SME

Burroughs, Edgar Rice

Čitatelia chceli hrdinov. Či už to bol nebojácny prieskumník Marsu John Carter, alebo dieťa vychované opicami Tarzan. Ich tvorca tak dával publiku len to, o čom chceli čítať. Edgar Rice Burroughs.

Tvorca Tarzana písal pre masy.Tvorca Tarzana písal pre masy. (Zdroj: WIKIMEDIA,Edgar Rice Burroughs, Inc.)

Čitatelia chceli hrdinov. Či už to bol nebojácny prieskumník Marsu John Carter, alebo dieťa vychované opicami Tarzan. Ich tvorca tak dával publiku len to, o čom chceli čítať. Edgar Rice Burroughs zomrel 19. marca 1950, pred 60 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Edgar Rice Burroughs

Narodil sa 1. septembra 1875.

Tarzan sa po prvý raz objavil v roku 1912, v októbrovom vydaní časopisu All Story Magazine.

Zomrel 19. marca 1950.

Osud spisovateľov je niekedy nespravodlivý. Buď sú pre svoje priezvisko považovaní za svojich úspešnejších menovcov, alebo sú autormi „jednej knihy“, pri ktorej je ich meno úplne nepodstatné, či dokonca rovno oboje.

SkryťVypnúť reklamu

Tak to bolo aj v prípade Edgara Rica Burroughsa. Pre mnohých je synonymom „jedinej postavy“ – Tarzana – hrdinu, ktorý sa narodil takmer pred sto rokmi na stránkach časopisov venovaných populárnym žánrom.

V roku 1912 redaktor časopisu All Story porušil všetky svoje dovtedajšie zásady a namiesto niekoľkých westernových, kriminálnych či sci-fi poviedok na pokračovanie venoval celé jedno číslo príbehu s názvom Tarzan z rodu opíc.

Chlapec z džungle Edgar R. Burroughs sa snažil presadiť ako spisovateľ, či skôr zapĺňač stránok žánrových magazínov, ktoré za 15 centov ponúkali svojim čitateľom únik z reality. Popularitu si získal sci-fi romancou Pod mesiacmi Marsu a šéfredaktorovi dokázal, že má zmysel pre akciu a vie písať rýchlo a veľa. Cesta ku kultúrnej ikone menom Tarzan však nebola jednoduchá. Po úspešnom seriáli o Marse prišla zákazka na historický román na pokračovanie, ktorý bol prepadákom a Burroughsovi načas zruinoval kariéru.

SkryťVypnúť reklamu

Zakrátko mu však peniaze a druhú šancu priniesol príbeh o malom chlapcovi, ktorému uprostred africkej džungle zahynú rodičia. Adoptuje si ho opica a vychová z neho náčelníka svojho kmeňa. Čitatelia sa postupne stali závislí od opisov exotického prostredia a Tarzanovho dobrodružného života. Zaujala ich však najmä jeho nešťastná láska ku krásnej Jane Porterovej, kvôli ktorej odišiel z džungle do USA, kde ju stratil. S takýmto koncom sa málokto vedel vyrovnať, a tak Burroughs napísal ešte 25 ďalších pokračovaní.

Za dva doláre Povzbudený úspechom, Burroughs začal ponúkať Tarzanove príbehy knižným vydavateľstvám, ktoré ho vytrvalo odmietali. Až keď sa Tarzan stal seriálovým hitom v celoštátnych denníkoch, vyšiel v roku 1914 aj v knižnej podobe. Útla knižka stála približne dva doláre, dnes sa prvé vydanie Tarzana z rodu opíc draží za tisícnásobne vyššie sumy.

SkryťVypnúť reklamu

Akčný príbeh zaujal aj Hollywood, jeho filmové spracovanie však narazilo na niekoľko – predovšetkým finančných – problémov. Producenti sa snažili prísť na to, ako nakrúcať v džungli opice a divé zvieratá a nechať hercov preskakovať na lianách z jedného stromu na druhý bez toho, aby sa pozabíjali, a pritom úplne neskrachovať. V roku 1918 sa však Tarzan nafilmovaný v „divočine“ americkej Louisiany predsa len dostal na veľké plátno a hlavnú úlohu v ňom stvárnil Elmo Lincoln, ktorý podľa Burroughsa pôsobil viac ako zápasník než atlét. V niekoľkých desiatkach ďalších adaptácií si však úlohu Tarzana zahrali od operného speváka cez futbalistu až po gymnastu azda všetci hollywoodski športovci.

Po filme Tarzan zažil slávu ešte v komiksovej podobe a v rádiu, na ktorého vlnách sa dramatizácia románov objavovala takmer dvadsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Nemorálny návrat Edgar Rice Burroughs zomrel v roku 1950, práve v čase, keď Tarzanova popularita postupne upadala. Časy sa zmenili, magazíny pre populárne čítanie ako All Stories takmer prestali vychádzať a pulp nahradili nová žurnalistika a bulvár.

Tarzan sa do povedomia Američanov vrátil prostredníctvom malého mediálneho škandálu začiatkom 60. rokov. Dôvodom bol návrh na zákaz vydávania kníh o Tarzanovi za ich údajnú nemorálnosť, keďže Tarzan a Jane spolu žili bez toho, aby boli manželia.

Množstvo reakcií od čitateľov a fanúšikov kráľa džungle dokazujúcich opak však vydavateľov presvedčilo, že Tarzana čitatelia stále chcú a aj keď už nie je takým fenoménom ako v minulosti, stále sa na ňom dá dobre zarobiť.

Autor: Aňa Ostrihoňová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 234
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 366
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 614
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 911
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 430
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 282
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu