Zemetrasenie
v roku 1960
Zemetrasenie z 22. mája 1960 je najsilnejším známym zemetrasením v histórii.
Spôsobilo zosuvy pôdy, vlny tsunami a aktivovalo vulkány.
Obetí bolo dve- až šesťtisíc.
Spočiatku to vyzeralo ako ďalšie bežné zemetrasenie. Nič nenasvedčovalo budúcej katastrofe. Mierne otrasy v čilskej provincii Aracou 21. mája 1960 narušili program vládnych predstaviteľov a odstrihli telefonické spojenie, obyvatelia Čile však bývali na podobné fenomény zvyknutí. Napokon, ich krajina leží na Ohnivom kruhu, v rozsiahlej tichomorskej oblasti známej silnou seizmickou aktivitou.
Miliónkrát Hirošima Tektonické platne sa v Čile ozývali každú chvíľu. Platňa Nazca sa pod zemou zasúva pod Juhoamerickú platňu a to spôsobuje tektonické napätie. A keď sa uvoľní, trasie sa zem.
Rekordy však nikto nečakal. Ani obrovské zosuvy pôdy, stratené štvrte, vlny tsunami vysoké desiatky metrov či erupcie sopiek.
Pred päťdesiatimi rokmi sa to však stalo. Po slabších otrasoch nasledovalo najsilenejšie zaznamenané zemetrasenie v ľudských dejinách. Živel so silou 9,5 momentového magnitúda zničil státisíce štvorcových kilometrov krajiny. Odhaduje sa, že zemetrasenie uvoľnilo energiu porovnateľnú s miliónom atómových bômb zhodených na Hirošimu.
Rekordné otrasy Je 22. máj, krátko po ôsmej hodine večer. Obyvatelia Čile ešte odstraňujú menšie škody spôsobené zemetrasením z predchádzajúceho dňa. Prezident Jorge Alessandri Rodríguez práve zrušil oslavu námornej bitky z 19. storočia, v ktorej čilská loď potopila plavidlo spojených síl Peru a Bolívie.
Zrazu sa však začína triasť zem, ohromným spôsobom, aký si nik nepamätá. Netrvá to dlho a niektoré oblasti krajiny sú v troskách. Do mora sa dokonca zrúti celá dedina Toltén na brehu rovnomennej rieky. O chvíľu nasledujú ďalšie otrasy.
Nakoniec sa zistí, že zemetrasenia majú až 37 epicentier pozdĺž nebezpečného styku dvoch litosférických dosiek. Trvajú až do 6. júna.
Sila neznamená škodu Samotné zemetrasenie mohlo údajne zabiť až šesťtisíc ľudí, no odhady rôznych organizácií sa rozchádzajú. Najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie však nepatrilo k najničivejším. Mnohé domy v Čile, našťastie, silné otrasy vydržali, hoci zničená bola asi polovica prístavného mesta Valdivia.
Po otrasoch nasledovali obrovské vlny tsunami, ktoré prekonali až desaťtisíc kilometrov a v niektorých miestach vystúpili do výšky dvadsaťpäť metrov. Rýchlo napredujúca vlna pritom dorazila až do Austrálie.
Samotné supersilné zemetrasenie však bolo aj na čosi dobré. V krajine sprísnili bezpečnostné predpisy pri stavbe budov. Aj preto tohtoročné zemetrasenie v Čile s magnitúdom 8,8 zabilo „iba“ stovky ľudí. Oveľa slabšie otrasy na Haiti si vyžiadali viac ako dvestotisíc obetí.