SME

Royce, Frederick Henry

Chudobný syn farmára stvoril synonymum luxusu. Vzdelanie konštruktéra získal po nociach. Pracoval tak tvrdo, že zabúdal jesť. A túžil ísť za hranice existujúcich možností. Tempo sveta sa mu zdalo príliš pomalé, tak prišiel s najrýchlejším motorom tých čia

Značka Rolls-Royce počarovala aj britskej kráľovskej rodine. Najviac modelov vlastnila kráľovná matka.Značka Rolls-Royce počarovala aj britskej kráľovskej rodine. Najviac modelov vlastnila kráľovná matka. (Zdroj: REUTERS)

Chudobný syn farmára stvoril synonymum luxusu. Vzdelanie konštruktéra získal po nociach. Pracoval tak tvrdo, že zabúdal jesť. A túžil ísť za hranice existujúcich možností. Tempo sveta sa mu zdalo príliš pomalé, tak prišiel s najrýchlejším motorom tých čias. Konštruktívnejší z dvojice Rolls-Royce, baronet Frederick Henry Royce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre finančné problémy živil Henry Royce ako tínedžer svoju rodinu predajom novín a doručovaním telegramov. Po jedinom roku školskej dochádzky sa dostal do učenia najskôr na železnici a potom v elektrárni.

SkryťVypnúť reklamu

Fascinovaný revolučným rozvojom moderných technológií na konci 19. storočia prejavil svoju húževnatosť. Nočným štúdiom popri práci v energetickej spoločnosti prenikol

do modernej vedy a ako už skúsený 36-ročný inžinier založil svoju prvú firmu F. H. Royce and Company na výrobu elektric­kých súčiastok.

Tempo Royceovi nestačilo

V roku 1901 si kúpil prvý automobil. Ulice krajín priemyselnej revolúcie vtedy brázdilo iba zopár áut, príliš nedokonalých na Royceov vkus.

Ani jeho vlastný stroj sa mu veľmi nepozdával a vedel, že naozaj diabolský automobil vyrobí iba on sám. „Ber to najlepšie, čo existuje a vylepši to. Ak niečo neexistuje, vymysli si to,“ hovoril neskôr už ako vážený priateľ kráľovského dvora a konštruktér.

Prvé auto z jeho dielne s prozaickým názvom Royce ešte neznamenalo revolúciu. Vzniklo v kúte jeho malej továrne doslova na kolene. Bohatému rebelantskému šľachti­covi Charlesovi Rollsovi sa však zapáčilo natoľko, že Royceovi ponúkol spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Spojenie britkého intelektu geniálneho konštruktéra s finančne zabezpečeným prešibaným obchodníkom stvorilo svetoznámu značku. V roku 1906 vznikla automobilka s typickou hrubou mriežkou chladiča a so soškou „ducha extázy“ - lietajúcej dámy.

Najväčšia hviezda spoločnosti Rolls-Royce, šesťvalec Strieborný duch, na cesty vyrazil v roku 1907 a na trhu sa udržal rekordných osemnásť rokov. Nasledujúce modely niesli viacero podobných znakov a dodnes ich charakterizuje robustná predná maska. Royce však talent uplatnil aj v náročnejších die­lach. Postupne svoje skúsenosti z automobilových motorov uplat­nil v letectve.

Na hranici zdravia

Henry Royce aj po prvých úspechoch denne ťažko pracoval a bol známy tým, že nikdy poriadne nejedol. Pre vážne zdravotné problémy ho museli v roku 1922 operovať a lekári mu vtedy dávali iba zopár mesiacov života. Napriek jasnému zákazu sa v honbe za stále novými rekordmi vrátil do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Túžba byť najrýchlejší sa mu splnila v roku 1929 s novým „R“ motorom. Jeho plány údajne prvýkrát nakreslil do piesku na pláži v západnom Sussexe neďaleko vtedajšieho sídla továrne.

Automobilový motor po viacerých vylepšeniach namontovali do vodného lietadla Supermarine S.6B, ktoré prekonalo vtedajší svetový rekord a letelo rýchlosťou 655,8 km/h. Letecké motory sú dodnes silnou devízou spoločnosti. V druhej svetovej vojne vo vzduchu panovali britské stíhačky Spitfire s motormi Rolls-Royce Merlin.

V roku 1931 kúpili Royces Rollsom upadajúcu značku Bentley a na svet sa tak dostala ďalšia ikona automobilového priemyslu. Prvý Bentley z dielne Rolls-Royce vyšiel o dva roky neskôr podľa náčrtov, ktoré Royce vytvoril na smrteľnej posteli. Inžinieri automobilky z úcty ku konštruktérovi verne jeho vízie naplnili.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrel ako vážený občan a miláčik koruny s netradičným titulom baronet. Ako jediný britský konštruktér má miesto na vitrážach Westminsterského opátstva v Londýne.

Kráľovský klenot opustil ostrovy

Po Royceovej smrti čakali automobilku ešte desiatky úspešných rokov. Na začiatku sedemdesiatych rokov sa však spoločnosť dostala na pokraj krachu a britská vláda ju znárod­nila. Ráz silnej svetovej značky jej vrátila až privatizácia pod taktovkou Margaret Thatcherovej v roku 1987.

O jedenásť rokov neskôr sídlo spoločnosti definitívne stratilo kráľovského ducha a opustilo Britské ostrovy. Rolls-Royce v roku 1998 kúpila nemecká automobilka BMW.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 368
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 529
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 700
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 609
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 565
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu