nosiť jeho predražené modely.
Ako syn krajčírky mal k móde vždy blízko. Už od detstva vedel, čomu sa chce v dospelosti venovať.
Presadiť sa v módnom biznise síce nie je prechádzka ružovou záhradou. Jeho životný príbeh je toho však zjavnou výnimkou.
Matkina podpora
Versace pochádza z južnej Kalábrie z mestečka Reggio Calabria, kde sa 2. decembra 1946 narodil. Jeho matka mala ateliér, kde zamestnávala 46 krajčírok a šila pre aristokratickú kientelu regiónu.
Gianni sa do tohto prostredia rýchlo etabloval. Ako tínedžer začal navrhovať vlastné modely, ktoré matka predávala.
Neskôr sa stal módnym poradcom v rodinnom obchode a okrem návrhov modelov zodpovedal aj za výber látok.
„Mama mi dôverovala a som jej vďačný. Ak by každé dieťa malo podporu vlastných rodičov aspoň sčasti takú, akú som mal ja, ako deti by sme si ľahšie dokázali splniť svoje sny,“ vyjadril sa v jednom z rozhovorov na začiatku deväťdesiatych rokov.
Prvé úspechy
Versace vedel, že k uspokojeniu vlastných túžob mu nebude stačiť navrhovanie modelov len pre rodinnú firmu. Chcel viac. Chcel byť módnym návrhárom, ktorého meno budú poznať nielen v jeho rodnom meste, ale i mimo Talianska.
Prihlásil sa do návrhárskej školy, kam ho neprijali. Skúsil šťastie v inom odbore, vyštudoval architektúru. Až keď mal 25 rokov, odsťahoval sa do Milána a skúsil opäť módne návrhárstvo.
Pracoval ako stylista pre iných módnych návrhárov. V roku 1972 dostal prvú serióznu možnosť realizovať sa. Navrhol kolekciu pre Fiori Fiorentiti, taliansku spoločnosť so sídlom v Lucce. V tom istom roku zaujala jeho tvorba manažérov z Genny and Callghan. Najali Gianniho, aby navrhoval ich semišové a kožené kolekcie.
Postupne sa jeho meno začalo medzi módnymi tvorcami čoraz viac skloňovať. Vedel, že úspechy prichádzajú len vtedy, ak je človek pracovitý, ale zároveň musí byť trpezlivý.
Prelomový rok
V roku 1978 za pomoci brata Santa založil značku Gianni Versace Company. Dňa 28. marca toho istého roku zorganizoval svoju prvú módnu prehliadku. Svet šokoval nazabudnuteľným imidžom. „Chcel som šokovať. Potreboval som zrušiť dovtedy všetky platné pravidlá,“ povedal krátko po prehliadke.
Pri tvorbe nešetril farbami, a to hlavne žltou, purpurovou a červenou. Obľuboval tigrie vzory, geometrické tvary a tropické kvety. Na modeloch nesmel chýbať neobarokový motív s hlavou medúzy.
Najviac ho fascinovali mladí ľudia, o ktorých tvrdil, že sú lepší, odvážnejší a v móde nepoznajú zábrany. Čoskoro si získal klientelu v najvyšších kruhoch, čo mu pomáhalo stúpať na cene. Jeho modely nosili Barbara Streisand, Cher, princezná Diana, Elton John, Sting či Phil Collins.
Tvrdohlavosť a zrelé sebavedomie mu pomohli nielen sa dostať hore, ale hlavne zostať na vrchole. Bol výborným módnym návrhárom, ale aj šarmantným mužom, ktorého stále obklopovali krásne ženy. Napriek tomu, že o svojom súkromí nikdy na verejnosti nerozprával, bolo verejným tajomstvom, že bol homosexuál.
Nečakaný koniec
Versace mal množstvo nápadov a plánov, ktoré sa mu nepodarilo zrealizovať. V roku 1997 ho niekoľkými ranami zastrelil pred jeho palácom Casa Causarina v Miami masový vrah Andrew Cunano, ktorý krátko po potom spáchal samovraždu. Lesk v očiach módneho guru vyhasol, ale lesk jeho modelov žiari dodnes.
Versace Company po jeho smrti začali viesť Gianniho súrodenci – Donatella a Santo. Dnes je firma známa po celom svete, a to nielen tvorbou luxusných modelov, ale i tvorbou nábytku a parfumami.
Mnohí módni tvorcovia a kritici ho nazývajú kráľom, pretože pomohol urobiť z módy fenomén. „Je pekné užiť si trochu slávy. A či som kráľom? Čoho kráľom? Som jednoducho iba človek. Človek, ktorý robí šaty,“ povedal kráľ.
![]() FOTO – REUTERS |