SME

Eduard I.

Na jeho hrobke je napísané: „Tu leží Eduard I., kladivo na Škótov.“ Podobenstvo viac ako priliehavé, no súčasníci mu uštedrili hneď niekoľko ďalších prezývok. Jeden z najvýznamnejších anglických stredovekých panovníkov sa narodil pred 770 rokmi, 17. júna

Eduard I. skladá Filipovi III. Smelému lénnu prísahu.Eduard I. skladá Filipovi III. Smelému lénnu prísahu. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Na jeho hrobke je napísané: „Tu leží Eduard I., kladivo na Škótov.“ Podobenstvo viac ako priliehavé, no súčasníci mu uštedrili hneď niekoľko ďalších prezývok. Pre svojich 188 centimetrov bol nazvaný dlhonohým a záujem o veci verejné mu priniesol pomenovanie Anglický Justinián. Jeden z najvýznamnejších anglických stredovekých panovníkov sa narodil pred 770 rokmi, 17. júna 1239.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eduard I.

Narodil sa 17. júna 1239.

Kráľom Anglicka sa stal v roku 1272.

V roku 1305 zneškodnil škótskych vzbúrencov pod vedením Williama Wallacea.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrel 7. júla 1307.

Eduard I. sa do kroník zapísal dobytím Walesu a úspešným rozprášením Škótska. Bolo by však mylné tvrdiť, že ho zaujímal iba boj. Udatnosti síce mal na rozdávanie, no viac ako ktokoľvek pred ním sa zaujímal aj o vládu a zákonodarstvo.

Úspešný bojovník Ako syn kráľa Henricha III. a Eleonóry Provensálskej dostal Eduard do správy Gaskonsko, pozemky vo Walese a Írsku, no tie ho príliš nezaujímali. Jeho dospievanie však sprevádzali menšie a väčšie vojnové ťaženia a na rozdiel od svojho tárajúceho otca sa rozhodol pre osud chrabrého bojovníka a šikovného jazdca.

Tento chýr sa dostal aj k pápežovi, ktorý ho v roku 1266 požiadal, aby sa zúčastnil na Ôsmej a neskôr aj na Deviatej križiackej výprave. V sprievode družiny pozostávajúcej asi z tisícky vojakov potvrdil svoju povesť a víťazil.

SkryťVypnúť reklamu

Renomé mladého princa stúplo a keď sa na spiatočnej ceste dozvedel o otcovej smrti, zložil už ako nový anglický kráľ lénnu prísahu francúzskemu panovníkovi Filipovi III. Smelému.

Parlament a boj Ako panovník zriadil Eduard post kráľovského kancelára a na jeho popud sa po prvýkrát v anglických dejinách začal pravidelne schádzať parlament.

A hoci boli jeho právomoci oklieštené, poslúžil na výber daní, vďaka čomu mohol financovať nákladný dobyvateľský program.

Prvým a na dlhé roky aj posledným Eduardovým cieľom bol Wales. Na všeobecné prekvapenie sa s ním naťahoval vyše desať zím a až v roku 1284, keď na zabezpečenie anglickej nadvlády postavil sieť masívnych hradov, mohol vyhlásiť definitívne pripojenie tohto kniežatstva.

Po smrti osemročnej škótskej kráľovnej Margaréty sa s tamojšími šľachticmi dohodol na mocenskom podiele, no postupne im začal prerastať cez hlavu, a tak popudení vazali v marci 1296 vcelku nečakane, no bez väčšieho úspechu zaútočili na severoanglické Carlisle.

SkryťVypnúť reklamu

Výprava Albiónu útok opätovala a po bleskovom prekročení škótskych hraníc takmer 60 000 vzbúrencov a civilistov pobila. Eduard potom obsadil celé Škótsko, bábkového kráľa Jána na tri roky uväznil do Toweru a svoju nadradenosť spečatil zhabaním kameňa zo Scone – korunovačného symbolu škótskych panovníkov.

Zdecimovaný národ sa pozviechal až po desiatich rokoch, keď pod vedením národného hrdinu Williama Wallacea podnikol ďalšiu vzburu. V bitke pri Falkirku v roku 1305 sa Eduardovi opäť podarilo vojsko zneškodniť a veliteľa popravil.

Smrť na hranici Dočasná kapitulácia krajiny gájd priviedla triumfujúceho Eduarda k myšlienke uviesť do jej správy anglickým obyčajom zodpovedajúci právny poriadok. Škótska nepoddajnosť však ani na pomery bláznivého stredoveku nepoznala hraníc, pretože na scéne sa objavil nový uzurpátor trónu Robert Bruce.

SkryťVypnúť reklamu

Staručký Eduard sa naposledy rozčúlil a pri ceste na ďalšie výboje v lete v roku 1307 zomrel. Stalo sa tak symbolicky – na hraniciach so Škótskom. Práve v tej chvíli anglické ostrie otupelo. Už sedem rokov po jeho smrti si večný súper vybojoval na viac ako tristo rokov nezávislosť.

Kráľ Eduard bol úspešným aj v súkromnom živote. Napriek tomu, že jeho sobáš s Eleonórou Kastílskou sa konal z politických dôvodov, svoju manželku ako jeden z mála vtedajších mocnárov skutočne miloval. Na svet priviedli pätnásť potomkov. Druhú ženu Margarétu si vzal až po deväťročnom žiali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 267
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 175
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 735
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 861
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 484
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 264
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 230
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu