Tento hudobník sa narodil vo Viedni 19. februára 1957 ako Johann Hoelzel. Bol jediný, ktorý z narodených trojičiek prežil pôrod. Vyrastal v neúplnej rodine, vychovávala ho jeho matka a babička.
Nadané dieťa
Odmalička ho fascinovala hudba. Už ako dvojročný bral do rúk rôzne nástroje, v piatich rokoch dokonca skladal prvé kompozície. V šesťnástich opustil školu a prešiel niekoľkými zamestnaniami. Po povinnej vojenskej službe sa nakoniec prihlásil na šesť mesiacov na viedenské hudobné konzervatórium.
Tam sa začala aj jeho hudobná kariéra. Najprv pôsobil v rôznych divadelno-hudobných spolkoch. Zbláznený do hudby Davida Bowieho a Briana Ena, do nemeckej novej vlny a prvých hiphopových nahrávok si časom vytvoril svoj vlastný hudobný štýl, s ktorým sa neskôr stal úspešným po celom svete.
V roku 1977 si zmenil meno na Falco, podľa známeho nemeckého skokana Falka Weisspfloga. Prvé úspechy zožal ako basgitarista v punkovej skupine Drahdiwaberl, ktorá bodovala s piesňou Ganz Wien. Tú napísal práve Falco.
Skladba sa neskôr ocitia na jeho debutovom albume Einzelhaft (1982), z ktorého vypadol jeho prvý veľký hit Der Kommissar, hovoriaci o konzumácii drog. V ňom Falco predstavil svoj typický rukopis - hovorený rapový text, ktorý prejde do spievaného refrénu.
Rock Me Amadeus
Keď jeho druhý album Junge Roemer (1984) prepadol, Falco vyhľadal producentské duo holandských hudobníkov Roba a Ferdi Bollandovcov. Ich následná spolupráca zafungovala skvele – jeho tretí album Falco 3 (1985) mu priniesol prvý svetový hit Rock Me Amadeus, inšpirovaný Formanovým filmom.
Pieseň sa vyšplhala na prvé miesto americkej a britskej hitparády. Po nej nasledovali ďalšie úspešné single Vienna Calling a kontroverzný slaďák Jeanny, ktorý odmietali hrať niektoré rádiá, pretože text piesne bol napísaný a spievaný z pohľadu vraha, čiže Falca.
Na svoj veľký úspech sčasti nadviazal nasledujúcim albumom Emotional (1986), ale potom to s jeho hudobnou kariérou išlo dole vodou. Rakúsky spevák sa postupne vytratil zo svetových hitparád, len doma a v Nemecku si na neho spomenuli jeho skalní priaznivci.
V roku 1996 sa presťahoval do Dominikánskej republiky, smutný z toho, že testy DNA zistili, že nie je skutočným otcom svojej jedinej dcéry Kathariny, ktorú mal s modelkou Isabellou Vitkovic. Zobrali sa ešte v roku 1988 v Las Vegas, ale rozišli sa po desiatich mesiacoch.
Plánoval veľký comeback
Na sklonku svojej hudobnej dráhy plánoval veľký comeback. K nemu však nikdy nedošlo. Osemnásteho decembra 1997 odohral na vianočnej slávnosti Lauda Air vo viedenskej Sofiesäle posledný koncert.
O dva mesiace neskôr, 6. februára 1998, v Dominikánskej republike jeho džíp nabúral do protiidúceho autobusu. Čelnú zrážku 40-ročný spevák neprežil. Pitva ukázala, že v tele mal stopy po drogách a alkohole.
Jeho pozostatky priviezlo do Rakúska špeciálne upravené lietadlo Lauda Air a rakvu s jeho telom niesli k hrobu motorkári spolku Outsidern, tí, ktorí vystupovali v roku 1985 v klipe Rock Me Amadeus. Spevák je pochovaný na viedenskom centrálnom cintoríne Zentralfriedhof.
Paradoxne toľko očakávaný úspech prišiel až po jeho smrti. Album Out of The Dark (Into The Light) (1998), na ktorom pracoval v posledných rokoch svojho života, vrátil meno Falco do hitparád v nemecky hovoriacich krajinách.
Rakúšania dodnes smútia za svojou najväčšou hviezdou. U našich susedov sa doteraz nenašiel žiadny hudobník, ktorému by sa podarilo zopakovať to, čo Falcovi.
![]() Spevák Falco. |