V minulosti sa týmto územím prehnalo mnoho kultúr, vďaka čomu oplýva nezameniteľným koloritom. V roku 1964 sa stal súčasťou Tanzánie, krátko po tom, čo si od Veľkej Británie vybojoval definitívnu nezávislosť. Stalo sa tak 19. decembra 1963.
Zanzibar Je autonómnou súčasťou Tanzánie. Má vyše milióna obyvateľov a pokrýva 1651 štvorcových kilometrov. Nezávislým sa stal v roku 1963.
Zvučný názov Zanzibar pozná každý. Pritom jeho najväčší ostrov je rovnako maličký ako mnohé ďalšie v oblasti severne od Madagaskaru. Všeobecné vedomie si vydobyl azda preto, že sa tam pred vyše šesťdesiatimi rokmi narodil frontman skupiny Queen Freddie Mercury. Bizarné pomenovanie Zanzibar zaznelo aj v slovenskom románe Tisícročná včela - nositeľom tohto mena bol pes starého Pichandu.
Útočisko dobrodruhov
Mimoriadne výhodná poloha na dostrel Afriky, Indie a arabského sveta predurčila osud súostrovia, ktoré bolo odjakživa vyhľadávané obchodníkmi, dobrodruhmi a špekulantmi. Ako prví ho začiatkom 8. storočia začali prečesávať arabskí obchodníci. Nazvali ho Zanji-bar, čo by sa dalo voľne preložiť ako pobrežie černochov. Okrem toho naň priniesli islam, čo dnes dokumentujú prvky architektúry (postavili tam prvú mešitu na južnej pologuli), zvykov, ba dokonca aj štýlu oblečenia. Komunikačná bublina medzi Arabmi a domorodými etnikami viedla k samovoľnému vzniku nového jazyka – svahilčiny – akejsi zmesi.
V roku 1499 tu znenazdajky pristál Vasco da Gama, ktorý doma referoval o mimoriadne vyvinutom obchode a krásach ostrovov, čo Portugalci okamžite využili a stali sa tam spokojnými pánmi. Keď však v roku 1698 stratili všetky dŕžavy na sever od Mozambiku, stal sa Zanzibar, už pod vládou ománskeho sultána, centrom kupčenia s otrokmi pre celé východoafrické pobrežie. Obchodovalo sa tu však aj so slonovinou, škoricou a klinčekmi. Mimochodom, Zanzibar je už dlhé storočia ich najväčším svetovým producentom.
Britská nadvláda
V 70. rokoch 19. storočia sa o geopolitické slovo prihlásili aj všemocní Briti, ktorí svoj vplyv v oblasti využili na to, aby prinútili sultána zrušiť obchod s otrokmi. Krátko nato sa stal zanzibarský sultanát, ktorý vtedy tvorili len najväčšie ostrovy Zanzibar a Pemba, časťou britskej koloniálnej ríše. Báječný klinčekový ostrov bol síce stále pod britskou správou, ale silný vplyv si tam udržiavali aj expanzívni Nemci s očakávaním, že sa čoskoro stane ich výsostnou dŕžavou.
Lenže, Briti si v tých časoch budovali vojenskú základňu na ostrove Helgoland ležiacom neďaleko nemeckej pevniny, čo Nemcov znepokojilo natoľko, že ho v roku 1890 za perlu v Indickom oceáne vymenili.
Od tejto chvíle viedli Zanzibar sultán z dedičnej vládnucej rodiny, ale zároveň aj britský zmocnenec, ktorý si hovoril vezír a neskôr miestodržiteľ. Bolo tak až do decembra 1963, keď v čase národnooslobodzovacieho boja afrických štátov, povolila Veľká Británia nezávislosť.
Súčasť Tanzánie
Krátko po tejto udalosti bol zvrhnutý sultán a takmer miliónový Zanzibar sa stal ľudovou republikou, ktorá sa v apríli 1964 spojila s Tanganikou. Zloženinou slov Tanganika a Zanzibar, vznikol nový štátny celok Tanzánia. Jej súčasťou je dodnes, hoci má vlastného prezidenta a snemovňu 50 poslancov. Územie však až do polovice 90. rokov ovládali socialisti. Aj napriek pretrvávajúcim štrajkom a protestom liberálov si tam stále udržiavajú silný vplyv.
Práve preto je Tanzánia oveľa chudobnejšia ako napríklad susedná Keňa a patrí medzi najmenej urbanizované krajiny čierneho kontinentu. Hlavným ekonomickým a kultúrnym pupkom súostrovia je Zanzibar City.
Jeho najstaršia štvrť, známa ako Kamenné mesto, je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.