. Hoci obaja dosiahli úspech aj v sólových kariérach, ich mená znejú naplno iba v spojení. Subtílny Laurel predstavoval večného babráka, ktorý sa nedokáže zaradiť do chodu tohto sveta, všetko popletie a keď príde k najhoršiemu, tak sa rozplače.
Jeho ťažký kolega bol zasa dosť obratný na to, aby naňho zhodil každé nešťastie. Takto fungovali takmer tridsať rokov, od nemej éry kinematografie až po jej povojnový boom.
Anglický Američan Stan Laurel sa narodil ako Arthur Stanley Jefferson. Vyrastal v severnom Anglicku a vďaka rodičom divadelníkom absolvoval prvé profesionálne predstavenie už ako 16-ročný.
O štyri roky neskôr sa pridal k známej hereckej spoločnosti a dostal sa s ňou až na turné do Ameriky.
Jej vedúcim členom bol sám veľký Charlie Chaplin a Laurel mu v predstavení A Night In An English Music Hall robil náhradníka.
Keď sa však Chaplin s vidinou lepšieho uplatnenia so skupinou rozlúčil, jeho ansámbel sa rozpadol. Jefferson nevedel, čo si počať, no rozhodol sa v USA zostať a skúsiť šťastie v tamojších programoch. Onedlho prerazil aj vo filme a už v roku 1918 ho svet spoznal pod klasickým menom Laurel. Túto zmenu mu navrhla austrálska tanečnica Mae Dahlbergová, s ktorou potom dlhé roky tvorili úspešnú varietnú dvojku: s platom 75 dolárov na týždeň.
Legenda na scéne Doteraz oficiálne najslávnejšie komické duo v dejinách sa zrodilo v roku 1927 zásluhou jedného z vedúcich Roach Studia Lea McCareyho. Ten si všimol pozitívny ohlas publika na ich živé skeče a okamžite ich presadil do filmu Duck Soup. Jeho chránenci postupne prešli od krátkych grotesiek k nakrúcaniu vlastných a na tie časy výpravných filmov.
V priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov ich nakrútili viac ako sto, z toho takmer tridsať dlhometrážnych. Komická dvojica vycvičila svoje obecenstvo natoľko, že to už vopred vedelo, ako bude reagovať babrácky Laurel a nemotorný Hardy.
Najvtipnejší z najvtipnejších Pokiaľ to len trošku šlo, uctievaní komici spolupracovali aj po vojne. Tesne pred smrťou Olivera Hardyho podnikli mimoriadne úspešné turné po európskych mestách a prakticky všade ich nadšene vítali.
Po tom, čo Hardy v roku 1957 zomrel, rozhodol sa aj Laurel skončiť s herectvom. Zdrvený kolegovou smrťou zanevrel na Hollywood a zo svojho položenia sa snažil dostať písaním gagov pre rôznych kamarátov z brandže.