Prezidenti USA Bush, Clinton a v roku 2009 aj Obama podpísali viaceré ustanovenia nesúce Ryanovo meno: v tom poslednom hlava štátu zrušila zákaz vstupu HIV-pozitívnych osôb na územie USA.
Ryan White
Ako hemofilik sa pravdepodobne vírusom HIV nakazil v nemocnici.
Zomrel 8. apríla 1990.
Keď v roku 1984 Ryanovi Whitovi pri náhodnom vyšetrení diagnostikovali HIV, mala bežná populácia o AIDS len veľmi skreslené informácie. Vo všeobecnosti prevažoval strach a vytláčanie chorých na okraj spoločnosti. Tento postoj bol dôsledkom mýtov o možných spôsoboch nákazy, ale aj toho, že väčšina chorých sa infikovala v dôsledku svojej promiskuity či drogovej závislosti.
Nakazili ho v nemocnici Prípad Ryan White bol však iný. Chlapec sa narodil v roku 1971 v malom mestečku v štáte Indiana. Už v pôrodnici mu zistili hemofíliu, teda dedičnú poruchu zrážanlivosti krvi.
Tá sa lieči pomocou krvných transfúzií: a práve tak sa Ryan v nemocnici nakazil vírusom. Nevie sa, kedy presne sa to stalo, keďže v čase odhalenia choroby už išlo o plne rozvinutý AIDS. No bolo to len dva týždne po oslave jeho trinástych narodenín.
Lekári chlapca neklamali pozitívnymi prognózami. Trpel akútnymi infekciami, a tak mu nesľubovali viac než pol roka života. Čoskoro sa však Ryanov stav stabilizoval a on sa rozhodol prežiť zvyšok života čo najnormálnejšie. Chcel sa vrátiť naspäť do školy.
Tu sa však nestretol s pochopením: školská rada jeho návrat do lavíc nazvala zbytočným rizikom pre zdravé deti a zamietla ho. Tak sa začal dlhý súdny spor Whitovcov s vedením školy, ktorý zmenil prístup spoločnosti k AIDS.
Strach z chorého Kým sa Ryanov prípad dostal pred súd, musel chlapec „navštevovať“ školu telefonicky. No ani súdny verdikt v jeho prospech situáciu nezlepšil. Stosedemnásť rodičov a 50 učiteľov z mesta podpísalo petíciu proti umožneniu HIV-pozitívnym deťom študovať spolu so zdravými žiakmi.
V jednom z verejných prejavov Ryan opísal dôsledky strachu okolia na jeho každodenný život: „Stal som sa obeťou mýtov, legiend a vtipov. Vraj pľujem spolužiakom do jedla a hryziem ich, aby sa tiež nakazili. V reštaurácii po mne vyhodili príbor a dokonca ani v kostole mi nikto nepodá ruku.“
V malom mestečku dokonca vznikla početná komunita rodičov, ktorých v boji proti Whitovi nezastavila ani pokuta vo výške 12-tisíc dolárov za nerešpektovanie súdneho rozhodnutia.
Podporuje ho svet V tom čase sa už Ryanova tvár objavovala na stránkach významných periodík a on sám, napriek zdravotným problémom, cestoval do Ríma a New Yorku, kde vystúpil v televízii a na konferenciách.
Objavuje sa spolu s herečkou Elisabeth Taylorovou na benefičnej akcii Americkej nadácie pre výskum AIDS, neskôr aj s rodinou odlieta na pozvanie Eltona Johna do Los Angeles, kde so spevákom absolvujú výlet do Disneylandu. Ako však sám Ryan povedal:
„Je zvláštne, že dostávam tisíce povzbudivých listov od neznámych ľudí, podporujú ma celebrity aj politici, no v škole, medzi tými, s ktorými som vyrastal, mi neostal takmer jediný priateľ.“
Ako osemnásťročný White prehráva boj s infekciou pľúc. Strednú školu, ktorú navštevoval nakoniec v inom meste, už nedokončil. Jeho pohreb sa stal celoštátnou udalosťou a vysielala ho naživo aj CNN.
Dodnes však nesú viaceré organizácie na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre HIV-pozitívnych jeho meno.
Autor: Lucia Javurková