Jednou z najzaujímavejších pamiatok na teréne Dolného Sliezska (neďaleko hraníc so Slovenskom i Českom) je najvyššia drevená konštrukcia na svete. Veža od svojho vzniku v r. 1935 slúži nepretržite ako vysielač. Tu prebehla pred 70 rokmi tzv. gliwická provokácia, ktorá Hitlerovi slúžila ako zámienka na vyhlásenie vojny Poľsku.
Gliwice
Rozkladajú sa na 134 štvorcových kilometroch.
Žije v nich asi 197-tisíc obyvateľov.
31. augusta prepadli Nemci prezlečení za Poliakov nemeckú rádiostanicu. Hitler to vzal ako zámienku na útok na Poľsko.
,,Na území susediacom s Poľskom potreboval Hitler propagandistickú stanicu. Žili tu ľudia, ktorí ani nevedeli, či sú Slezania, Poliaci či Nemci,” vysvetľuje dôvod postavenia vysielača Andrzej Jarczewski, riaditeľ, ktorého tu označujú ako ,,kľúčnika”.
Gliwická provokácia 31. augusta pred 70 rokmi o ôsmej hodine večer vtrhli do nemeckej rádiostanice v Gliwiciach ozbrojení príslušníci jednotky SS. Boli v civile a hrali Poliakov. Útočníci zahnali technický personál násilím do pivnice. A aby dokázali ,,poľskú vinu”, museli ,,dodať konzervu” (ako to nazývali) – čiže zastrelili pred vchodom omámeného Frantiszka Honioka. Bol to nemecký občan poľského pôvodu. Občas ho označujú za prvú obeť druhej svetovej vojny.
Esesáci mali podľa plánu odvysielať v poľštine päťminútové vyhlásenie, v ktorom ako údajní Poliaci mali oznámiť svetu, že obsadzujú vysielač, vojensky sa mobilizujú a budú tiahnuť ďalej až na Berlín. Gliwice ležali tri kilometre od Poľska, preto chceli komunikát odvysielať práve stadiaľ, aby to počuli v Londýne a v Paríži.
Vedeli totiž, že ich odposluchy sú nastavené na hraničné vysielače.
Provokácia však nebola stopercentne pripravená. Útočníci nevedeli, že gliwický vysielač slúži len ako retranslačná stanica. Nevedeli si poradiť ani s technikou. Do éteru sa nakoniec z päťminútového vyhlásenia dostalo len prvých deväť slov: ,,Pozor! Tu Gliwice! Rozhlasová stanica je v poľských rukách!” Vysielanie prehlušil silnejší signál z Wroclawu. Reinhard Heydrich zúril. Aj tých deväť slov však Hitler využil ako zámienku na napadnutie Poľska. Na druhý deň, 1. septembra 1939, zdôvodnil začiatok vojny ,,hraničnými provokáciami, ktoré vykonala poľská strana”.
Gliwice. FOTO - WIKIMEDIA
Pravda o gliwickej provokácii vyšla najavo až počas Norimberského procesu. Detaily prezradil veliteľ útočníkov Alfred Helmut Naujocks.
Poľská malá eiffelovka Gliwická veža slúži ako vysielač aj dnes. V roku 1935 ju postavila nemecká firma Lorenz, no jej konštruktér je neznámy. ,,Keď pred dvomi rokmi vedci zo Sliezskej univerzity vykonali počítačovú simuláciu, skonštatovali, že to musel byť génius,” dodáva Andrzej Jarczewski.
S výškou 111 metrov je veža najvyššou drevenou konštrukciou na svete. Dnes je na nej nainštalovaných 70 antén, nielen pre rozhlasové vysielanie, ale napr. aj pre mobilných operátorov.
Nosníky zo smrekovcového dreva, veľmi odolné voči vplyvom počasia, sú pospájané 16-tisícmi mosadzných skrutiek. Činná pamiatka je večer a v noci osvetlená ôsmimi obrovskými reflektormi, a preto je viditeľná zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.