SME

Bretton Woods

Počas dvoch letných týždňov v roku 1944 v dedinke Bretton Woods v New Hampshire zrejme len málokto z miestnych tušil, že práve tam položia základy nového finančného a ekonomického poriadku.

Pisárky v Bretton Woodse prepisovali množstvo finančných dokumentov.Pisárky v Bretton Woodse prepisovali množstvo finančných dokumentov. (Zdroj: WIKIMEDIA)

V lyžiarskej oblasti žije iba 300 ľudí, no vtedy ich politické a ekonomické špičky planéty sužovanej vojnou prevýšili viac ako dvojnásobne. Dnes uplynie presne 65 rokov, odkedy sa skončila finančná a menová konferencia OSN, ktorá založila Medzinárodný menový fond, Svetovú banku aj Všeobecnú dohodu o clách a obchode.

„Zdravie hospodárstva každej krajiny zaujíma ich susedov, blízkych i ďalekých,“ povedal americký prezident Franklin Delano Roosevelt, keď otváral konferenciu v malej dedinke Bretton Woods. V dedinke, ktorá zmenila tvár svetového finančníctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Československo bolo pri tom

Základy nového finančného poriadku položili štáty protifašistickej koalície a nechýbalo medzi nimi ani Československo. Kľúčové zmluvy podpísala delegácia na čele s Ladislavom Fierabendom, ministrom financií exilovej vlády. A bolo nás na konferencii aj počuť.

Problémom na rokovaniach bola napríklad Banka pre medzinárodné platby. Československo ju obvinilo, že prepierala zlato, ktoré nacisti ukradli z okupovaných krajín, po invázii aj z ČSR. Nemci so zbraňou v ruke údajne českých predstaviteľov prinútili, aby previedli aktíva do ríše.

Nebyť Spojených štátov, zrejme by iniciatíva okamžite stroskotala – najmä pre opozíciu Británie a banky Chase. Vtedajší americký minister financií Henry Morgenthau a prezident Roosevelt volali po zatvorení banky. Nakoniec schválili aj rozhodnutie, že inštitúcia sa zruší čo najskôr. Britom sa však podarilo zdržiavať jej zrušenie niekoľko mesiacov. Lepšia klíma totiž pre tento zámer nastala po smrti prezidenta Roosevelta a nakoniec tak dosiahli svoje: banka existuje dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Svetový menový systém

V iných oblastiach – pri vytváraní nového finančného systému, ktorého mnohé atribúty, a najmä inštitúcie existujú dodnes – už takí úspešní neboli. Spojeným štátom sa podarilo presadiť vytvorenie medzinárodného menového systému. Svetoví lídri chceli v prvom rade zabrániť, aby sa opakoval scenár Veľkej hospodárskej krízy.

Zúčastnené krajiny podporovali kapitalizmus, ale aj reguláciu menového trhu, ktorý bol kľúčom k prosperujúcemu medzinárodnému obchodu a k ekonomickej stabilite. Aj liberálny hospodársky systém si vyžadoval zásahy vlády. Pilierom nového hospodárskeho systému, slobodného obchodu či západného politicko-ekonomického poriadku bol práve Washington, a tak bolo prirodzené, že sa stal aj lídrom nového hnutia.
Nová sústava sa opierala o menové kurzy, ktoré boli pevné a fixované na americký dolár. Ich fluktuácia mohla byť minimálna, výraznú zmenu kurzu musel odobriť MMF. Dolár bol viazaný na zlato a vďaka garancii americkej vlády sa prostredníctvom dolára mohli svetové meny tiež vymeniť za zlato. Jedna trójska unca pritom predstavovala 35 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Povojnová československá koruna mala kurz 50 korún za dolár. Americký dolár sa teda stal svetovou rezervnou menou.

Založenie MMF

Okrem MMF a Medzinárodnej banky pre obnovu a rozvoj (súčasť Svetovej banky) sa na konferencii uvažovalo aj o založení Medzinárodnej obchodnej organizácie. Jej vytvorenie nakoniec stroskotalo v americkom Senáte. V roku 1995 však práve Svetová obchodná organizácia WTO nahradila GATT – a ten tiež vzišiel z Bretton Woodsu.

Hoci systém postavil vojnou zničenú Európu na nohy a stabilizoval meny, na starom kontinente, ale aj v Japonsku rástla nespokojnosť. Americká ekonomika upadala – najmä pre vietnamskú vojnu a zvyšovanie daní, čím klesalo aj pokrytie zlatom. Vo februári roku 1973 preto bretton-woodsky menový systém zavreli a v marci toho istého roku nastúpila opäť éra plávajúcich kurzov. Dolár si však status svetovej rezervnej meny ponechal dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď Washingtonu na ekonomický pokles, ktorý vyústil do pádu systému, bola podobná ako v dnešnej kríze: tlačenie nových a nových dolárov. Možno práve preto sa hovorí o novom Bretton Woodse ako o východisku aj pre dnešné problémy.

„Musíme od základov zmeniť náš finančný systém ako v Bretton Woodse,“ povedal pred rokom francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Podobne hovoril aj britský premiér Gordon Brown. Pred 65 rokmi sa svet rozhodol pre veľkú finančnú reformu a zdá sa, že jej odkaz je stále veľmi živý.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 620
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 190
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 818
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 968
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 816
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu