Transsexuálka, vrecková zlodejka, obeť predsudkov. Príbeh Teeny Brandonovej alebo Brandona Teenu sa stal ikonou aj vďaka filmu Chlapci neplačú. Ukázal, že ľudská vôľa byť sám sebou sa neváha postaviť proti spoločenským pravidlám ani zákonom prírody.
Narodila sa ako Teena Renae Brandonová v mestečku Lincoln v americkom štáte Nebraska. Tmavé vlasy zdedené po starom otcovi, siouxskom Indiánovi, si strihala nakrátko, obliekala sa do šortiek a tričiek. Bábiky ju nezaujímali, hrávala sa s náradím, zbierala dopravné značky a pivné tácky.
Dobre sa bozkával
Pubertálne výtržnosti spojené s ukradnutými kreditnými kartami a falšovanými šekmi ju dokonale zbavovali ženského pôvabu. Ona sama oň nestála. Keď v roku 1993 odišla z domu do dvadsaťsedem míľ vzdialeného mestečka Fall City, svoje tajomstvo len pozmenila. Stiahla si prsia, spodnú bielizeň vypchala ponožkou a šikovnou prešmyčkou si zmenila meno. Stala sa Brandonom Teenom.
Vo Fall City žil Brandon tri mesiace. „Od muža sa líšil len tým, že sa výborne bozkával, bol pozorný a vedel sa správať k ženám,“ spomínalo na neho niekoľko priateliek v dokumente Brandon Teena. V novembri 1993 stretol na párty lásku, devätnásťročnú Lanu Tisdelovú. Tá odhalila jeho identitu až keď sa pre alkohol a falšovanie účtov dostal do väzenskej cely pre ženy. „Povedala mi, že podstupuje zmenu pohlavia, ktorá ešte nie je dokončená,“ spomína na stretnutie Lana pre americký denník New York Times.
Za jej prepustenie zaplatila kauciu. Za krízu sexuálnej identity zaplatila Teena viac. Titulok v miestnej tlači o jej uväznení odhalil šokujúcu skutočnosť aj Brandonovým priateľom, Johnovi Lotterovi a Marvinovi Nissenovi.
Zavraždená na Silvestra
Vyhľadali ju, ponížili a brutálne znásilnili. Znásilnenie nahlásila šerifovi Lauxovi, ktorý páchateľov nechal na slobode a z Teeny sa vysmieval. „Jeho konanie bolo extrémne poburujúce, bez akýchkoľvek hraníc slušnosti,“ cituje BBC sudcu Johna Hendryho.
Laux bol neskôr z funkcie odvolaný a dnes pracuje ako väzenský dozorca. Teena našla útočisko na farme Humbolt u kamarátky Lisy Lambertovej. Na Silvestra v roku 1993 bola spolu s ňou a jej hosťom Phillipom DeVine zavraždená. V dome ostalo živé len Lisino malé dieťa.
Teenina vražda spôsobila pre svoju brutalitu a zlyhanie právneho opatrenia nesmiernu pozornosť vrejnosti. Protidiskriminačné opatrenia zohľadňujúce transsexuálov prij ali nielen okresy a štáty, ale aj veľké korporácie. CNN medzi nimi spomína spoločnosť Hewlett-Packard alebo Nike.
„Zmena väčšiny konzervatívnych postojov začína pri prípade Brandon Teena,“ povedala pre BBC Gwen Smithová, ktorá vedie internetovú stránku monitorujúcu násilie proti transsexuálom.
Úspešný film
O Teene spievali Pet Shop Boys, no preslávil ju predovšetkým film z roku 1999 – Chlapci neplačú. Hilary Swank, pochádzajúca z Teeninho rodného mestečka Lincoln, dostala za hlavnú úlohu Oskara.
Film však spustil aj vlnu nevôle. Bývalá Teenina priateľka Lana, ktorá vo filme holduje alkoholu a sexuálnej voľnosti, žalovala produkčnú spoločnosť za vpád do súkromia. Ozvalo sa aj Fall City, ktoré film zobrazil ako drogové mestečko. Všetky pripomienky smerujú k nepresnostiam v príbehu.
Jeden z vrahov Marvin Nissen sa rozhodol využiť americký právny systém, ktorý priznanie viny berie ako poľahčujúcu okolnosť. Ponúkol svedectvo proti Lotterovi. Vyhol sa tak najťažšiemu trestu a naopak, svojho kamaráta posadil v roku 1996 do cely smrti. Lotter sa necíti vinný a jedenásť rokov sa neúspešne pokúša odvolať.
![]() |
Autor: Katarína Tesárová