SME

Sobáš kráľovnej Alžbety

14. novembra 1947 sa v Británií konala prvá svadba storočia, keď si vtedajšia korunná princezna Alžbeta brala potomka gréckej kráľovskej rodiny, námorníka Philipa Mountbattena.

Alžbeta a Philip tento rok oslávili diamantovú svadbu.Alžbeta a Philip tento rok oslávili diamantovú svadbu. (Zdroj: ČTK/AP)
14. novembra 1947 sa v Británií konala prvá svadba storočia, keď si vtedajšia korunná princezná Alžbeta brala potomka gréckej kráľovskej rodiny, námorníka Philipa Mountbattena.

Princezná Alžbeta sa pred šesťdesiatimi rokmi stala prvou korunnou princeznou v celej histórii britskej monarchie, ktorá sa vydala a navyše za muža, ktorého si sama vybrala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Philip Mountbatten sa pre sobáš musel vzdať nárokov na grécky trón i gréckeho občianstva. Ich svadobný deň však bol romantickou rozprávkou - ktorú po prvý raz vysielala i televízia.

SkryťVypnúť reklamu

Štvorlístok najslávnejších sobášov

Spoločne so svadbou jej syna Charlesa s princeznou Dianou, sobášom kráľa Henricha VIII. s Annou Boleynovou a kráľovnej Viktorie s princom Albertom tvorí dnes Alžbetina svadba štvorlístok najslávnejších sobášov britskej kráľovskej rodiny za 1100 rokov, čo sedí na anglickom tróne.

Po prvý raz táto kráľovská svadba v televízii, ktorú vtedy ešte malo len pár Britov, a tak ju väčšina videla vo filmovom týždenníku. Rozhlasom sa vysielala i do zahraničia a manželský sľub Alžbety a Philipa počuli poslucháči vo viac než 40 krajinách.

Čo je a čo nie je vhodné

Okolo svadby princeznej Alžbety sa viedli na najvyšších miestach vzrušené debaty o tom, či je, či nie je vhodná. Ktosi si totiž vymyslel, že ako suvenír k svadbe vyrobí vreckovky s portrétmi oboch novomanželov. Ako ukázali nedávno odtajnené dokumenty, ministerstvo vnútra riešilo, či by sa nemali zakázať, pretože by bolo nevhodné, aby ľudia smrkali do budúcej kráľovnej. I keď odpor proti niečomu takému bol skutočne veľký, ministerstvo napokon zistilo, že jednoducho nemá právomoc to zakázať.

SkryťVypnúť reklamu

Suveníry sprevádzajú i tohtoročnú diamantovú svadbu - Kráľovská pošta vydala sériu známok s čiernobielymi fotografiami oboch manželov a podobné série vydali i ďalšie krajiny, kde je Alžbeta panovníčkou. Tento rok sú tiež na predaj za 125 libier (5000 korún) napríklad autentické noviny zo svadobného dňa.

Briti verili, že bude lepšie

Svadba korunnej princeznej bola pre Britániu v roku 1947 symbolom, že sa veci začínajú obracať k lepšiemu. Krajina bola vyčerpaná vojnou, ktorú dlho viedla úplne sama. Neboli suroviny, potraviny, skoro všetko bolo stále ešte na prídel.

Kráľovská svadba dovolila načas všetkým stať sa účastníkmi rozprávky s hodvábnymi svadobnými šatami posiatymi 10 ­tisíc perličkami a krištáľovými šperkami, s predsvadobným bálom, na ktorom nastávajúci manželia pretancovali noc.

SkryťVypnúť reklamu

Svadobný deň sa začal pre oboch typicky - Alžbeta si dala anglickú šálku čaju a Philip vraj po námornícky hlt ginu s tonikom. Na svadbe boli ako hostia králi a kráľovné, z kto­rých niektorí nedlho potom o trón prišli - trebárs kráľovná Helena z Rumunska.

Princ Eduard žije podľa vzoru rodičov. Zatiaľ

Každá svadba má svoje rodinné drámy. V tomto prípade to bola neprítomnosť všetkých nemeckých príbuzných, kto­rých účasť tak skoro po vojne nebola možná s ohľadom na verejnosť, a princezninho strýka, bývalého kráľa Eduarda VIII., v tom čase už len vojvodu z Windsoru, ktorý abdikoval, aby si mohol vziať rozvedenú Američanku.

Tajomstvo, ako si nájsť part­nera a udržať s ním vzťah 60 rokov, Alžbeta s Philipom asi neodovzdali ani jednému z troc­h svojich starších detí, ktoré sú všetky rozvedené. Len najmladší Eduard žije, zdá sa, zatiaľ podľa vzoru rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom ľudia, ktorí sa okolo kráľovnej a jej muža pohybujú, hovoria, že Alžbeta má dodnes v oku iskru, keď s Philipom žartuje, ale i keď prenáša svoje: „Ale Philipe, ozaj ...“

O Philipovi sa šepká, že nebol stopercentne verný, nad čím máva rukou nielen on (so slovami: „Čo sa dá niečo také robiť so štyrmi mužmi ochrany za chrbtom“), ale vraj aj kráľovná, ktorá rýchlo pochopila, že námorník je raz námorník a nejaký ten flirt nijako nezmenšuje jeho vzťah k nej.

Kráľovná i princ si dokonca tento rok užijú jednodenné medové týždne. Cestou ma summit Britského spoločenstva sa súkromne zastavia na Malte, kde spolu žili na začiatku manželstva, keď tam bol poručík Mountbatten prevelený so svojou posádkou.

Autor: Jiří Majstr, (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 773
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 657
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 414
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 299
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 145
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 809
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 492
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15
SkryťZatvoriť reklamu