SME

Horníček, Miroslav

Jeho humor mal pointu a s matematickou presnosťou vedel trafiť klinec po hlavičke. Svojich divákov bral ako partnerov a oni jeho úprimnosť vedeli oceniť. Český herec, spisovateľ a režisér Miroslav Horníček zomrel 15. februára 2003, pred piatimi rokmi.

Miroslav Horníček sa okrem herectva a písania venoval aktívne aj výtvarnému umeniu. Bol autorom mnohých surrealistických koláží.Miroslav Horníček sa okrem herectva a písania venoval aktívne aj výtvarnému umeniu. Bol autorom mnohých surrealistických koláží. (Zdroj: ČTK)

„Vo všetkých filmoch hrám zle,“ hovoril skromne Miroslav Horníček. Ospravedlňoval sa tak pred svojimi divákmi a hlavne pred filmovými kritikmi, ktorí často poukazovali na to, že mu chýba herecké vzdelanie. No každý pri sledovaní jeho filmov pochopí, že niekedy je lepšie, ak určité role hrá nevzdelaný ochotník ako vzdelaný herec, ktorý hrá zle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodičov dokázal potrápiť

Miroslav Horníček sa narodil na konci prvej svetovej vojny (1918) v Plzni. Ten, kto si ho pamätá ako výrečného človeka, ťažko uverí, že počas študentských čias patril k najtichším žiakom.

SkryťVypnúť reklamu

„Doma som sa naučil celú básničku naspamäť, ale keď ma v škole vyvolali k tabuli, onemel som,“ spomína herec v jednom z rozhovorov. „A doma to bolo rovnaké. Mal som trému ráno pozdraviť vlastného otca. Povedal som tati... a rozplakal som sa.“ Svojich kamarátov a spolužiakov vedel zabávať vymyslenými historkami a šibalstvami, vďaka ktorým bol obľúbený v kolektíve. Občas sa preto aj ocitol na koberci u riaditeľa školy.

Nadbytočnú energiu a zbytočnú ostýchavosť dokázal zužitkovať v spolku Studentský avantgardní kolektív, kde si prvýkrát potykal s herectvom. Po skončení školy sa zamestnal ako technik v Škodovke, čím dal rodičom značne najavo, že nesplní ich sen.

Tí totiž chceli mať doma technického inžiniera. Neskôr pracoval ako úradník v nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta do hlavného mesta

Láska k divadlu zvíťazila a Horníček v roku 1941 prijal angažmán v Mestskom divadle v Plzni. Veľkým lákadlom pre nádejného herca bolo hlavné mesto. Do Prahy sa presťahoval pre účinkovanie v divadle Větrník a neskôr pôsobil v divadle bratov Lipských, v Divadle satiry.

V roku 1955 sa stal partnerom Jana Wericha, s ktorým v Divadle ABC hral šesť rokov. (Najznámejšie sú hry Těžká Barbora a Husaři.)

Tak ako to z vlastností herca vyplýva, rád skúšal nové veci. Niet sa čo čudovať, že rovnako rád menil svoje miesto pôsobenia (bol členom aj Hudebního divadla a neskôr divadla Semafor). Od divadla si odskočil k filmom – Kam čert nemůže a Táto, sežeň štěně.

Veľkú popularitu si u divákov získal televíznym programom Hovory H. Sedel na pódiu pri stolíku, popíjal červené vínko a spovedal hostí. A ako vždy, s humorom jemu vlastným. Vyspovedať stihol aj Júliusa Satinského a Milana Lasicu. Práve tieto časti s obľubou Česká televízia reprízuje dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Smútok klauna

„Som rád, keď sa ľudia smejú a ešte radšej, keď sa môžem s nimi smiať aj ja,“ prezradil Horníček. Avšak aj v živote tohto klauna boli dve obdobia, keď síce ľudí zabával, ale do smiechu mu nebolo.

V roku 1972 mu zomrel jediný syn Jan (21), ktorý sa utopil v jazere. Polícia nikdy nepotvrdila, či išlo o samovraždu, alebo nešťastnú náhodu. Ďalší smútok prežíval po smrti manželky Běly, ktorá zomrela v roku 1999. Manželmi boli takmer 60 rokov. Zoznámili sa pred divadelnou pokladnicou. Keďže Běla pochádzala z malej dedinky, nechcel, aby mala z toho komplexy. „Na prvom rande som jej povedal, že Plzeň je riť Európy. A keď Běla do Plzne prvýkrát prišla, dala mi zapravdu,“ napísal Horníček vo svo­jich pamätiach.

Herec je nositeľom Ceny Thálie za mimoriadny prínos javiskovému umeniu, držiteľom Ceny humoru Karla Poláčka a svoje miesto má vyhradené aj v televíznej Dvorane slávy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2001 prekonal cievnu mozgovú príhodu a pohyboval sa len vďaka invalidnému vozíku. Na následky choroby zomrel 15. februára 2003 Liberci. Svet tak prišiel o ďalšieho komika.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 833
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 632
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 529
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 192
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 106
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 838
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 749
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 725
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu