SME

Conrad, Joseph

Život plný paradoxov prežil anglický spisovateľ poľského pôvodu Joseph Conrad. Jeho osudom sa stalo more, hoci sa narodil tisícky míľ od neho, písal v angličtine, ktorú sa začal učiť až ako dvadsaťročný, a jeho dielo, kritizujúce hrôzy kolonializmu, sa ne

Joseph Conrad opísal vo svojich knihách hrôzy kolonializmu.Joseph Conrad opísal vo svojich knihách hrôzy kolonializmu. (Zdroj: ČTK)

skôr stalo terčom kritiky za údajný rasizmus.

Joseph Conrad, vlastným menom Teodor Józef Nalecz Korzeniowski, sa narodil v haličskom Berdičeve 3. decembra 1857. Pochádzal z poľskej zemianskej rodiny s tradíciou vlasteneckého odboja proti cárskemu panstvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho otec, Apollo Korze­niowski, bol romantický básnik a vlastenec, ktorý bol za prípravu národného povstania väznený a v roku 1861 poslaný do vyhnanstva do Volgody na severe Ruska.

Osudná plavba Kongom

V sedemnástich rokoch sa po smrti svojich rodičov vydal Korzeniowski do Marseille a stal sa námorníkom na francúz­skych obchodných lodiach. Neskôr prešiel k anglickému námorníctvu, v roku 1886 dosiahol hodnosť kapitána a získal britské občianstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Prelomová bola štvormesačná plavba po rieke Kongo v roku 1890. Ochorel na maláriu, ale hlavne utrpel otras z najhoršej tváre kolonializmu. „Predtým som bol len zviera,“ napísal vo svojej autobiografii.

Musel sa postupne vzdať svojej námorníckej kariéry: o štyri roky neskôr sa vo svojich 36 rokoch usadil v Anglicku a začal sa venovať literárnej činnosti. V roku 1896 sa oženil s dvadsať­dvaročnou Angličankou Jessii Georgeovou, s ktorou mal dvoch synov.

Conrad debutoval v roku 1895 románom Almayerov vzdušný zámok. Vo svojom diele zobrazoval zložitosť ľudskej skúsenosti a ťažkosti objektívneho posúdenia ľudských činov. Snažil sa pochopiť človeka v krajných situáciách a prenikať do hĺbok zla v človeku.

Obvinenia z rasizmu

Vývoj modernej psychologickej prózy ovplyvnila hlavne jeho novela Srdce temnoty (1902), v ktorej sa v horúčkovitom zážitku autobiografického hrdinu z plavby po rieke Kongo ukazujú hrôzy kolonializmu. Je to istá symbolicky poňatá cesta do vnútra zlých síl, ktoré sa zmocňujú človeka zviazaného svetom západnej civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Práve za túto knihu ho kritizoval nigérijský spisovateľ Chinua Achebe, ktorý ho vo svojej eseji z roku 1975 nazval „dôkladným rasistom“.

Podľa Achebeho nemôže byť Srdce temnoty považované za „veľké umelecké dielo“, pretože to je „novela, ktorá oslavuje odľud­štenie“. Na jeho obranu vystúpilo potom mnoho zástancov.

Na základe tejto knihy nakrútil v roku 1979 režisér Francis Ford Coppola filmovú výpoveď o vietnamskej vojne Apokalypsa, kde sa úlohou šialeného plukovníka Kurtza blysol Marlon Brando.

Návrat ku kresťanstvu

Za jedno z najlepších jeho diel je považovaný román Nostromo (1904), v ktorom sa spája majstrovské zobrazenie exotického prostredia s analýzou rozvratných účinkov zištných záujmov na ľudské charaktery a vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Conrad sa zameriaval najmä na psychologické a etické problémy, tematiku ďalekých krajov, konflikt mimoeurópskej a európskej civilizácie a lyrizmus prevedenia. Často narúšal sled udalostí, preskakoval, menil zorný uhol rozprávania. Samotné more pre neho znamenalo tragédiu osamelosti, ale i mravnú výzvu.

Ukážkovým je z tohto pohľadu jeho román Lord Jim (1900), príbeh námorného dôstojníka, ktorý je štvaný pocitom, že stratil svoju česť, pretože v zdanlivo beznádejnej situácii opustil loď s osemsto pútnikmi.

Duševnú rovnováhu nachádza v obetavej pomoci domorodcom v zapadnutej malajzijskej dedine a nakoniec prijíma takmer mučenícku smrť.

Záver knihy akoby predpovedal jeho vlastný koniec života. Conrad zomrel 3. augusta 1924 v Cantenbury. Krátko pred smrťou sa opäť obrátil na kresťanskú vieru, v ktorej vyrástol, ktorú však už v mladosti opustil.

SkryťVypnúť reklamu

Conradove prózy mali veľký vplyv napríklad na tvorbu Grahama Greena, Ernesta Heming­waya, Williama Burroughsa či Josepha Hellera.

Autor: Robert Míka, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 835
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 635
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 530
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 199
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 078
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 845
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 742
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu