SME

Helvétius

Mohol viesť pohodlný život a ako bývaly úradník dostávať kráľovskú rentu. Osvietenskými myšlienkami však nahneval cirkev, ktorá ho označila za heretika. Claude Adrien Helvétius.

Osvietenský filozof Claude Adrien Helvétius.Osvietenský filozof Claude Adrien Helvétius. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Mohol viesť pohodlný život a ako bývaly úradník dostávať kráľovskú rentu. Osvietenskými myšlienkami však nahneval cirkev, ktorá ho označila za heretika. Claude Adrien Helvétius sa narodil 26. februára 1715.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Claude Adrien Helvétius

Narodil sa 26. februára 1715.

De l'esprit vyšlo v roku 1758, knihu pálili v uliciach.

Zomrel 26. decembra 1771.

Začalo sa to už obnovou antickej kultúry. Talianska renesancia oslabila vplyv cirkvi i scholastického nasledovania starých princípov a uvažovania, prenikla do ostatných štátov a priniesla rozkvet kultúry. Pomery vo väčšine krajín sa však veľmi nemenili.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena spoločnosti sa zavŕšila až o niekoľko storočí neskôr. Francúzske osvietenstvo presadilo myšlienku ľudskej rovnosti a rovnoprávnosti - na pomoc si na to vzalo anglický empirizmus i kontinentálny racionalizmus. Jeho predstavitelia sa snažia zmeniť pomery, prekonať feudalizmus, nájsť nové spoločenské hodnoty: stále častejšie sa hovorilo o ľudských právach, ale aj o ateizme.

Metafyzické pravdy náboženstva mali totiž nahradiť ľudský rozum, skúsenosti i prírodovedné poznanie, svet fráz realita, ktorá budúcich občanov naozaj obklopuje. A vzorom takejto novej vedy sa stali Descartes i Newton a jeho mechanistická fyzika.

No jej princípy sa mnohí osvietenskí filozofi snažili použiť aj na spoločnosť a jej fungovanie. Takýto materializmus inšpiroval aj Clauda Adriena Helvétia.

SkryťVypnúť reklamu

Vyberač daní Helvétius sa narodil v prominentnej rodine známeho francúzskeho lekára, ktorý sa staral o manželku francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Máriu Leszczyńskú. Vplyv jeho otca a kráľovnej preto mladému Adrienovi predurčil úspešnú kariéru v kráľovských službách. Otec ho poslal do prestížnej parížskej jezuitskej školy Louis-le-Grand. Vo vzdelávaní pokračoval u svojho strýka, pretože rovnako ako on sa mal mladý Helvétius stať kráľovským výbercom daní.

Traduje sa, že už vtedy ho viac než peniaze zaujímala literatúra: čítal vraj spisy Isaaca Newtona, Thomasa Hobbesa či Johna Locka, neskôr údajne aj Montesquieuho a Voltaira. Veľmi slušný štátny plat však neodmietol.

Súčasťou jeho neskoršej práce bolo aj cestovanie po vidieku. Tam Helvétius lepšie spoznal podmienky, za akých musia obyčajní ľudia žiť. Neskôr ho to viedlo k presťahovaniu sa na vidiecku usadlosť, kde venoval časť svojich peňazí práve na zlepšenie podmienok vidiečanov, rozvoj poľnohospodárstva i priemyslu. Za túto činnosť ho obdivovali mnohí osvetenskí myslitelia.

SkryťVypnúť reklamu

Na indexe V roku 1755 začal Helvétius pracovať na svojom slávnom spise De l'esprit (O duchu).

Dielo predávali v Paríži od 15. júla 1758 a kniha okamžite vyvolala škandál. Helvétius nebol obzvlášť originálny, inšpiroval sa Lockovou myšlienkou „tabul rasa“ a v knihe prakticky spísal len to, čo si viacerí osvietenci už mysleli. No problémom bolo, že kým ostatní si podobné názory iba šepkali, Helvétius ich zverejnil.

Knihu cirkev označila za ateistickú a Helvétia nazvala heretikom. O duchu sa ocitol na indexe, spis na uliciach verejne pálili. Nepáčil sa ani všetkým osvietencom: niektorí filozofi mu vyčítali vyprázdnenosť myšlienok a neschopnosť priniesť nové nápady.

Helvétius tvrdil, že ľudské konanie sa podriaďuje potrebám a záujmom. Na rozdiel od Montesquieuho však prirodzenosť človeka nebola predurčená oblasťou, odkiaľ jedinec pochádza. Geografické faktory preto neurčovali povahu národov. Naopak, určuje ich vzdelanie. A keďže všetci ľudia začínajú rovnako - z ničoho - všetci majú rovnaké predpoklady.

SkryťVypnúť reklamu

Je preto jedno, či sa niekto narodí ako nástupca trónu, alebo pastier dobytka. Helvétius tak prakticky formuloval filozofické základy rovnoprávnej (pri rovnakom vzdelaní pravdepodobne aj rovnostárskej) spoločnosti.

Výhoda aj nevýhoda Helvétius však do úvahy nebral subjektívne predpoklady jednotlivcov. Preto sú jeho myšlienky naivné. O genetickej výbave síce tušiť nemohol, no mohol si všimnúť, že aj napriek rovnakému či aspoň podobnému vzdelaniu ľudí nezaujíma, ani nedokážu vykonať to isté.

Výhodou i nevýhodou Helvétiových myšlienok je, že ak by jeho názory platili, zmenu v spoločnosti by sme dosiahli reformou školstva. Nemuselo by tak dochádzať ku krvavým revolúciám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 247
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 732
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 669
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 881
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 453
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 261
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 191
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu