ames Puckle a jeho patent na „guľomet“.
James Puckle sa narodil v roku 1667 a ako mnohí renesanční ľudia ani on sa nevenoval výhradne zostavovaniu mechanických hračiek. Zaujímal sa aj o právo či písanie, čo boli takpovediac povinnosti vtedajšieho britského džentlmena.
Známy sa však nestal svojou literárnou tvorbou, ale vynálezom guľometu. Samozrejme, predstava dnešného sofistikovaného prístroja chrliaceho stovky nábojov je vzdialená Pucklovej zbrani. Napokon, v roku 1718, keď si ju dal patentovať (na snímke Newport Patent Office), dokázala vystreliť len deväť nábojov za minútu. Na druhej strane, v Pucklovej dobe mnohí vojaci stále používali muškety použiteľné v princípe len na jeden výstrel.
Viac výstrelov
Pucklova puška-guľomet bola postavená na trojnožke a fungovala vďaka mechanizmu kresadla, ktoré zapálilo pušný prach. To sa do praxe dostalo okolo roku 1630.
Opakovanie výstrelov Puckle docielil akýmisi dopredu naplnenými predchodcami zásobníkov s nábojmi, ktoré sa dali vymeniť ako celok, čo strieľajúcemu umožňovalo vystreliť viacero ráz. Trénovaný „mušketier“ pritom dokázal vystreliť prinajlepšom trikrát za minútu.
James Puckle verejnosti predstavil dve verzie zbrane. Jednu určenú na boj proti kresťanským nepriateľom, druhú na súboje s moslimami, teda Turkami, ktorí útočili na Európu.
Kresťania a moslimovia
Kým zbraň proti kresťanom používala klasické guľky, protimoslimská strieľala štvorcové kúsky kovu. Puckle bol presvedčený, že nepriateľom tak spôsobia väčšiu škodu. Nespôsobili.
Pucklov vynález sa do skutočnej bojovej praxe nikdy nedostal, dokonca ani v armáde samotnej Veľkej Británie. Nepodarilo sa mu presvedčiť o opodstatnenosti takejto zbrane.
Patent Jamesa Puckla však predznamenal dobu, keď sa zabíjanie začalo stávať masovejším. Aj keď v konvenčných zbraniach prišla azda až s Gatlingovým guľometom. Ten sa niekedy nesprávne označuje za prvý „guľomet“. Pucklov patent však prišiel o vyše 150 rokov skôr, aj keď môžeme namietnuť, že jeho „obranná puška“ sa do praxe nedostala.
Možno našťastie. Napokon vraj platí, že vojna je len politika vedená inými prostriedkami. Trochu jednostranné, no agresivita v nejakej konkrétnejšej či abstraktnejšej forme je ľudskou podstatou.
A keby aj nejestvovali vynálezcovia ako Puckle, obyčajní ľudia si aj tak odlomia nejaký konár.