SME

Urban, Milo

Vytvoril jedno z najlepších diel slovenskej literatúry. Živý bič je taký sugestívny, že sa vymyká pojmu „povinné čítanie“. Milo Urban bol obdarený obrovskou dávkou literárneho talentu. Narodil sa pred 105 rokmi, 24. augusta 1904.

Milo Urban.Milo Urban. (Zdroj: TASR)

Vytvoril jedno z najlepších a umelecky najhodnotnejších diel slovenskej literatúry. Onen mnohovrstvový román Živý bič je taký sugestívny, že sa vymyká pojmu „povinné čítanie“. Milo Urban bol obdarený obrovskou dávkou literárneho talentu, čo s ľahkosťou využíval aj pri novinárskej činnosti. Narodil sa pred 105 rokmi, 24. augusta 1904.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milo Urban

Narodil sa 24. augusta 1904 v Rabčiciach. Najosobitejšie literárne diela vytvoril počas 20. rokov. V roku 1940 sa stal šéfredaktorom periodika Gardista. Zomrel 10. marca 1982 v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Milo Urban pochádzal zo skromných pomerov a fakt, že vyrastal na samote v rodine lesníka, vytvaroval jeho svojrázne vnímanie reality.

Písať začal už na strednej škole a hoci ju pre nedostatok peňazí neskončil, už dávno pred vstupom do dospelosti bol z neho talentovaný spisovateľ. Svoju prvú novelu Jašek Kutliak spod Bučinky vydal ako osemnásťročný a na svoj vek zaujal výraznou schopnosťou načrieť do labyrintu duše.

Oslabil v nej dej a ako jeden z prvých nepoužil lyrizáciu na účely opisu, ale na psychologizáciu nalomených dedinských hrdinov.

Počas plodných 20. rokov chrlil Urban jedno dielo za druhým bez toho, aby sa opakoval. V tajomnej novele Za vyšným mlynom rieši prostredníctvom svedomia vraha Ondreja Zimoňa otázku zločinu a trestu.

SkryťVypnúť reklamu

Azda najlepšie novely vydal v zbierke Výkriky bez ozveny. V každej jednej z nich sa venuje opisu individuálneho hrdinu, pričom podľa jeho vlastných slov sa vysmieva človeku, ktorý „robí všetko, len to nie, čo by mal“.

Kľúčový román Urban prozaik v sebe nezaprel Urbana novinára. Postupne sa od poeticky ladených príbehov prepracúval k analytickému realizmu a pristavil sa pri spoločenských a politických míľnikoch.

Toto mozaikovité dielo pozostávajúce zo šiestich častí písal celý život a svedčí mu ku cti, že jeho prvý diel – Živý bič – napísal už ako 23-ročný mladík. Pri jeho písaní spisovateľ pochopil, že tromfom nemusia byť autentické udalosti či akási realistická kronika konca prvej svetovej vojny, ale skôr pocitový svet prostých dedinčanov a dnes notoricky známych literárnych hrdinov: Adama Hlavaja a jeho manželky Evy, Okolického, Ilčíčky či Kúrňavu.

SkryťVypnúť reklamu

Dielo koncipované ako súbor prelínajúcich sa a nadväzujúcich epizód vykazuje všetky znaky kolektivistického románu, no autor predsa len upriamuje pozornosť na Adama Hlavaja, ktorému v záplave pudových a nevedomých konaní ako jedinému vkladá do vienka dezerciu ako racionálne rozhodnutie.

Literárna kritika napokon hodnotí tento sociálny protest ako kľúčový medzivojnový román, čo potvrdil aj jeho následný preklad do trinástich jazykov. Žiaľ, neobyčajný inštinkt pri opisovaní napätia v nasledujúcich častiach Urbana akosi opustil, ba dokonca román Hmly na úsvite sa dočkal označenia „povrchný“.

Verejné pokarhanie Milo Urban taktiež patrí k zástupu zlyhávajúcich morálnych autorít. Počas Slovenského štátu totiž vyplávala na povrch jeho inklinácia k nacionalistickým myšlienkam, ktoré vo väčšej či menšej miere dávkoval ako mienkotvorný novinár.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr pracoval v denníku Slovák a časopise Slovenský národ, aby sa v novembri 1940 ako rešpektovaný prozaik vyšvihol na post šéfredaktora provládneho orgánu Gardista. Keď ku koncu vojny zacítil, že je zle, emigroval do Rakúska, kde strávil dva roky v internačných táboroch americkej zóny. V roku 1948 ho postavili pred ľudový súd a ten mu pre horlivú novinársku činnosť počas vojny uštedril verejné pokarhanie.

Prísnejšiemu trestu sa síce vyhol a väzenie ho obišlo, no slobodným človekom už nikdy nebol, čo sám veľmi dobre vedel. Údajne ho trápila vina, z ktorej mu nebolo umožnené vypísať sa, pretože niekdajšieho prominenta od verejného života viac-menej odstavili. Po uvoľnení pomerov v roku 1956 napísal pár románov, no v skutočnosti sa živil len prekladmi.

SkryťVypnúť reklamu

Milo Urban písal i pamäti, pričom sa v nich podujal objasniť zaprášenú históriu z pôsobenia v Gardistovi. Podľa vlastných slov sa vraj ani nezaujímal o to, pre koho píše, ale skôr o to, že vôbec píše. Bohužiaľ, ako spolupracovník a priateľ fašistických zločincov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 687
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 350
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 941
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 809
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 579
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 468
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 101
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu