SME

Trieste, Leopoldo

Herec Leopoldo Trieste bol pri všetkom podnetnom, čo vzniklo v európskej a aj americkej kinematografii v druhej polovici 20. storočia.

Leopoldo Trieste.Leopoldo Trieste. (Zdroj: WWW.ANNUARIODELCINEMA.IT)

V minulom storočí bol európsky film možnosťou na vyjadrení postoja, názoru a nositeľom myšlienok. Európsky film v 50. a 60. rokoch prinášal nové témy, pohľady na život, vyvolával búrlivé diskusie a mnohé premiéry boli skutočne nielen kultúrnou, ale aj spoločenskou udalosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatok cesty

Povojnové Taliansko bolo plné pulzujúcich nervov, otázok a nejasných odpovedí. Krajina, ktorá sa musela veľmi rýchlo vyliečiť z Mussoliniho velikášstva, bola vyčerpaná a prejedená veľkolepými „imperátorskými“ produkciami z medzivojnového obdobia a mladá generácia filmárov hľadala absolútne odlišné témy a filmový jazyk.

SkryťVypnúť reklamu

To bol začiatok cesty Leopolda Triesteho, scenáristu a asistenta réžie. V tejto generácii boli mená, ktoré urobili na naj­bližšie obdobie z talianskeho filmu naozajstnú udalosť – F. Fellini., M. Antonioni, P. Pas­solini. Leopoldo Trieste k nim patril.

Názory a život tejto generácie v danom období sa pokúsil zhrnúť F. Fellini vo filme Darmošľapi (1953). Film o partii zaháľačov plných túžob, pohŕdania, mizivej budúcnosti a bez chuti na zmenu zarezonoval v celom svete, samozrejme, najviac ho mohli vychutnať a pochopiť Taliani. Prichádzal neorealizmus. Spisovateľ, akým bol vo filme Leopoldo, ktorý raz napíše niečo zásadné, kým sa niečoho napije, sedel v každom druhom bare. Ten vo filme bol presný. Hral ho vtedy ešte scenárista Leopoldo Trieste.

SkryťVypnúť reklamu

Neodolal ponuke Felliniho

V 40. až 50. rokoch napísal 13 scenárov a vehemencia, s ktorou tvorcom prezentoval svoje príbehy a postavy, zaujala najmä režisérov. „Leopoldo, veď ty by si to mohol rovno zahrať!“ počúval často. Trieste chcel najmä písať a režírovať (filmy režíroval dva, asistoval pri viacerých), no ponuke Felliniho nik normálny neodolá.

Triesteho výkon v Darmošľapoch skutočne zaujal a odštartoval jeho hereckú cestu. Kto potreboval výraznú postavu plnú talianskej energie a charizmy, ktorá sa vie predať aj na malej ploche, oslovoval Triesteho. Ten hneď pochopil, že aj toto je tvorba filmu a herectvu sa začal venovať naplno.

Od roku 1946 do začiatku 70. rokov hral vo viac ako 70 filmoch. Exceloval najmä v Američanovi v Ríme (1954) a Rozvode po taliansky (spolu s M. Mastroia­nnim). K talianskemu filmu 70. rokov začala patriť aj téma mafie, korupcie v spoločnosti a L. Trieste bol opäť pritom, či už v Sicílskom klane (1969) alebo Pochabosti mocných (1971). Jeho výrazné postavy zaujali aj vo vzdialenejších destináciách. Keď pripravoval F. Coppola druhý diel mafiánskej ságy Krstný otec (1974), musel osloviť aj Triesteho. Film získal štyroch Oscarov a v galérii malých, ale dôležitých a výrazných postáv navždy zostane aj signor Roberto Leopoldo Trieste. Bol pritom.

SkryťVypnúť reklamu

Talianska filmová „mafia“ svojho člena naďalej potrebovala, vždy keď hľadala výraznú postavu a tak to bolo až do konca minulého storočia.

Smútok v tvári

V roku 1953 bol L. Trieste pri generačnej výpovedi Darmošľapi. Mladý a plný energie. Svet okolo neho a názor na filmové umenie sa výrazne zmenil a smútok nad týmto posunom vyjadril pre Talianov kultový film Kino raj v roku 1988.

Oceňované dielo, ktoré smúti za chvíľami, keď bolo premietanie filmu udalosťou pre celé mestečko, keď Talian v kine skutočne žil a potreboval film, lebo patril k jeho životu. Film o stretnutí starého premietača a mladého chlapca jasne konštatuje, že čas sa nevracia.

Smutný kňaz vo filme toto všetko vie a nemusí ani príliš rozprávať, všetok smútok z toho, čo odišlo, stálo zato a už nikdy sa nevráti, má zapísaný vo svojej tvári. Nemohol ho hrať nik iný ako Leopoldo Trieste.

SkryťVypnúť reklamu

Tých 86 rokov, ktoré tu prežil, boli jeho skvelé roky pri príbehu dobrého európskeho filmu 20. storočia. Čas sa nevracia.

Autor: Radek Bachratý

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 910
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 760
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 659
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 566
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 973
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 670
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 412
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu