V Európe ich dnes poznáme z bláznivých tínedžerských komédií. Veď členom univerzitného spolku – bratstva, sa môžu mladí bakalári stať hneď, ako ukončia strednú školu a prekročia brány univerzity. Ak chcú niečo medzi spolužiakmi znamenať, odznak s gréckymi písmenami je nevyhnutnosťou. Historicky na tom boli horšie ženy. Keď pred 140 rokmi vzniklo na vysokej škole Ausbury College (dnešnej DePauw University) prvé sesterstvo Kapa Alfa Théta, menej ako percento všetkých mladých žien navštevovalo univerzitu.
Ausbury College vznikla v roku 1837 a ako bolo typické pre vtedajšie univerzity, všetci študenti boli muži. Krátko po skončení občianskej vojny sa však vedenie školy rozhodlo otvoriť svoje brány aj pre dievčatá.
Bettie Lockeová sa tak ako iba 17-ročná v roku 1867 stala jednou z prvých vysokoškoláčok. Ona ani jej spolužiačky to nemali ľahké. Poza chrbty si o nich šuškali obyvatelia mesta, nerešpektovali ich spolužiaci a pedagógovia ich v lepšom prípade ignorovali.
Keď ich počas slávnostného otvorenia školského roka v univerzitnej kaplnke požiadali, aby sedeli radšej vzadu, Bettie odvetila:
„Čo? Ženy na zadných stoličkách? Nikdy.“ Dievčatá sa pohli vpred a usadili sa do prvých lavíc.
Bettie mala bystrú myseľ v rodine, jej otec bol na škole profesorom matematiky. Počas štúdií ju trápilo aj to, prečo nemôžu dievčatá vstúpiť do klubov a spolkov, tzv. bratstiev. V Severnej Amerike sú typické pre univerzitný život: pomáhajú pri štúdiu, podporujú spoločenské aktivity, šport, filantropiu i charitu.
Podľa tradície sú pomenované gréckymi písmenami, ktoré symbolizujú nejaké motto, mravné princípy či históriu klubu.
Nechcela byť maskotom
Keď bola Lockeová druháčkou, jedno z bratstiev jej ponúklo, že môže nosiť ich odznak. No nechcela byť iba akýmsi maskotom, veď načo byť členom spoločenstva, keď ani neviete, čo ich grécke písmená symbolizujú? Pri mnohých spolkoch je totiž ich význam pred nečlenmi prísne utajovaný. Keď jej Pí Gama Delta, spolok jej brata, odmietol udeliť plné členstvo, rada prišla od otca. Ten jej vnukol myšlienku, aby sa dala s kamarátkami dokopy a vytvorila sesterstvo.
Aj ich o pomoc požiadala: prvými členkami klubu sa stali okrem Bettie Lockeovej aj Alice Allenová, Bettie Tiptonová a Hannah Fitchová. Ich cieľom bolo podporovať ženy v získavaní akademického vzdelania. Spolu s Alice začiatkom roka 1870 pripravili znak, vypracovali štatút a zakladajúci dokument, pravidlá, vytipovali si prvé členky: Hannah a Bettie Tiptonovú.
Nazvali sa Kapa Alfa Théta. Písmená si vybrali aj podľa organizácie, ktoré boli k Bettie najbližšie: jej otca Beta Théta Pí, a inšpirovali sa aj spolkom, ku ktorému patril jej brat.
A hoci to nebolo úplne prvé sesterstvo na akademickej pôde, bolo prvé, ktoré sa odvážilo použiť grécke písmená. Bettie neskôr vysvetľovala, čo ju viedlo k založeniu sesterstva: „Chceli sme pomôcť dievčatám aby sa im podarilo na mužskej škole zostať, chceli sme pre ženy vytvoriť miesto v mužskom svete a vytvorenie sesterstva bolo jedným z nástrojov.“
Spoločenstvo prvenstiev
Kapa Alfa Théta sa však neobmedzila iba na Ausbury, ani nie na štát Indiana a dokonca prekročila aj hranice Spojených štátov. Dnes majú sekcie na 125 vysokých školách po celých USA a v Kanade. Počet ich členiek dosahuje 210-tisíc.
A prvenstiev má mnoho. Je prvým sesterstvom, ktoré expandovalo do Kanady, bola prvým sesterstvom, ktoré akceptovali aj na štyroch univerzitách Ivy League – Harvarde, Yale, Cornelle a Princetone.
V kansaskej Kape vyrástla aj Nancy Kassebaumová, prvá žena, ktorú zvolili do amerického Senátu bez toho, aby tam nasledovala alebo obsadila miesto svojho manžela.