SME

Jarry, Alfred

Tvorca „odborov“ patafyzika, literát všetkého druhu a hlavne duchovný otec legendárnej divadelnej figúry kráľa Ubu inšpiroval svojou poetikou dadaistov, surrealistov a absurdné drámy písal dávno predtým, než sa stali módou.

Scénická groteska Kráľ Ubu (snímka z českej premiéry) začala novú epochu divadla.Scénická groteska Kráľ Ubu (snímka z českej premiéry) začala novú epochu divadla. (Zdroj: ČTK)

Alfred Jarry žil v rovnakom grotesknom svete ako postavy z jeho hier, podľa vlastných pravidiel. Zomrel ako 34­ročný 1. novembra 1907, pred 100 rokmi.

Pre jedných svojrázny génius, pre druhých blázon a šialený provokatér. V skutočnosti bol Francúz Alfred Jarry pravdepodobne jedným aj druhým.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sprosták, drzáň či rúhač boli tie slušnejšie „mená“, ktoré Jarry často počúval od príslušníkov tzv. normálnej spoločnosti. Od sorty ľudí, ktorou bytostne opovrhoval a ktorú vo svojich die­lach aj svojím konaním cielene karikoval. „Jarry bol zrkadlom hlupákov, ktorým ukazoval netvora, akým boli všetci do jedného,“ napísal kritik Georges Emmanuel Glancier.

SkryťVypnúť reklamu

Bicykel a zelená bohyňa

Jarry opovrhoval dlhodobým úspechom, takže väčšinou živoril v absolútnej chudobe, najmä potom, čo premrhal rodinné dedičstvo. K spokojnosti mu stačilo málo: bicykel, umelcov výhradný dopravný prostriedok, revolver, ktorým desil okolie a používal ho pri ceste namiesto zvončeka, a absint – životný symbol, ktorým sa programovo opíjal, pomenoval „zelená bohyňa“.

Alfred Jarry sa narodil 8. októbra 1873 v bretónskom Lavale v rodine mešťanov. Už ako pätnásťročný na lýceu v Rennes stvoril predchodcu svojho slávneho otca Ubu, keď pre obveselenie spolužiakov skarikoval v bábkohre Poliaci profesora fyziky Héberta, nazývaného Ebé.

Po štúdiách sa Jarry vrhol do víru parížskeho života a dlho sa neúspešne snažil presadiť ako literát. Jeho malá postava s nohami „do O“ a výstredné správanie s nečakanými výbuchmi smiechu a piskľavou fistulou zapadali do tunajšieho umeleckého prostredia. Priatelil sa s Guillaumom Apollinairom či Henrim Rousseauom, ktorého naivné obrazy mu učarovali.

SkryťVypnúť reklamu

Prelomový Kráľ Ubu

Na vlastné náklady si Jarry vydával prvé knižky, ktoré aj ilustroval. Slušné dedičstvo po rodičoch išlo na prevádzku výtvarného časopisu L'Ymagier. Štyri roky bol Jarry len jedným z čudákov, ktorí ozvláštňovali secesný Paríž, ale prakticky nevystúpili z anonymity.

Všetko zmenila škandálna premiéra Jarryho scénickej grotesky Kráľ Ubu 10. decembra 1896 v Théatre de l'Ceuvre. Vlnu nevôle a kritiky vyvolalo hneď prvé slovo hry, keď otec Ubu predniesol svoje povestné „hovnajs“ a odštartoval tak novú epochu divadla.

Autor škandálu sa cez noc stal známym. „Odchádzali urazení. Normálni sa smiali. Priaznivci plesali,“ napísal Ludvík Kundera v knihe Ubu kráľom. Podobné reakcie vyvolávali aj Jarryho pokračovania s titulným antihrdinom: Ubu zviazaný (1900), Ubu na vrchole (1901) a Ubu paroháčom (uverejnený po smrti v roku 1944).

SkryťVypnúť reklamu

Na „odstrel“ vojaci aj vedci

Okrem dramatických diel sa Jarry prezentoval aj niekoľkými pozoruhodnými románmi. V knihe Dni a noci (1897) opísal svoje zlé skúsenosti s vojenskou službou. S vedcami sa vyrovnal po svojom v Skutkoch a názo­roch doktora Faustrolla, patafyzika (po smrti 1911). Vytvoril skôr sexuálne monštrá než ľudí a ich konanie drsno sparodoval v Messaline (1901) a Nadsamci (1902).

V prvých rokoch 20. storočia bol Jarry populárny medzi mladými umelcami a tí ho navštevovali v ulici Casette v činžiaku, kde majiteľ rozdelil byty nie vertikálne, ale horizontálne a lacno ich prenajímal ľuďom menšej postavy.

Vyhasnutý životný kotol

Jarryho krátky život bol rovnako rušný ako jeho dielo, čo sa muselo podpísať na jeho zdraví. Z listu z 28. mája 1907 bolo priateľke Rachilde Valetteovej zrej­mé, že už ho čakal skorý koniec: „(Otec Ubu) netrpí žiadnou chorobou pečene, srdca, obličiek, ba ani močových ciest. Je jednoducho vyčerpaný a jeho životný kotol nevybuchne, ale uhasne. Úplne pomaly sa zastaví ako prehriaty motor.“

SkryťVypnúť reklamu

Jarry napokon zomrel o šesť mesiacov na tuberkulózu, zdevastovaný drogami a alkoholom, v úplnej chudobe. Sláva, po ktorej rovnako netúžil, prišla až o pol storočia neskôr.

Jarry.

FOTO – ARCHIMAGAZINE.COM

Autor: Pavel Pokorný, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 784
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 629
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 787
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 730
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 619
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 121
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu