SME

Chateau­briand, François-René de

Francúzska revolúcia mala mnohých odporcov. Väčšinu tvorila šľachta. Medzi najprominentnejších možno rátať aj spisovateľa, politika a diplomata Françoisa-Reného, vikomta z Chateaubriand - jedného zo zakladateľov francúzskeho romantizmu a človeka permanent

(Zdroj: ČTK)

ne v opozícii.

François-René de Chateau­briand sa narodil ako desiate a najmladšie dieťa námorného kapitána a obchodníka s otrokmi Reného de Chateaubriand. Ako najmladšiemu synovi mu otec dal na výber: buď armáda, alebo kňazská sutana. Malému Françoisovi sa neveľmi páčili obe kariéry, no v sedemnástich bol nútený definitívne vybrať si jednu z nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvolil si službu v armáde a už po dvoch rokoch sa stal kapitánom. V roku 1788 navštívil Paríž a zoznámil sa s niektorými spisovateľmi. O rok, keď prepukla Francúzska revolúcia, občianske nepokoje a krajina prestala byť pre šľachticov bezpečná, odchádza na výpravu do Severnej Ameriky, kde sa údajne stretol aj s Georgeom Washingtonom.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta a služba v amerických provinciách ho inšpirovali na napísanie trojice kníh, v kto­rých na tie časy úplne novým spôsobom opisuje život a prírodu. Úchvatné a špecifické obrazy, vykresľovanie podmienok a pozadia riedko osídlených oblastí amerického juhu, no najmä vnútorné prežívanie postáv plné melancholických nálad mu vynieslo uznanie v spisovateľských kruhoch. Kritici ho odvtedy považujú za zakladateľa francúzskeho literárneho romantizmu.

Ženy a exil

V roku 1792 sa François vracia do Francúzska a pridáva sa k rojalistom. Motívom je jeho silná viera v kresťanstvo i osobná skúsenosť s revolúciou. Viacerí jeho príbuzní sa totiž stali obeťou revolučného hnutia.

Po vážnom zranení sa však musí vzdať armádnej kariéry a preorientuje sa len na politiku a písanie. Okrem toho sa vo vyšších kruhoch stáva známy pre svoje sukničkárstvo a množstvo mileniek. Jeho aristokratická manželka Céleste Buisson, s ktorou sa vzal po vopred dohodnutom manželstve, mu jeho avantúry celý čas poslušne trpí.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr odchádza do exilu v Londýne, kde sa pretĺka životom ako učiteľ francúzštiny. Hanbe sa vyhne až presťahovaním sa do Sufolku, kde sa zamiluje do mladej Charlotty Ives, no vzťah sa rozpadne, keď sa de Chateaubriand prizná, že už je vlastne ženatý.

Politická kariéra

V roku 1800 je Napoleonom vydaná všeobecná amnestia a François sa vracia domov. O dva roky neskôr vydáva slávne dielo Génius kresťanstva, čím si zabezpečí Napo­leo­novu priazeň. Netrvá však dlho. Po poprave známeho vojvodu de Chateau­briand ostro vystúpi proti Napoleonovi a rezignuje na svoju funkciu ministra vo Valias.

Následne sa musí živiť písaním, čo mu nebráni, aby Napoleona prirovnával k cisárovi Nerovi. Napriek tomu vravieval: „Nikdy príliš nepohŕdajte slávou. Nič nie je krajšie, hádam s výnimkou čestnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Po porážke Napoleona a obnovení panovníckej línie Bourbonovcov sa de Chateaubriand zase stáva ministrom a je mu udelený čestný šľachtický titul. Znovu však kritizuje kroky kráľa, je zbavený úradu a pridáva sa k opozícii zloženej z ultrarojalistov.

Keď sa na trón dostáva Karol X., de Chateaubriand začína fungovať vo vrcholnej diplomacii a politike a stáva sa významným oponentom predsedu vládu Jeana-Baptistu de Villéle. Bráni napríklad slobodu tlače.

Uznanie od Huga a Byrona

Politiky sa vzdal v roku 1830, keď po tzv. Júlovej revolúcii odmietol odprisahať vernosť novému panovníkovi. Zase sa venuje iba písaniu. Françoisa-Reného de Chateaubrianda považovali za veľkého spisovateľa už jeho súčasníci. Cenil ho Lord Byron i Victor Hugo, dokonca i Stendhal, ktorý s ním v mnohom nesúhlasil, no bol ovplyvnený jeho tvorbou.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu bol de Chateau­briand k svojmu písaniu skeptický. „Perfektné diela sú vzácne, musia totiž vzniknúť v okamihu, keď sa spojí vkus a nadanie a toto spojenie sa vyskytuje len niekedy a vždy trvá krátko,“ napísal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 461
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 404
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 050
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 781
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 625
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 575
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu